Newsletter

Szef PGE GiEK: węgiel kamienny nie jest konkurencją dla brunatnego

02.12.2015, 16:16aktualizacja: 02.12.2015, 16:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dzisiaj zarówno węgiel kamienny, jak i odnawialne źródła energii, które wchodzą na rynek, nie są konkurencyjne dla węgla brunatnego jako paliwa - uważa prezes spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacek Kaczorowski.

Według niego, gdyby zagospodarować nowe złoża m.in. w Legnicy czy Złoczewie, to zasoby węgla brunatnego starczą na 200 lat. Szef PGE GiEK mówił o tym na środowej konferencji prasowej w Bełchatowie.

Przypomniał, że w tym roku bełchatowska kopalnia obchodzi swoje 40-lecie. Węgiel wydobywany jest z dwóch pól - w okolicach Bełchatowa i Szczercowa. Do tej chwili z obu pól wydobyto 1,08 mld ton węgla. Pozostaje jeszcze do wydobycia ponad 800 mln ton. Jak mówił Kaczorowski, koniec eksploatacji węgla w Bełchatowie przewidywany jest - w zależności od zapotrzebowania - na rok 2032 - 2040.

W ostatnich latach rocznie wydobywano w KWB Bełchatów ok. 42 mln ton węgla. Na koniec kwartału tego roku wydobyto 37,55 mln ton. Koncern kontynuuje prace mające na celu uzyskanie koncesji na wydobycie węgla brunatnego z nowych złóż: Złoczew i Gubin. Szacuje się, że np. w Złoczewie zasoby węgla brunatnego wynoszą ponad 600 mln ton.

"Dziś jesteśmy na etapie prac dotyczących przygotowania wniosku na koncesję eksploatacyjną. Przewidujemy złożenie uzyskanie koncesji w styczniu 2017 roku" - powiedział.

Kaczorowski jest zdania, że zarówno węgiel kamienny, jak i odnawialne źródła energii, , nie są konkurencyjne dla węgla brunatnego. Jest przekonany, że jeśli opłaty za emisję dwutlenku węgla, będą umiarkowane, to to paliwo jest najbardziej rentowne, najbardziej konkurencyjne. Jak mówił Polska dzisiaj wydobywa 60 mln ton węgla brunatnego rocznie, z czego blisko 50 mln ton wydobywanych jest w Bełchatowie i Turowie.(PAP)

jaw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.12.2015, 16:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ