Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Lista kluczowych projektów dotyczących infrastruktury energetycznej (PCI - projects of common interest) jest dołączona jako aneks do przyjętego w środę raportu o stanie unii energetycznej. Realizacja PCI ma się przyczynić do zakończenia izolacji energetycznej niektórych państw unijnych, a także do integracji regionalnych rynków w Europie.
Choć organizacje ekologiczne narzekają, że dokument pokazuje, iż UE stawia na gaz jako na podstawowe paliwo energetyczne, realizacja projektów wspólnego zainteresowania zwiększy też udział energii z odnawialnych źródeł. Tym samym - jak przekonuje KE - nastąpi spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Pierwsza lista PCI, która została przedstawiona w 2013 r., zawierała 248 projektów. KE nie była jednak zadowolona z szybkości ich realizacji, dlatego zdecydowała się ją ograniczyć. Przedstawiona w środę druga lista PCI zawiera już tylko 195 pozycji. "Są one znacznie lepiej dopasowane do podstawowych założeń unii energetycznej" - przekonywał na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
Na liście, podobnie jak na poprzedniej, jest kilkanaście dużych projektów z naszego kraju. Niektóre z niej wypadły. Utrzymało się warte ponad 500 mln euro połączenie gazowe pomiędzy Polską i Litwą (GIPL), które ma skończyć izolację energetyczną państw bałtyckich. Umowa dotycząca struktury finansowania została podpisana w ubiegłym miesiącu.
Ogólnie "polskich" projektów gazowych na liście jest pięć, elektrycznych sześć, a związanych z ropą naftową - trzy. (PAP)
stk/ kot/ kar/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.11.2015, 12:21 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |