Newsletter

Tokio osiąga podium rankingu miast GPCI 2016, Londyn i Nowy Jork pozostają na szczycie, Paryż spada na czwarte miejsce

18.10.2016, 14:24aktualizacja: 18.10.2016, 14:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport Fundacji Mori Memorial przedstawia najatrakcyjniejsze miasta świata.

TOKIO - (BUSINESS WIRE) - Instytut Strategii Miejskich (ang. Institute for Urban Strategies), organizacja badawcza powołana przez spółkę Mori Building, przedstawił dzisiaj wyniki tegorocznego rankingu globalnego potencjału miast (ang. Global Power City Index - GPCI). Raport opublikowano po raz pierwszy w 2008 r. Jego zadaniem jest ocena i stworzenie rankingu 42 największych miast pod kątem ich 'magnetyzmu' oraz ogólnie postrzeganego potencjału przyciągania kreatywnych osób i firm z całego świata.

Niniejszy komunikat prasowy zawiera materiały multimedialne. Jego pełna wersja dostępna jest pod adresem: http://www.businesswire.com/news/home/20161018005656/en/

Jak podaje raport, Tokio zdobyło podium po raz pierwszy w historii rankingu, poprzednio, przez osiem lat z rzędu, zajmując miejsce czwarte. Pozytywne oceny w kategoriach interakcji kulturowej, komfortu życia i dostępności pozwoliły osiągnąć miastu lepszy wynik. Londyn zachował pozycję lidera po raz piąty z rzędu pomimo niewielkiego spadku w punktacji ogólnej. Nowy Jork również, bez większych zmian w punktacji, utrzymuje swoje miejsce od pięciu lat. Paryż wypadł ze ścisłej czołówki i zajął miejsce numer cztery, przede wszystkim wskutek spadku poziomu wskaźników interakcji kulturowej oraz badań i rozwoju. Na powyższe wskaźniki prawdopodobnie wpływ miały ataki terrorystyczne z listopada ubiegłego roku.

Najważniejsze fakty:

1. Tokio wyprzedziło Paryż i zajęło trzecie miejsce. Awans ten wynika z szeregu czynników, takich jak obniżenie podatków dla przedsiębiorstw oraz wzrost liczby turystów z zagranicy i liczby bezpośrednich połączeń lotniczych z zagranicą. Choć osłabienie japońskiej waluty niekorzystnie wpłynęło na wyrażony w dolarach amerykańskich PKB Tokio, pozostaje on najwyższy spośród wszystkich 42 miast ujętych w rankingu. Poprawie uległ wynik w kategorii 'komfort życia', również z uwagi na spadające koszty mieszkań i niższe ogólne koszty życia (wyrażone w dolarach amerykańskich).

2. Londyn zanotował spadki w zakresie PKB, wzrostu PKB i ogólnych wyników gospodarczych, a całkowity wynik osiągnięty przez to miasto uległ niewielkiemu pogorszeniu. Z drugiej jednak strony Londyn zachowuje silną pozycję w obszarze interakcji kulturowej - odnotowano wzrost liczby turystów i studentów z zagranicy, dzięki czemu stolica Wielkiej Brytanii utrzymała się na prowadzeniu (uwaga: badanie oparte jest na danych sprzed referendum w sprawie Brexit w czerwcu 2016 r.).

3. Przedstawiciel Ameryki Północnej, Nowy Jork, nie odnotował istotnych zmian w osiągniętym przez siebie wyniku, ponownie zajmując drugie miejsce na świecie. Miasto to nadal przodowało w kategoriach 'gospodarka', 'badania i rozwój' oraz 'interakcja kulturowa'. Los Angeles awansowało z miejsca 14. na miejsce 13. Miastu udało się zachować dobry wynik w kategoriach 'badania i rozwój' oraz 'interakcja kulturowa'. San Francisco, Chicago, Boston i Waszyngton uplasowały się odpowiednio na miejscach 24., 25., 27. i 29.

4. W Europie wynik Paryża w kategorii „interakcja kulturowa” pogorszył się w związku ze spadkiem turystów z zagranicy oraz liczby studentów i obcokrajowców osiedlających się w tym mieście. Ataki terrorystyczne z listopada ubiegłego roku wzbudziły obawy co do poziomu bezpieczeństwa publicznego i poskutkowały zmniejszeniem się liczby turystów. Był to prawdopodobnie czynnik, który w głównej mierze przyczynił się do przeniesienia się Paryża z najniższego miejsca podium na miejsce czwarte. W ogólnym zestawieniu Amsterdam zepchnął Berlin z miejsca 8. na miejsce nr 9, a Wiedeń i Frankfurt zachowały miejsca nr 10 i 11.

5. W obszarze Azji i Pacyfiku Singapur zachował piąte miejsce w skali globalnej pomimo pogorszenia ogólnego wyniku. W mieście zaobserwowano oznaki spowolnienia gospodarki, m.in. w postaci niższej dynamiki wzrostu PKB i pogorszenia wskaźników zatrudnienia. Szanghaj, poprawiając swoje wyniki we wszystkich kategoriach, przeskoczył z miejsca 17. na miejsce 12. Sydney zanotowało spadek o dwa miejsca, na pozycję numer 14. Seul i Hong Kong zachowały miejsca nr 6 i 7, a Pekin awansował na pozycję 17. Kuala Lumpur, Tajpej i Bangkok zajęły odpowiednio miejsca nr 32, 33 i 34.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: http://www.mori-m-foundation.or.jp/english/ius2/gpci2/index.shtml

"Korzystny wynik Tokio wynika z szeregu reform wprowadzonych w tym mieście w ramach polityki Krajowej Strategicznej Strefy Ekonomicznej, jak również czynników mikroekonomicznych, a także tzw. ‘Abenomiki’” - powiedział Heizo Takenaka, dyrektor Instytutu Strategii Miejskich Fundacji Mori Memorial. "Aby Tokio zachowało trzecią pozycję, a nawet myślało o awansie, przygotowując się do olimpiady i paraolimpiady w 2020 r., niezbędne są dalsze działania deregulacyjne - powiedział dr Hiroo Ichikawa, dyrektor wykonawczy Fundacji Mori Memorial. - Londyn pozostaje liderem, jednak nie wiadomo, jak głosowanie za opuszczeniem UE wpłynie na pozycję miasta w przyszłości".

Więcej komentarzy pod adresem: http://www.mori-m-foundation.or.jp/english/ius2/gpci2/index.shtml#comments2 (w tym komentarze gubernatora Tokio Tokio Yuriko Koike, burmistrza Londynu Sadiqa Khana, burmistrza Seulu Park Won-Soona oraz burmistrza Amsterdamu Eberharda van der Laana.)

Instytut publikuje coroczne raporty GPCI nieprzerwanie od 2008 r. Ranking GPCI opiera się na 70 wskaźnikach w podziale na sześć kategorii: gospodarka, badania i rozwój, interakcja kulturowa, komfort życia mieszkańców, środowisko oraz dostępność. Analizowane są mocne i słabe strony globalnych miast w dobie rosnącej konkurencji pomiędzy nimi.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.mori-m-foundation.or.jp/english/aboutus2/index.shtml#about_strategies

Wersja źródłowa niniejszej informacji dostępna jest w serwisie businesswire.com: http://www.businesswire.com/news/home/20161018005656/en/

Źródło: Mori Memorial Foundation

KONTAKT:

Weber Shandwick

Ayumi Matsubara

tel. +81-90-9006-5841

Masashi Nonaka

tel. +81-80-1037-7879

e-mail: moribldg@webershandwick.com

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2016, 14:24
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ