Newsletter

Wśród Polaków przeważa pozytywne nastawienie do imigrantów

24.07.2015, 15:19aktualizacja: 24.07.2015, 15:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konferencja
Konferencja
<ul>
<li>Co czwarty Polak uważa, że cudzoziemcy stanowią ponad 10% ludności Polski;</li>
</ul>
<ul>
<li>Zaledwie co piąty ankietowany potwierdza, że miał kontakt z migrantami w ciągu ostatniego roku;</li>
</ul>
<ul>
<li>Pozytywne nastawienie Polaków wobec imigrantów zazwyczaj rośnie wraz z częstotliwością kontaktu i wspólnych doświadczeń w sferze zawodowej i prywatnej;</li>
</ul>
<ul>
<li>Podzielone są zdania odnośnie wpływu imigrantów na polską gospodarkę i rynek pracy.</li>
</ul>

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w czerwcu 2015 r. przez ośrodek badawczy Ipsos, co 4. Polak uważa, że cudzoziemcy stanowią ponad 10% ludności Polski. Tymczasem jest to niecały 1% społeczeństwa.

Anna Rostocka, Dyrektor Krajowego Biura IOM w Warszawie mówi: "Zleciliśmy badania, aby dowiedzieć się, jak Polacy postrzegają migrantów w odniesieniu do gospodarki, rynku pracy, kultury czy życia społecznego".

Zazwyczaj największą sympatią i zaufaniem darzymy te grupy, które uważamy za bliskie kulturowo, a za takie właśnie 61% Polaków uważa mieszkańców Europy Zachodniej, Ukraińców (47%) oraz Amerykanów i Kanadyjczyków (48%). Ciekawy jest stosunek wobec najliczniejszej grupy imigrantów w Polsce, którą stanowią Ukraińcy. Choć przeważa poczucie bliskości kulturowej, to jednak ogólny poziom zaufania i sympatii do tej grupy jest umiarkowany. Jednakże wśród osób, które miały kontakt z cudzoziemcami, 70% respondentów zaakceptowałoby Ukraińców jako sąsiadów, 73% jako kolegów z pracy, a prawie 60% jako bliskich przyjaciół.

Z badań wynika, że 43% Polaków mających styczność z migrantami, pozytywnie ocenia ich wpływ na polską gospodarkę. Jednocześnie co czwarta osoba z tej grupy respondentów uważa, że cudzoziemcy mają negatywny wpływ na gospodarkę. Wśród osób, które nie miały kontaktu z cudzoziemcami w Polsce, 31% respondentów ocenia ten wpływ jako pozytywny, a 36% jako negatywny.

Warto zwrócić uwagę na zawody, w jakich widzielibyśmy imigrantów. Najczęściej, bo ponad 60% respondentów wskazało stanowiska związane z pracą fizyczną (budownictwo, rolnictwo, sadownictwo). Najmniej wskazało na pracę w charakterze urzędnika państwowego (17%), nauczyciela historii (21%) czy adwokata (22%). W większości przypadków akceptacja cudzoziemców w poszczególnych zawodach jest wyższa w grupie respondentów, którzy mieli kontakt z cudzoziemcami.

Zdania na temat wpływu cudzoziemców na polskie społeczeństwo i kulturę są wyraźnie podzielone.

O pozytywnym wpływie częściej były przekonane osoby mające w ostatnim czasie kontakt z cudzoziemcami. 44% tych respondentów uważa, że imigranci pozytywnie wpływają na polskie społeczeństwo, wzbogacając jego kulturę. Wśród osób, które nie miały kontaktu z cudzoziemcami, jest to 32%, a 29% ocenia ten aspekt negatywnie.

Informacje dodatkowe

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) została założona w 1951 roku i jest wiodącą międzyrządową organizacją działającą w dziedzinie migracji. W skład IOM wchodzi 157 krajów członkowskich, w tym Polska. IOM wspiera kraje w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym i społeczno-gospodarczym związanym z migracjami, pomaga migrantom oraz chroni ich prawa.

Prezentacja z badań dostępna na stronie: www.iom.int

Kontakt dla mediów:

Joanna Łozińska

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji

e-mail: jlozinska@iom.int

tel. (+48 22) 538 92 07

www.iom.pl

Więcej na temat migracji w Polsce i na świecie: http://blog.iom.pl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.07.2015, 15:19
Źródło informacji Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ