Newsletter

Eksperci: nawozy mineralne i nowe technologie kluczowe w produkcji rolnej

25.11.2016, 16:45aktualizacja: 25.11.2016, 16:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Znaczenie produkcji chemicznej dla rolnictwa, nowe rynki zbytu dla polskich produktów spożywczych oraz zarządzanie gospodarką wodną - to m.in. tematy VI konferencji "Nauka - Biznes - Rolnictwo".

Podczas spotkania zorganizowanego przez Centrum Kompetencji Puławy, przedstawiciele nauki, biznesu, przemysłu oraz przedsiębiorstw rolnych mieli po raz kolejny okazję do wymiany poglądów oraz doświadczeń.

"Polska ma predyspozycje, żeby stać się centrum produkcji żywności w Europie. Nasze rolnictwo jest jednym z kluczowych ogniw łańcucha bezpieczeństwa żywnościowego"- powiedział Andrzej Skwarek, wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy, koordynator Konsorcjum Centrum Kompetencji Puławy.

Dodał, że zależy to przede wszystkim od odpowiedzialnej gospodarki wodnej, stosowania nawozów sztucznych i prowadzenia prac naukowo-badawczych.

Wiceprezes wskazał przy tym na znaczenie chemii w bezpieczeństwie żywnościowym.

"Nawozy mineralne odpowiadają za połowę produkcji żywności na świecie. Produkty zakładów azotowych Puławy wspomagają rolnictwo poprzez produkcję i pracę nad nowoczesnymi i bardziej bezpiecznymi formułami nawozowymi"- zaznaczył Andrzej Skwarek.

Podkreślił, że Grupa Azoty jest partnerem dla producentów żywności nie tylko ze względu na produkcję nawozów, ale i na przekazywanie dodatkowych wartości uczestnikom rynku rolnego.

"Szkolimy producentów i doradców rolnych, promujemy zasady zrównoważonego rolnictwa. Dostarczamy również wiedzę w formie programów, jak choćby ten dotyczący badań składu gleb tysięcy polskich gospodarstw rolnych" - dodał.

Natomiast Janusz Igras, dyrektor naukowy Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, przewodniczący Rady Naukowej Centrum Kompetencji Puławy, wskazał, że współpraca pomiędzy przedstawicielami nauki, biznesu, przemysłu oraz przedsiębiorstw rolnych jest konieczna.

"Polskie rolnictwo jest zróżnicowane pod wieloma względami, dlatego powinniśmy dostosować rozwiązania naukowe tak, aby móc je wspierać w produkcji spożywczej. Jednak należy to robić w sposób zrównoważony" - zaznaczył dyrektor naukowy Instytutu Nowych Syntez Chemicznych. Dodał, że duże znaczenie w tej kwestii mają innowacyjne metody w zakresie stosowania nawozów oraz rolnictwo precyzyjne.

Bożena Wróblewska, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Centrum Promocji wskazała, że na całym świecie tworzą się nowe rynki zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych.

"W wielu krajach pojawiają się nisze rynkowe w poszczególnych sektorach branży spożywczej. Należą do nich przede wszystkim kraje azjatyckie, ale również państwa afrykańskie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Polscy rolnicy mają również szansę na sprzedaż w krajach obu Ameryk" - powiedziała Bożena Wróblewska.

Dodała, że w perspektywie 2014-2020 jest wiele funduszy wspierających działania proeksportowe, a w szczególności promocję produktów rolno-spożywczych i wyrobów przetworzonych.

Prezes KIG Centrum Promocji podkreśliła, że eksport polskich produktów spożywczych "będzie mieć sens tylko wtedy, gdy finansowanie działań handlowych będzie w parze ze strategicznym myśleniem przedsiębiorców rolnych".

Podczas Konferencji Centrum Kompetencji Puławy we współpracy z Grupą Azoty Puławy ogłosiło konkurs na najciekawszą pracę badawczą lub projekt rozwojowy w tematyce nawożenia i agrotechniki.

"Tematy prac powinny mieścić się w obszarze: optymalizacji technologii nawożenia z uwzględnieniem upraw i zasobności gleb lub w rozwoju nowych technologii nawożenia i produktów nawozowych dostosowanych do potrzeb polskiego rolnictwa" - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy.

Łączna pula nagród wynosi 30 tys. zł. Organizatorzy czekają na propozycje prac do 31 stycznia 2017 roku.

VI Konferencja "Nauka- Biznes - Rolnictwo" odbyła się 24 listopada w Puławskim Parku Naukowo- Technologicznym”.

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" SA

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 25.11.2016, 16:45
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ