Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W spotkaniu w Ostródzie wzięli udział m.in. przedstawiciele 16 Regionalnych Oddziałów KIDP oraz Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). W trakcie wydarzenia powołano zespoły, które pracowały m.in. nad zagadnieniami związanymi z kierunkami zmian w ustawie o doradztwie podatkowym oraz dotyczącymi współpracy doradców podatkowych ze środowiskiem przedsiębiorców.
Podczas konwentu obradowała Rada Naukowa działająca przy KIDP, w skład której wchodzi 13 profesorów prawa i ekonomii, wybitnych specjalistów zajmujących się prawem podatkowym. Jej głównym zadaniem jest, jak poinformowała prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych, wsparcie doradców podatkowych w procesie opiniowania projektów aktów prawnych, a także budowa prestiżu tego trudnego zawodu.
"Rada jest dużym wsparciem intelektualnym dla naszych działań, szczególnie dla umocnienia pozycji naszego zawodu na rynku oraz występowania o zwiększenie uprawnień doradców np. poprzez możliwość reprezentowania podatników w niektórych kategoriach spraw przed sądami powszechnymi” - zaznaczyła. Dzięki istnieniu i działaniom podejmowanym przez Radę Naukową powinien wreszcie zostać wyparty ze świadomości społecznej niekorzystny wizerunek doradcy podatkowego utożsamianego, zwłaszcza przez polityków, jako pomocnika oszusta.
„Nie jesteśmy od tego, żeby kierować podatnika na złą drogę lub namawiać go do podejmowania i praktykowania tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej szkodliwej nie tylko dla budżetu państwa, ale w konsekwencji i dla samego podatnika, ale po to, żeby chronić interesy polskiego przedsiębiorcy i tym samym budżetu. Uważamy, że każdy powinien zapłacić tyle podatku, ile przewidział ustawodawca, a jeśli istnieją określone przywileje podatkowe, to jesteśmy od tego, żeby pokazać klientom, jak zgodnie z prawem mogą z nich skorzystać i zapłacić mniejszy podatek” - podkreśliła prof. Glumińska-Pawlic.
Jak zaznaczył w swoim wykładzie, wygłoszonym podczas Konwentu nt. "Doradztwo podatkowe - dorobek i perspektywy rozwoju”, niekwestionowany autorytet w dziedzinie prawa podatkowego i finansowego, prof. Bogumił Brzeziński, rośnie w Polsce znaczenie doradztwa podatkowego. "Istnieje społeczna potrzeba doradztwa podatkowego, które ma dziś ugruntowaną pozycję w systemie gospodarczym. Doradcy podatkowi są w tym samym szeregu, co inne podmioty obsługujące gospodarkę narodową” - powiedział.
Prof. Brzeziński poparł ewentualne starania o rozszerzenie uprawnień doradców podatkowych na obsługę płatności składek ZUS. W jego ocenie „jest to danina publiczna, do której stosuje się przepisy ordynacji podatkowej, sposób jej płatności jest podobny do podatku i występują te same podstawy prawne egzekucji, dlatego nie widzę żadnych przeciwskazań do rozszerzenia o te kwestie zakresu działalności doradców prawnych” - powiedział.
Natomiast inaczej jest w przypadku postępowania karnego skarbowego. Profesor wskazał, że „inne jest myślenie sądów karnych, inne też są konsekwencje zaniedbań czy pomyłek pełnomocników w procesie karnym. Najprawdopodobniej część doradców mogłaby podjąć się poprowadzenia takich spraw z odpowiednim ugruntowaniem merytorycznym, ale nie wszyscy” - zaznaczył. Dodał, że na znaczne wzmocnienie wizerunku zawodu i kompetencji doradców ma wpływ pojawienie się specjalistycznych studiów w zakresie doradztwa podatkowego.
Jak podkreślił z kolei prof. Ryszard Mastalski podczas wykładu "Wpływ prawodawcy podatkowego na elastyczność stosowania prawa", doradcy podatkowi nie mogą być pomijani w procesie tworzenia prawa.
"Kreowanie prawa dotyczącego systemu podatkowego nie jest aktualnie racjonalne, ponieważ uczestniczy w nim zbyt mało podmiotów spoza władzy publicznej” - zaznaczył profesor. W jego ocenie doradcy podatkowi powinni brać czynny udział już na etapie polityki tworzenia prawa, czyli generowania podstawowych kierunków, które później regulują przepisy prawne.
Prof. Mastalski, zaznaczył, że tworzenie przepisów prawnych powinno rozpocząć się od zbadania, na ile prawo realizuje przyjęte dla tych rozwiązań prawnych założenia.
"Należy również sprawdzić, czy brak realizacji założeń prawa wynika z niewłaściwej jego realizacji czy z niewłaściwej polityki prawa. Jeśli z realizacji, to trzeba poprawić funkcjonowanie organów podatkowych” - dodał. Podkreślił też, że istotne jest badanie postlegislacyjne, które wskaże, jak przy małych nakładach wprowadzić lepszą organizację stosowania prawa i jak wyposażyć podmioty uczestniczące w procesie stosowania prawa, w tym m. in. doradców podatkowych, w odpowiednie kompetencje.
Profesor poruszył również zagadnienie tzw. „ucieczki z podatkami” wskazując, że „daninę płacą przede wszystkim ci, którzy nie mogą uciekać z podatkami, czyli pracobiorcy, renciści i emeryci. Te podmioty przez straty w gospodarce muszą być wyżej opodatkowane, ponieważ tego wymagają potrzeby budżetu” - powiedział prof. Ryszard Mastalski. Jak zaznaczył, osoby które mają najniższe dochody, które na dodatek są podwójnie obciążone.
"Mamy jedną z najniższych kwot wolnych od opodatkowania w podatkach dochodowych, a równocześnie osoby z najniższymi dochodami 90 proc. swoich uposażeń wydają na zakup towarów i usług, a więc płacą podatek VAT” - podkreślił prof. Mastalski.
Jego zdaniem doradcy podatkowi powinni nie tyle bronić podatnika przed organami podatkowymi, ale „podatnika przed podatnikiem”, który jest w stanie prowadzić agresywne i skomplikowane planowanie gospodarcze. „Kiedy przedsiębiorcy zobaczą, że mają do czynienia z kimś, kto zna się na gospodarce i skomplikowanych procesach związanych z przepływem kapitału, to zaczną ostrożnej planować swoje działania i podejmować racjonalne decyzje oparte na wiedzy i doświadczeniu doradcy podatkowego”- stwierdził.
V Konwent Regionalnych Oddziałów KIDP obył się w dniach 10-12 czerwca w Ostródzie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Warmińsko-Mazurski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 14.06.2016, 11:51 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |