Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IPN ws. przekazania dokumentów zabezpieczonych w mieszkaniu T. Kufla (komunikat)

29.03.2016, 20:29aktualizacja: 29.03.2016, 20:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- IPN informuje:

29 marca 2016 r. Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, na podstawie postanowienia prokuratora IPN w przedmiocie dowodów rzeczowych, przekazał Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty zabezpieczone w mieszkaniu Teodora Kufla.

Przeszukanie w mieszkaniu Teodora Kufla miało miejsce 2 marca 2016 r. Czynność tę przeprowadzono na podstawie postanowienia prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, wydanego w toku śledztwa o sygn. akt S 64/15/Zi w sprawie przechowywania przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej.

Teodor Kufel był długoletnim funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa państwa, w latach 1962-1979 sprawował funkcję szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej.

Na przekazane materiały składają się:

- Powielane publikacje szkoleniowe Szefostwa Wojskowej Służby Wewnętrznej;

- Fotokopie kart kartotecznych z Centralnego Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;

- Meldunek zastępcy komendanta posterunku MO w Igołomi do Komendanta Powiatowego MO w Michowie z 12 listopada 1946 r. w sprawie zastrzelenia sekretarza PPR Antoniego Wypchała;

- Odpis instrukcji NK/003/47 z 2 czerwca 1947 r.

- Notatka służbowa z 15 grudnia 1974 r. w sprawie ustalenia przyczyny aresztowania grupy „Młot i Sierp” w 1941 r. w Warszawie.

Na polecenie Prezesa IPN powyższe materiały, jako podlegające przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej, zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN i poddane archiwizacji.

Prokurator IPN postanowił zwrócić Teodorowi Kuflowi dokumenty niepodlegające przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN.

Jednocześnie prokurator podjął decyzję o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu celem ustalenia ich statusu prawnego.

Materiały włączone do zasobu archiwalnego IPN będą udostępniane od 1 kwietnia br. w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie.

Zgodnie z art. 36 ustawy o IPN dokumenty będą udostępniane w celu prowadzenia badań naukowych oraz w celach dziennikarskich. Osoby ubiegające się o wgląd do tych dokumentów muszą złożyć stosowny wniosek. Formularz dostępny jest pod następującym linkiem: http://ipn.gov.pl/buiad/udostepnianie/wnioski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2016, 20:29
Źródło informacji IPN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ