Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN ws. działalności Biura Lustracyjnego (komunikat)

19.01.2016, 10:32aktualizacja: 19.01.2016, 10:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

W ostatnim roku Biuro Lustracyjne skierowało 133 wnioski o wszczęcie postępowania lustracyjnego. – W tym gronie jest między innymi adwokat, członkowie służby zagranicznej, osoby pełniące funkcje w KGP i Służbie Granicznej, radcowie prawni, prokurator Prokuratury Rejonowej, żołnierze zawodowi zajmujący stanowiska służbowe o stopniach etatowych pułkowników lub generałów – informuje Edyta Karolak, dyrektor Biura Lustracyjnego IPN.

W 2015 roku zapadło 161 prawomocnych orzeczeń sądowych w odniesieniu do wniosków kierowanych przez prokuratorów Biura Lustracyjnego, w tym w 119 sprawach sąd uznał, że złożone oświadczenia lustracyjne są niezgodne z prawdą, w 4 sprawach sąd przychylił się do stanowiska prokuratora w tzw. postępowaniach autolustracyjnych wszczętych na wniosek osoby zainteresowanej i orzekł o zgodności z prawdą badanych oświadczeń ( art.20 ust.5 ustawy lustracyjnej), a w 2 sprawach prawomocnie umorzył prowadzone postepowanie z powodu śmierci osoby lustrowanej, w jednej sprawie sąd odmówił wszczęcia postępowania lustracyjnego uznając, że lustrowany faktycznie nie objął i nie pełnił funkcji, a tym samym nie powinien być poddany procedurom weryfikacyjnym. - O zasadności kierowanych przez prokuratorów wniosków świadczy fakt, że na przestrzeni 8 lat sądy incydentalnie odmawiały wszczęcia postępowania lustracyjnego i było to związane jedynie z sytuacją ujawnienia, że oświadczenie nie zostało sporządzone przez osobę w nim wymienioną – podkreśla Edyta Karolak.

Dotychczasowa działalność Biura Lustracyjnego to ponad 56 tysięcy zweryfikowanych oświadczeń, 904 skierowane wnioski o wszczęcie postepowania lustracyjnego wobec wątpliwości co do zgodności z prawdą badanych oświadczeń, 85 stanowisk w sprawach autolustracyjnych, a przede wszystkim 550 zapadłych prawomocnych orzeczeń stwierdzających niezgodność z prawdą badanych oświadczeń skutkujących odsunięciem tych osób od pełnienia funkcji publicznych.

Szczególnie ważna jest funkcja prewencyjna ustawy, która wciąż skutecznie powstrzymuje osoby pełniące w latach 1944-1990 służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracujących z tymi organami od ubiegania się o objęcie najważniejszych funkcji publicznych.

To w końcu publikacje w katalogach tematycznych informacji o funkcjonariuszach organów bezpieczeństwa państwa (50 843 rekordów), osobach pełniących kierownicze stanowiska partyjne i państwowe w PRL (20 263 rekordy), a w końcu katalog osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa państwa (9626 osób). Te stale uzupełniane katalogi co roku śledzi i z nich korzysta około półtora miliona osób.

Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej działa w oparciu i w granicach przepisów prawa zawartych w ustawie o IPN-KŚZpNP z dnia 18 grudnia 1998r i ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów z 18 października 2006r. Dokonuje weryfikacji oświadczeń lustracyjnych osób pełniących najważniejsze funkcje publiczne określone przez ustawodawcę w art.4 tzw. ustawy lustracyjnej, i osób kandydujących do pełnienia takich funkcji. Zakres funkcji publicznych został znacznie poszerzony w stosunku do zakresu funkcji publicznych podlegających takiej weryfikacji w oparciu o przepisy poprzednio obowiązującej ustawy o ujawnianiu pracy, służby lub współpracy w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne z dnia 11 kwietnia 1997 r. lustracją objęto miedzy innymi osoby obejmujące stanowiska wyłonione w toku wyborów samorządowych czy służbę zagraniczną.

- Z tego powodu nadal, wiele lat po rozpoczęciu procedur lustracyjnych, do sądów kierowane są liczne wnioski o wszczęcie postępowania lustracyjnego z uwagi na wątpliwość co do zgodności z prawdą badanych oświadczeń lustracyjnych – mówi dyrektor Biura Lustracyjnego IPN.

Jak dodała Edyta Karolak, w związku z pojawiającymi się w mediach zarzutami dotyczącymi skuteczności, efektywności, zasadności czy w końcu potrzeby działań prowadzonych przez Biuro Lustracyjne IPN-KŚZpNP mogą pojawić się pytania czy należy zrezygnować z lustracji w ogóle, czy też zastąpić ją innymi rozwiązaniami. - Jeśli zastąpić to jak miałaby wyglądać taka procedura? Osoby podające w wątpliwość potrzebę istnienia Biura Lustracyjnego nie przedstawiają żadnych konstruktywnych, popartych analizą prawną rozwiązań. Nie analizują też skutków jakie przyniosłaby w sferze politycznej, społecznej i prawnej taka decyzja.

Zasadniczym pytaniem jest jak taka decyzja wpłynęłaby na dotychczas wydane orzeczenia i na bieg spraw pozostających w rozpoznaniu przez sądy – powiedziała Edyta Karolak.

Dyrektor stoi na stanowisku, że nie można nie zgodzić się z oceną , że orzecznictwo lustracyjne to także kontrowersyjne orzeczenia sądowe krytycznie oceniane przez prokuratorów Biura Lustracyjnego, sędziów wyższych instancji orzekających w sprawach lustracyjnych czy w końcu opinię publiczną. - Należy podkreślić, że celem ustawodawcy było zapewnienie obywatelom prawa do informacji o osobach pełniących ważne dla państwa funkcje publiczne i ujawnienie przeszłości tych z nich , które pełniły służbę, pracowały lub współpracowały z organami bezpieczeństwa państwa i ten cel jest w dalszym ciągu realizowany – podkreśliła Edyta Karolak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2016, 10:32
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ