Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
Polskie Koleje Państwowe S.A. i kolejnych 5 gmin podpisało 8 lutego 2017 r., podczas targów BUDMA w Poznaniu, porozumienia w sprawie wykorzystania gruntów na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu Mieszkanie Plus z BGK Nieruchomości podpisały PKP S.A., Xcity Investment, a także włodarze 5 kolejnych samorządów: Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Oławy, Świnoujścia i Zielonej Góry.
Polskie Koleje Państwowe S.A. zaoferowały do wykorzystania w kluczowym rządowym programie pierwsze działki w siedemnastu lokalizacjach w dziesięciu miastach w całej Polsce, w tym w ośrodkach, w których jest bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Podpisanie umów odbyło się w ramach odbywającego się na targach BUDMA, zorganizowanego przez MIB pierwszego Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury.
- Jedno z założeń programu Mieszkanie Plus to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb. Już teraz pilotaż programu realizujemy we współpracy z samorządami, które wskazują miejsce i przygotowują projekt pasujący do istniejącej zabudowy. Włączenie do programu działek Polskich Kolei Państwowych to przełom. Udostępnienie gruntów PKP w miastach, w których mieszkańcy bardzo czekają na mieszkania na wynajem jest bardzo istotne – podkreślił obecny podczas uroczystości wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Wiceminister podkreślił, że mieszkania w programie Mieszkanie Plus będą odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne.
- Mieszkania będziemy budować zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez przyszłych lokatorów. Musi to być zabudowa, która podwyższy jakość ich życia – mówił K. Smoliński.
PKP S.A. wspólnie z BGK Nieruchomości wyselekcjonowały najlepsze tereny spośród ponad 100 tysięcy hektarów gruntów, którymi zarządza PKP S.A. BGK Nieruchomości wybrało dobrze skomunikowane działki m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Chorzowie, Łomży, Białymstoku, Szczecinie, Łowiczu i Katowicach. Łącznie zajmują one powierzchnię kilkuset hektarów. Wytypowane działki to między innymi: Poznań Wolne Tory, Warszawa Odolany, Wrocław Świebodzki, Warszawa (ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza).
- PKP S.A. wspiera program Mieszkanie Plus i działa na rzecz jego realizacji już od początku 2016 roku. To jeden z kilku strategicznych projektów, które realizujemy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Zaproponowane przez nas tereny są położone w dobrych lokalizacjach z dostępem infrastruktury i otoczeniem uzupełniającym funkcje mieszkaniowe – mówił Mirosław Pawłowski, Prezes PKP S.A.
Warunki wykorzystania tych działek w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego zostaną określone w przyszłości. Dodatkowo BGK Nieruchomości i PKP S.A. wskazały w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program Mieszkanie Plus.
Umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu Mieszkanie Plus podpisali Mirosław Pawłowski – Prezes PKP S.A., Michał Beim – Członek Zarządu PKP S.A., Mirosław Barszcz – Prezes BGK Nieruchomości oraz Marek Chibowski – Prezes Xcity Investment, a także włodarze 5 kolejnych samorządów: Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Oławy, Świnoujścia i Zielonej Góry.
Narodowy Program Mieszkaniowy, pakiet „Mieszkanie Plus”
Rząd 27 września 2016 r. przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy – kompleksowy dokument określający główne działania polityki mieszkaniowej, które w perspektywie 2030 r. pozwolą na realizację 3 głównych celów:
1. Zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć wysokość mieszcząca się w aktualnej średniej Unii Europejskiej (435 mieszkań na 1000 osób).
2. Zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuacją życiową. Samorządy gminne powinny dysponować możliwościami zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich gospodarstw domowych oczekujących aktualnie na najem mieszkania od gminy.
3. Poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Liczba osób mieszkających w warunkach substandardowych (ze względu na niski stan techniczny budynku, brak podstawowych instalacji technicznych lub przeludnienie) powinna się obniżyć o 2 mln osób (z ok. 5,3 mln do ok. 3,3 mln).
Najważniejsze działania przewidziane w programie składają się na pakiet „Mieszkanie Plus”, obejmujący:
1) Dostępne budownictwo na wynajem na gruntach samorządowych i Skarbu Państwa
Realizacja programu w tym zakresie jest aktualnie prowadzona przez spółkę BGK Nieruchomości S.A. Podmioty zainteresowane taką współpracą (samorządy gminne, deweloperzy, podmioty posiadające grunty pod zabudowę mieszkaniową) powinny skierować bezpośrednią ofertę współpracy w ramach M+ do spółki– informacje szczegółowe, dane kontaktowe wraz z zaproszeniem do współpracy w ramach M+: bgkn.pl
2) Społeczne budownictwo czynszowe
- wsparcie budownictwa komunalnego i chronionego. Państwo dotuje samorządy terytorialne oraz organizacje pożytku publicznego, które tworzą zasób mieszkaniowy dla osób najuboższych. Podmioty takie mogą się ubiegać o dofinansowanie części kosztów inwestycji (35-55% w zależności od rodzaju przedsięwzięcia), w wyniku której zostaną utworzone lokale socjalne, mieszkania komunalne, mieszkania chronione noclegownie lub schroniska dla bezdomnych.
- wsparcie budownictwa społecznego. Ze środków publicznych udzielane są dopłaty do oprocentowania kredytów i obligacji w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu preferencyjnych kredytów dla towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych.
3) Wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe.
MIB przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej Indywidualne Konta Mieszkaniowe zakładane w bankach lub SKOK-ach, na których będzie można gromadzić środki na realizację celów mieszkaniowych. Projekt ustawy powinien trafić do uzgodnień i konsultacji w pierwszej połowie br.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pat/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.02.2017, 17:11 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |