Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Fundacja Breakthrough zaprasza wszystkich uczniów w wieku 13-18 lat do udziału w światowym konkursie wideo z zakresu nauk ścisłych i matematyki

01.09.2016, 17:46aktualizacja: 01.09.2016, 17:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nagrodami edukacyjnymi w konkursie Junior Challenge o łącznej wartości 400 000 USD, zostanie wyróżniony oryginalny filmik studencki o realizowaniu pomysłów naukowych i matematycznych w życiu codziennym. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 października 2016 roku.

SAN FRANCISCO, 1 września 2016 r. /PRNewswire/ - Fundacja nagrody Breakthrough poinformowała dziś o rozpoczęciu drugiej edycji Junior Challenge (Wyzwanie dla młodych), światowego konkursu studenckiego o tematyce z zakresu nauk ścisłych i matematyki, który został opracowano, by pobudzić kreatywne myślenie dot. podstawowych pojęć w sferach nauk biologicznych, fizyki i matematyki.

"Nagroda Junior Challenge pobudza nową generację naukowców i liderów, by pomogła nam wszystkim postrzegać zasady naukowe w nowy, świeży sposób - oświadczyła współzałożycielka Fundacji nagrody Breakthrough dr. Priscilla Chan. - Mamy nadzieję, że w konkursie Breakthrough Junior Challenge wezmą udział studenci z całego świata, nie mogę się już doczekać ich niesamowitych prac. Jak już odkryliśmy w zeszłym roku, unikalne perspektywy tychże studentów i ich innowacyjne myślenie potrafi dać nam coś do zrozumienia odnośnie istotności złożonych zasad naukowych w naszym codziennym życiu".

Nagranie wideo dr. Chan otwierającej konkurs Breakthrough Junior Challenge można obejrzeć tutaj: Nagranie z otwarcia konkursu Breakthrough Junior Challenge.

Uczniowie i studenci w wieku 13-18 lat z krajów całego świata zaproszeni są do stworzenia oryginalnego nagrania wideo (o długości do 5 minut), które zilustruje pewną teorię czy pojęcie z zakresu nauk biologicznych, fizyki czy matematyki. Wnioski konkursowe zostaną rozpatrzone pod kątem zdolności do przekazywania złożonych myśli naukowych w najbardziej ciekawy, przejrzysty i pomysłowy sposób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 października 2016 r. Studenci chętni do wzięcia udziału muszą zarejestrować się na www.breakthroughjuniorchallenge.org.

Zostanie wyłoniony jeden zwycięzca, który otrzyma stypendium w wysokości 250 000 USD. Nauczyciel, który zainspirował zwycięskiego studenta, wygra natomiast 50 000 USD. Szkoła zwycięzcy otrzyma też doskonałe laboratorium naukowe o wartości 100 000 USD.

Od tego roku konkurs Breakthrough Junior Challenge będzie zawierał opcję "Głosowania popularności". Wszystkie nagrania półfinałowe zostaną umieszczone na oficjalnym profilu nagrody w sieci Facebook, przy czym nagranie, które otrzyma najwięcej kliknięć (tzw. "like") zostanie ogłoszone zwycięzcą "Głosowania popularności". Zwycięzca "Głosowania popularności" zakwalifikuje się automatycznie do rundy finałowej i będzie ubiegał się o ogólne zwycięstwo w konkursie.

Autorem zeszłorocznego zwycięskiego nagrania był 18-letni Ryan Chester ze szkoły średniej w North Royalton w stanie Ohio. Nagranie Ryana pod nazwą „Kilka odjazdowych sposobów na zrozumienie szczególnej teorii względności i co to oznacza dla czasu" dotyczyło teorii Alberta Einsteina o szczególnej względności, a jurorzy docenili jego poczucie humoru, przejrzystość przekazu i kreatywność. Nagranie odbiło się szerokim echem na całym świecie, wyświetlono je online prawie 4 milion razy. Ryan we wrześniu podejmie naukę na Uniwersytecie Harvarda.

"Zwycięstwo w konkursie Breakthrough Junior Challenge odmieniło moje życie, zwłaszcza co do możliwości studiowania na uniwersytecie. Najpierw zamierzałem iść na państwową uczelnię w Ohio. To była najbardziej dostępna finansowo możliwość. Po wygraniu nagrody nagle dostępną stała się każda szkoła wyższa. Obecnie w moich planach jest Harvard, czego dotąd nawet nie brałem pod uwagę - powiedział Chester. - Radzę uczestnikom kolejnej edycji konkursu, aby naprawdę poświęcili czas na zbadanie sprawy. Trzeba być pewnym, że rozumie się dane zjawisko lepiej, aniżeli jest to potrzebne. Trzeba również pamiętać o dorzuceniu nutki humoru".

W 2015 r. wpłynęło ponad 2 000 zakwalifikowanych wniosków z 86 krajów, w tym z USA, Indii, Meksyku, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Chin, Japonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Tajlandii, Turcji, Wietnamu, Norwegii, Francji, Izraela i Peru.

"Konkurs Breakthrough Junior Challenge różni się od innych konkursów studenckich organizowanych na świecie, pozytywna reakcja podczas pierwszej jego edycji tylko to potwierdziła - powiedziała jurorka konkursu Breakthrough Junior Challenge, pisarka i nauczycielka Lucy Hawking. - Ponad 2 000 uczniów dostarczyło naprawdę unikalne i pomysłowe filmy, już teraz nie mogę się doczekać, co przyniesie następny rok. Jestem naprawdę zachwycona postępem zeszłorocznego zwycięzcy Ryana Chestera i z ogromną przyjemnością przyjrzę się pracom tegorocznych uczestników. Jestem zaszczycona, że ponownie wchodzę w skład jury".

Tegoroczny zwycięzca konkursu Breakthrough Junior Challenge zostanie wyłoniony podczas uroczystej gali rozdania nagród w Silicon Valley. Zostaną wyłonieni zwycięzca i jego nauczyciel, natomiast zwycięski film trafi na krajowe ekrany telewizyjne w ramach programu, szczegóły którego zostaną ujawnione później.

"Gdy studenci zostaną zachęceni do nagrywania wideo, które wyjaśni ważne koncepcje naukowe i matematyczne i uczyni je relewantnymi i pociągającymi dla zwykłej publiczności, nauka stanie się bardziej dostępna dla każdego. Pomoże to w demistyfikowaniu uwag na temat tego kto może i powinien zajmować się nauką - powiedziała dr. Mae Jemison, ekspert w dziedzinie piśmiennictwa naukowej oraz dyrektor inicjatywy „Gwiazdorstwo przez 100 lat" - niezależnej światowej inicjatywy na rzecz zapewnienia, by w ciągu 100 lat zrealizowano ambicję w zakresie podróży ludzi poza granice naszego układu słonecznego. - Jestem naprawdę zachwycona, że będę jurorem w Breakthrough Junior Challenge, ponieważ dostępność, włączenie i demistyfikacja nauk ścisłych są podstawą mojej długoletniej pracy na rzecz poprawy nauczania nauk ścisłych i zdolności w ich zakresie".

Wybór nagrań przesłanych przez uczestników zostanie przebadany przez laureatów nagrody Breakthrough oraz inne czołowe postacie świata nauki, technologii i edukacji z partnerskiej organizacji Akademia Khan. Oprócz tworzenia i produkcji własnych nagrań, studenci będą też mogli wziąć udział w ocenie prac studenckich swych rówieśników.

"Jesteśmy dumni z ponownego partnerstwa z Breakthrough w konkursie Breakthrough Junior Challenge - oświadczył założyciel Akademii Khan Sal Khan. - Nagranie zrozumiałego i interesującego filmu wyjaśniającego złożoną koncepcję to wspaniały sposób na potwierdzenie mistrzowskiej klasy i pomoc innym w rozumieniu i pokochaniu tematu".

Konkurs Breakthrough Junior Challenge założyli Mark Zuckerberg, Priscilla Chan oraz Jurij i Julia Milnerowie poprzez Fundację nagrody Breakthrough, opierającej się na środkach finansowych podarowanych przez Marka Zuckerberga Fundacji Społeczności Doliny Krzemowej i dotacji Światowej Nadacji Milnerów.

Breakthrough Junior Challenge to światowa inicjatywa na rzecz wspierania i demonstrowania wiedzy o nauce i zasadach naukowych, wsparcia zainteresowania tymi dziedzinami, wsparcia wyboru kariery dla STEM oraz inicjatywa na rzecz zainteresowania społeczeństwa kluczowymi tematami nauki podstawowej.

Nagroda Breakthrough

Nagroda Breakthrough, założona w 2012 r. przez Sergieja Brina i Anne Wójcicką, Jurija i Julię Milnerów oraz Marka Zuckerberga i Priscyllę Chan, to coroczne przyznawanie odznaczenia za wspaniałe osiągnięci w naukach biologicznych, fizyce i matematyce. Nagroda ma na celu uczczenie naukowców i zwiększenie zainteresowania karierą naukową. Zwycięzców wybiera komitet selekcyjny, składający się z poprzednich laureatów nagrody Breakthrough. W listopadzie 2014 r. dwóch z jej założycieli, Jurij Milner i Mark Zuckerberg, ogłosili dodatkowo nagrodę "Nowe horyzonty w matematyce" dla rozpoczynających i przyszłych matematyków, równolegle z istniejącą już nagrodą "Nowe horyzonty w fizyce".

Informacje o nagrodzie Breakthrough są dostępne pod adresem www.breakthroughprize.org.

Partnerzy

Akademia Chan to organizacja charytatywna na podstawie artykułu 501(c) 3, powołana w celu zapewnienia bezpłatnej edukacji na światowym poziomie dla wszystkich i w dowolnym miejscu. Wierzymy, że uczniowie w każdym wieku powinni posiadać bezpłatny i nieograniczony dostęp do najlepszych materiałów edukacyjnych oraz możliwość przyswojenia i opanowania tej wiedzy w odpowiadających im tempie. Ponadto jesteśmy przekonani, że istnieją niesamowite możliwości wykorzystania rozwoju inteligentnego oprogramowania, głębokiej analizy danych i intuicyjnych interfejsów użytkowników, aby bardziej efektywnie zaprezentować materiały edukacyjne studentom i nauczycielom na całym świecie. Nasza biblioteka zawiera szeroki zakres tematów, od przedszkola aż po początkowe roczniki uczelni wyższych, z zakresu matematyki, biologii, chemii, fizyki, ekonomii, finansów i historii. Posiadamy ponad 37 milionów zarejestrowanych studentów i odbyliśmy 700 milionów lekcji oraz 4,85 miliarda ćwiczeń. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem www.khanacademy.org.

Laboratorium Nagrody Breakthrough dla uczelni zwycięskiego studenta zaprojektowało Laboratorium Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), które jest jego partnerem. CSHL powstało w 1890 r. i kształtowało współczesne badania biomedyczne i edukację. Jego uczelnia w Nowym Jorku liczy ponad 1 100 studentów i pracowników, rokrocznie przyjmując ponad 12 000 eksternistycznych naukowców biorących udział w renomowanych konferencjach i kursach. Centrum Nauczania DNA należące do CSHL to największy na świecie ośrodek nauczania laboratoryjnego na temat genetyki molekularnej i przygotowania nauczycieli. Materiały i metody opracowane przez Centrum Nauczania DNA są dostępne za darmo, dzięki ponad 20 uznawanym witrynom edukacyjnym. Dział Edukacyjny Laboratorium zawiera również wydawnictwo akademickie, forum dyskusyjne o zasadach naukowych oraz kierunek studium wyższego w naukach biologicznych. Zapraszamy do odwiedzenia witryny www.cshl.edu.

Konkurs Breakthrough Junior Challenge jest również partnerem National Geographic, które ma na celu dotarcie do miłośników nauki i matematyki, nauczycieli i studentów na całym świecie. National Geographic Channels US to wspólne przedsięwzięcie sieci National Geographic i Fox Cable Networks. Kanały Fox wspierają zaangażowanie National Geographic Society na rzecz badania, utrwalania i nauczania, stosując inteligentne innowacyjne programy i wykorzystując zysk do bezpośredniego wspierania tejże misji.

Kolejne informacje, w tym zasady konkursu, instrukcje dot. nagrywania wideo i odpowiedzi na zapytania uczestników znaleźć można na www.breakthroughjuniorchallenge.org.

Źródło: Breakthrough Prize

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.09.2016, 17:46
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ