Newsletter

Zdrowie i styl życia

Sukces wrocławskich uczonych - porożogenne komórki macierzyste z zastosowaniem w medycynie

17.03.2016, 10:35aktualizacja: 17.03.2016, 10:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konferencja Biocervin, fot. 3
Konferencja Biocervin, fot. 3
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i spółki Stem Cells Spin S.A. opracowali technologię umożliwiającą wykorzystanie komórek macierzystych pochodzących z poroża jelenia szlachetnego w medycynie, ale także w weterynarii i kosmetologii. W wyniku prowadzonych przez ponad dwa lata badań powstały cztery prototypy wyrobów medycznych.

Powstałe dzięki badaniom realizowanym w ramach projektu "Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych" prototypy mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu uszkodzeń skóry, wspomaganiu regeneracji i gojeniu ran po przeszczepach, leczeniu błony śluzowej jamy ustnej, a także regeneracji rogówki oka.

Niezwykłe właściwości regeneracyjne poroża jelenia

Naukowcy z Wrocławia odkryli, że poroże jelenia szlachetnego posiada unikatowe właściwości regeneracyjne. W przypadku tych zwierząt w okresie regeneracji poroże może przyrosnąć nawet 2 cm na dobę.

Aby móc przeprowadzić badania i odkryć niezwykłe właściwości komórek macierzystych pochodzących z poroża jelenia szlachetnego, konieczne było dobranie odpowiedniej kadry naukowej i zorganizowanie na cel badań środków finansowych. W ten sposób powstało Konsorcjum Biocervin, w skład którego wchodzi spółka Stem Cells Spin S.A. i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Pieniądze zaś pozyskano z programu Innowacyjna Gospodarka - projekt był współfinansowany przez NCBR w ramach przedsięwzięcia pilotażowego wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej Demonstrator+ oraz ze środków EFRR w ramach PIOG. Warto zaznaczyć, że grant na cel badań nad komórkami macierzystymi wyniósł 57 milionów złotych i był jednym z największych programów badawczo-rozwojowych w Polsce.

W 2009 r. przez naukowców Akademii Medycznej we Wrocławiu została zawiązana spółka biotechnologiczna typu spin off, która prowadzi komercjalizację wynalazków dot. komórek MIC-1.

Na realizację badań było jednak bardzo mało czasu, co zaznaczył prof. dr hab. Józef Nicpoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowcy mieli tylko 29 miesięcy, jednak projekt zakończył się sukcesem.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.03.2016, 10:35
Źródło informacji Konsorcjum Biocervin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ