Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konkurs od pięciu lat organizuje Europejski Komitet Regionów (KR), unijny organ doradczy złożony z przedstawicieli samorządów 28 krajów. O tytuł ERP walczą regiony i miasta, które przestawią "wybitną i wychodzącą w przyszłość strategię przedsiębiorczości". Dotychczas w gronie laureatów znalazły się m.in. region Brandenburgia w Niemczech i hrabstwo Kerry w Irlandii.
Małopolska przekonała jurorów, że koncentruje się na wspieraniu obszarów tzw. inteligentnej specjalizacji. Przeprowadzone przez samorząd województwa analizy pozwoliły wytypować obszary, w których region ma największy potencjał do rozwoju. Zaliczono do nich m.in. sektor IT, biotechnologię i budownictwo energooszczędne. Województwo zamierza ponadto rozwijać gałęzie gospodarki, które już obecnie stanowią o jego sile, czyli sektor chemii, przemysł metalurgiczny i maszynowy. Władze samorządu kierują w te obszary środki finansowe, w szczególności fundusze unijne.
Marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa, który w czwartek w Brukseli odebrał nagrodę z rąk przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów Fina, Markku Markkuli, podkreślił, że Małopolska jest pierwszym polskim zdobywcą tytułu. "To dla nas ogromny zaszczyt i dowód na to, że polskie regiony nareszcie mogą porównywać się z europejskimi, pomimo często niższego poziomu PKB i potencjału inwestycyjnego" - zaznaczył.
Zapytany przez Serwis Samorządowy PAP, w jaki sposób udało się przekonać kapitułę, by nagroda trafiła do Małopolski, Sowa podkreślił, że region postawił na partnerstwo ze środowiskami biznesowym i naukowym.
"Wszystkie programy i dokumenty przygotowujemy wspólnie z udziałem naszych partnerów społecznych. To musi być realna strategia, uwzględniająca regionalne okoliczności. Najważniejsze jest, by wdrażać ją w biznesie" - przekonywał.
Marszałek zwrócił uwagę, że ostatnich latach PKB Małopolski wzrósł o niemal jedną trzecią, podobne tempo wzrostu odnotowano w wynagrodzeniach, stale rośnie też liczba przedsiębiorstw, co z kolei przekłada się na spadek bezrobocia. Województwo postrzegane jest przy tym jako znakomite miejsce do lokalizacji usług biznesowych, sektor ten generuje w regionie 40 tys. miejsc pracy.
Według Sowy było to możliwe m.in. dzięki elastycznemu podejściu uczelni, które dostosowały kierunki kształcenia do oczekiwań rynku. Jak zaznaczył marszałek, w najbliższym czasie województwo zamierza położyć nacisk na rozwój nowoczesnych technologii w biznesie.
"Nasz region ma doskonały potencjał w tej dziedzinie: znakomity kapitał ludzki, zaplecze infrastrukturalne oraz silną społeczność start-upową. Mam nadzieję, że udział Małopolski w sieci Europejskich Regionów Przedsiębiorczości otworzy nam wiele dodatkowych możliwości, a przede wszystkim pozwoli zacieśnić współpracę z innymi regionami, które efektywnie wdrażają strategie wsparcia przedsiębiorczości. (...) Uruchomiana została fala, która będzie nas pchała do przodu” - powiedział Sowa.
Markku Markkula, wręczając nagrodę marszałkowi Sowie, podkreślił, że strategia rozwoju przedsiębiorczości jest wdrażana przez region "w sposób konkretny".
Małopolska była już wcześniej wyróżniana w plebiscytach dotyczących wspierania przedsiębiorczości. Znalazła się w czołówce rankingu Financial Times "Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/15". Uplasowała się wtedy na pozycji 2. wśród regionów Europy Wschodniej z najlepszą strategią przyciągania inwestorów i na 5. miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów regionów Europy Wschodniej (najwyższa pozycja wśród polskich regionów).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.07.2015, 19:00 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner