Newsletter

Cyberataki największym zagrożeniem dla bankowości

24.06.2015, 17:40aktualizacja: 24.06.2015, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Debata "Czy banki są w stanie wszystkich zadowolić"
Debata "Czy banki są w stanie wszystkich zadowolić"
Eksperci sektora bankowego oraz uczestnicy debaty "Czy banki są w stanie wszystkich zadowolić" w głosowaniu jawnym wskazali, że nie grexit, czyli wyjście Grecji ze strefy euro czy też kredyty hipoteczne we frankach są wyzwaniem dla sektora bankowego w najbliższych latach. Uczestnicy debaty Europejskiego Kongresu Finansowego za najistotniejsze czynniki wpływające na przyszłość branży finansowej uznali: wzrost kosztów sektora bankowego m.in. poprzez wzrost opłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i obniżkę interchange fee, zagrożenia wynikające z cyberataków na sieć bankową oraz wyzwania związane z obsługą konsumentów w tym reagowaniem na zmiany ich zachować i rozwój innowacji, szczególnie w bankowości mobilnej.

Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego stwierdził, że dużym wyzwaniem dla sektora będzie konsolidacja banków. W jego ocenie na potrzebę konsolidacji wpływają czynniki takie jak: zwiększenie skali działania, obniżenie kosztów, otoczenie regulacyjne narzucające dodatkowe koszty czy zwiększenie relacji z klientem. "Za kluczowe zagrożenie w najbliższej przyszłości uważam niedostateczną ochronę przed cyberatakiami. Tutaj jest konieczna potrzeba współpracy sektora bankowego z agencjami bezpieczeństwa narodowego, aby chronić depozyty klientów banków" - powiedział. Za istotne regulacje dla sektora bankowego prezes PKO Banku Polskiego uznał uchwalenie ustawy o listach zastawnych: "Jestem przekonany, że listy zastawne zmienią strukturę finansowania kredytów hipotecznych i uwolnią dodatkowe środki w sektorze bankowym" - argumentował.

Z kolei Mateusz Morawiecki, prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK stwierdził, że osiągniecie synergii z konsolidacji będzie można określić dopiero kiedy banki rozwiążą problem kredytobiorców z kredytami we frankach. Zdaniem Andrzeja Reicha, dyrektora Departamentu Regulacji Bankowych Instytucji Płatniczych i Spółdzielni Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Komisji Nadzoru Finansowego konsolidacja będzie następowała w obszarze małych banków, szczególnie banków spółdzielczych. Podzielił też pogląd, że najpoważniejszym wyzwaniem przed sektorem jest rozwój technologii mobilnych w bankowości i związane z tym zagrożenie cyberataków na oszczędności Polaków.

Cezary Stypułkowski, prezes Zarządu mBanku dodał, że przed innowacjami banki się nie obronią, bo to rozwój mobilnej bankowości jest efektem oczekiwania klientów. "Nie tylko banki muszą się zabezpieczać przed cyberatakami, ale przede wszystkim konsument. I tutaj duża rola też banków w edukacji swoich klientów" - mówił.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich podkreślił, że w jego ocenie wzrost kosztów dla banków spowoduje, że sektor nie będzie w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom klientów. "Zalew dodatkowych regulacji i wynikające z tego dodatkowe obciążenia dla sektora bankowego ograniczają potencjał wzrostu. Mamy obecnie do czynienia z rujnowaniem reputacji sektora bankowego w Polsce" - argumentował.

Adam Jasser, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślił, że w sektorze bankowym jest potrzeba wzmocnienia ochrony konsumentów. "Tradycyjne narzędzia kontroli banków nie są zadowalające. Przygotowujemy nowelizację przepisów w tym zakresie. Chodzi o to, aby banki rzetelnie informowały klientów o swoich produktach i o zagrożeniach wynikających z korzystania z tych produktów. Dostrzegamy na rynku, że niektóre banki stosują pozytywne mechanizmy samoregulujące. Niestety nie wszystkie" - mówił.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.06.2015, 17:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii