Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konkurs od pięciu lat organizuje Europejski Komitet Regionów (KR), unijny organ doradczy złożony z przedstawicieli samorządów 28 krajów. O tytuł ERP walczą regiony i miasta, które przestawią "wybitną i wychodzącą w przyszłość strategię przedsiębiorczości". Dotychczas w gronie laureatów znalazły się m.in. region Brandenburgia w Niemczech i hrabstwo Kerry w Irlandii.
Małopolska przekonała jurorów, że koncentruje się na wspieraniu obszarów tzw. inteligentnej specjalizacji. Przeprowadzone przez samorząd województwa analizy pozwoliły wytypować obszary, w których region ma największy potencjał do rozwoju. Zaliczono do nich m.in. sektor IT, biotechnologię i budownictwo energooszczędne. Województwo zamierza ponadto rozwijać gałęzie gospodarki, które już obecnie stanowią o jego sile, czyli sektor chemii, przemysł metalurgiczny i maszynowy. Władze samorządu kierują w te obszary środki finansowe, w szczególności fundusze unijne.
Marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa, który w czwartek w Brukseli odebrał nagrodę z rąk przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów Fina, Markku Markkuli, podkreślił, że Małopolska jest pierwszym polskim zdobywcą tytułu. "To dla nas ogromny zaszczyt i dowód na to, że polskie regiony nareszcie mogą porównywać się z europejskimi, pomimo często niższego poziomu PKB i potencjału inwestycyjnego" - zaznaczył.
Zapytany przez Serwis Samorządowy PAP, w jaki sposób udało się przekonać kapitułę, by nagroda trafiła do Małopolski, Sowa podkreślił, że region postawił na partnerstwo ze środowiskami biznesowym i naukowym.
"Wszystkie programy i dokumenty przygotowujemy wspólnie z udziałem naszych partnerów społecznych. To musi być realna strategia, uwzględniająca regionalne okoliczności. Najważniejsze jest, by wdrażać ją w biznesie" - przekonywał.
Marszałek zwrócił uwagę, że ostatnich latach PKB Małopolski wzrósł o niemal jedną trzecią, podobne tempo wzrostu odnotowano w wynagrodzeniach, stale rośnie też liczba przedsiębiorstw, co z kolei przekłada się na spadek bezrobocia. Województwo postrzegane jest przy tym jako znakomite miejsce do lokalizacji usług biznesowych, sektor ten generuje w regionie 40 tys. miejsc pracy.
Według Sowy było to możliwe m.in. dzięki elastycznemu podejściu uczelni, które dostosowały kierunki kształcenia do oczekiwań rynku. Jak zaznaczył marszałek, w najbliższym czasie województwo zamierza położyć nacisk na rozwój nowoczesnych technologii w biznesie.
"Nasz region ma doskonały potencjał w tej dziedzinie: znakomity kapitał ludzki, zaplecze infrastrukturalne oraz silną społeczność start-upową. Mam nadzieję, że udział Małopolski w sieci Europejskich Regionów Przedsiębiorczości otworzy nam wiele dodatkowych możliwości, a przede wszystkim pozwoli zacieśnić współpracę z innymi regionami, które efektywnie wdrażają strategie wsparcia przedsiębiorczości. (...) Uruchomiana została fala, która będzie nas pchała do przodu” - powiedział Sowa.
Markku Markkula, wręczając nagrodę marszałkowi Sowie, podkreślił, że strategia rozwoju przedsiębiorczości jest wdrażana przez region "w sposób konkretny".
Małopolska była już wcześniej wyróżniana w plebiscytach dotyczących wspierania przedsiębiorczości. Znalazła się w czołówce rankingu Financial Times "Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/15". Uplasowała się wtedy na pozycji 2. wśród regionów Europy Wschodniej z najlepszą strategią przyciągania inwestorów i na 5. miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów regionów Europy Wschodniej (najwyższa pozycja wśród polskich regionów).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.07.2015, 19:00 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
CIRRO E-Commerce wchodzi na polski rynek i dołącza do E-Commerce Connect Poland jako sponsor platynowy
- 07.05.2025, 11:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
-
Kancelaria Skarbiec: zapłata kryptowalutami nie wyklucza prawa do ulgi mieszkaniowej
Podatnicy dokonujący transakcji zakupu nieruchomości za pomocą kryptowalut nadal mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej - potwierdził 21 lutego 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Warunkiem jest przeznaczenie nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Warto pamiętać, że interpretacja indywidualna chroni wyłącznie wnioskodawcę, dlatego planujący podobne transakcje powinni wystąpić z własnym wnioskiem o jej wydanie.- 07.05.2025, 09:57
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Kancelaria Skarbiec
-
Andersen Consulting zwiększa potencjał w regionie Azji i Pacyfiku wraz z dołączeniem Sertis jako firmy członkowskiej
- 07.05.2025, 09:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ