Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Trójstronne Porozumienie o współpracy pomiędzy PWPW S.A. a Pocztą Polską S.A. i PPUC Sp. z o.o.- Envelo podpisali podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP szefowie spółek: Piotr Woyciechowski - PWPW, Przemysław Sypniewski – PP i Paweł Usidus z PPUC - Envelo. Ich wspólnym celem jest dynamiczna cyfryzacja kluczowych usług publicznych, jak najszybsze przejście od "Polski papierowej do cyfrowej".
"Gdy tylko Rada Ministrów zatwierdzi koncepcję wprowadzenia dowodu z warstwą elektroniczną, to będzie już przesądzone, że pierwszy taki dowód pojawi się w Polsce 1 stycznia 2019 roku" - powiedział Robert Malicki, członek Zarządu PWPW S.A. Według niego, każdy obywatel odczuje wtedy "istotną zmianę", gdyż nowy dokument powinien umożliwić korzystanie ze wszystkich usług oferowanych przez państwo w obszarze cyfrowym, "bez względu na stopień bezpieczeństwa". Robert Malicki dodał, że "blankiet nadal będzie ważnym dokumentem".
Współpraca spółek nie startuje od zera, gdyż cyfrowa Platforma Envelo, stworzona przez spółkę Poczta Polska Usługi Cyfrowe, korzysta z infrastruktury dostarczonej przez PWPW do świadczenia bezpiecznych usług komunikacji.
PWPW S.A. jest liderem w zakresie usług elektronicznej identyfikacji i certyfikacji: kwalifikowanym podpisie elektronicznym oraz kwalifikowanym znaczniku czasu, a w ramach projektu PWPW wzmocni i rozszerzy współpracę z Grupą Poczty Polskiej w zakresie budowy e-administracji.
"Z każdego miejsca, w domu, ktoś kto ma komputer i czytnik, który kosztuje mniej więcej tyle co myszka komputerowa, będzie mógł bezpiecznie skorzystać ze wszystkiego, co państwo mu oferuje jeśli chodzi o e-usługi” - podkreślił Robert Malicki. Oprócz tego w każdym urzędzie czy placówce służby zdrowia posługiwanie się tym dowodem powinno znacznie przyspieszyć operacje urzędowe.
Jego zdaniem taki „klucz do różnych systemów państwowych pozwoli skrócić kolejki oraz zmniejszyć, a nawet wyeliminować niektóre rodzaje opłat”.
Dzięki zaawansowanej technologicznie Platformie Envelo Grupa Poczty Polskiej stała się strategicznym partnerem państwa na rynku elektronicznych doręczeń oraz tak zwanej skrzynki dla obywatela.
Połączone siły spółek mają jeszcze efektywniej wspierać administrację w budowaniu cyfrowej Polski.
Dzięki PWPW S.A. współpraca ta będzie rozszerzana o kolejne obszary związane z identyfikacją i uwierzytelnieniem obywateli. W tym także w zakresie dostarczania pracownikom i partnerom grupy spółek Poczty Polskiej oraz jej klientom indywidualnym takich usług certyfikacyjnych jak kwalifikowany podpis elektroniczny, kwalifikowany znacznik czasu oraz niekwalifikowany podpis elektroniczny.
Wraz z usługą dostarczane będą zestawy służące do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego Sigillum Sign. Podpisy wydawane będą na kartach kryptograficznych będących bezpiecznym nośnikiem certyfikatów elektronicznych i kluczy kryptograficznych z nimi związanych. Zakres usług będzie poszerzany wraz z zapotrzebowaniem klientów i partnerów PP rosnącym wraz z rozwojem programu "Od papierowej do cyfrowej Polski".
PWPW S.A. gotowa jest produkować i personalizować karty płatnicze na zamówienie spółek Grupy Poczty Polskiej.
W ramach nawiązanej współpracy zaoferowane zostały legitymacje korporacyjne z możliwością zainstalowania podpisu kwalifikowanego oraz innych funkcjonalności dla pracowników Poczty Polskiej - legitymacje będą posiadać szereg zabezpieczeń przed fałszowaniem i pełnić nie tylko funkcje identyfikacyjne, dostępowe czy poświadczające uprawnienia użytkowników, ale również funkcję prestiżową, wyróżniającą posiadaczy legitymacji spośród innych grup zawodowych.
Jednym z etapów współpracy pomiędzy spółkami jest też przeprowadzenie przez PWPW S.A. specjalistycznych szkoleń dla pracowników i partnerów Grupy Poczty Polskiej. PWPW S.A. przeprowadzi szkolenia dla pracowników i partnerów Poczty Polskiej będące połączeniem wiedzy producenta dokumentów z praktyczną wiedzą z zakresu weryfikacji ich autentyczności. Do szkoleń wykorzystywane będą wzory banknotów i dokumentów wykonywanych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A., przykłady poszczególnych technik druku, przykłady papierów z różnymi znakami wodnymi i zabezpieczeniami stosowanymi w papierze i plastiku.
Tematy w ramach wspólnych obszarów działalności, strony opracują w trybie roboczym. Powołane mają być wspólne zespoły zadaniowe, które zajmą się zdefiniowaniem, a następnie rozwijaniem wspólnie podejmowanych inicjatyw. Strony porozumienia będą także szukać nowych możliwości biznesowych. Przy realizacji współpracy strony będą wykorzystywać swoje zasoby biznesowe, IT, sprzedażowe oraz marketingowe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.10.2016, 20:15 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu