Newsletter

CALATRAVA CAPITAL SA (4/2017) Postępowanie administracyjne wobec Emitenta

15.02.2017, 16:43aktualizacja: 15.02.2017, 16:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 4/2017

Zarząd Spółki Calatrava Capital S.A. z siedzibą w Warszawie podaje do publicznej wiadomości, że Komisja Nadzoru Finansowego ("KNF") na posiedzeniu w dniu 14 lutego 2017 r. w związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym o którym Spółka informowała raportem bieżącym nr 7/2016 z dnia 27 kwietnia 2016 r., podjęła decyzję o nałożeniu na Calatrava Capital S.A. kary pieniężnej w wysokości 700 tysięcy PLN oraz decyzję o bezterminowym wykluczeniu akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów wartościowych w Warszawie S.A., co nastąpi po upływie 30 dni od dnia, w którym ww. decyzja KNF stanie się ostateczna. KNF uzasadniła decyzję nienależytym wykonywaniem przez Spółkę obowiązków informacyjnych wynikających z przepisów prawa w związku z publikacją skonsolidowanego raportu kwartalnego za IV kwartał 2012 roku oraz skonsolidowanych raportów rocznych i raportów rocznych za lata 2012, 2013 i 2014. Zdaniem KNF naruszenia były istotne z punktu widzenia odbiorców i wpłynęły istotnie na zmniejszenie wartości informacyjnej ww. raportów okresowych spółki.

W odniesieniu do powyższej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, Zarząd Spółki informuje jak poniżej:

1. Spółka dokładała i dokłada staranności w celu prawidłowego i rzetelnego przedstawiania informacji finansowych. Sprawozdania Emitenta poddawane były przeglądowi i badaniu przez Biegłego Rewidenta zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Spółka konsultowała z biegłymi przyjmowane rozwiązania, co jest istotne w kontekście stosowania MSR, które to przepisy w niektórych aspektach mają charakter otwarty i dają przestrzeń do podejmowania decyzji przez Spółkę w zakresie przyjmowanych rozwiązań, w szczególności z uwzględnieniem sytuacji bieżącej w momencie sporządzania sprawozdania, która może być odmienna niż na dzień bilansowy. Z perspektywy czasu niesie to za sobą ryzyko odmiennej oceny i interpretacji przez organ nadzorczy.

2. Spółka w związku z prowadzonym postępowaniem w pełni współpracowała z KNF poprzez udzielanie szczegółowych wyjaśnień, w tym również ze strony biegłych rewidentów, przedstawianie uzasadnień podejmowanych działań oraz udostępnianie dokumentów, zgodnie z oczekiwaniami KNF, począwszy od 2013 r.

3. Zastrzeżenia przedstawione przez KNF, w szczególności odnoszące się do różnicy pomiędzy danymi zawartymi w skróconym sprawozdaniu skonsolidowanym za czwarty kwartał 2012 oraz w rocznych raportach okresowych za 2012 rok, dotyczą różnic powstałych w wyniku diametralnie odmiennej sytuacji zarówno Spółki jak i jej otoczenia w okresie w którym poszczególne sprawozdania były sporządzane, a zgodnie z MSR Spółka zobowiązana jest uwzględnić w sporządzanym sprawozdaniu wiedzę posiadaną na dzień jego sporządzania.

4. Spółka od 2013 roku prowadzi z powodzeniem restrukturyzację finansową, o czym informuje w poszczególnych raportach okresowych, w tym okresie istotnie obniżyła poziom zadłużenia z 98,3 mln PLN na dzień 31 grudnia 2012 r. do 27,5 mln PLN na dzień 30 września 2017 r. Jednym z głównych filarów powodzenia tego procesu jest charakter publiczny Spółki, gdyż jedną z form rozliczenia są akcje emitowane przez Spółkę.

5. W odczuciu Spółki, nałożenie tak drastycznej kary na Spółkę jak bezterminowe wykluczenie z obrotu jest nieuzasadnione i szczególnie niekorzystne dla jej akcjonariuszy i wierzycieli, którymi są zarówno osoby prawne, w tym instytucje finansowe, jak i osoby fizyczne. Pozbawienie Spółki statusu publicznego w praktyce uniemożliwia pozytywne zakończenie procesu restrukturyzacji finansowej i zaspokojenie wierzycieli Spółki. Część akcji Spółki wyemitowanych w celu rozliczenia z wierzycielami jest obecnie w trakcie procesu wprowadzania do obrotu, wstrzymanego do momentu zakończenia postępowania administracyjnego przez KNF. Akcjonariusze, którzy zdecydowali się na zamianę swoich wierzytelności na akcje Spółki , celem uzyskania płynnego instrumentu finansowego stanowiącego dla nich ekwiwalent pieniądza, zostali w praktyce pozbawieni możliwości realnego zaspokojenia swoich roszczeń.

Szczególnie niezrozumiałym dla Spółki jest zarzut sformułowany przez KNF, że "Emitent nie daje rękojmi należytego wypełniania obowiązków informacyjnych w przyszłości". Podniesione przez KNF zarzuty wobec Spółki mają swoje źródło w sprawozdaniu za czwarty kwartał 2012 roku. Od tego czasu upłynęły 4 lata i w tym okresie Spółka dokładała wszelkiej staranności w celu prawidłowego wypełniania ciążących na niej obowiązków informacyjnych, reagowała na ewentualne kwestie podnoszone przez organy nadzorcze. Zastrzeżenia przedstawione przez KNF, a dotyczące sprawozdań za lata 2013-2014, mają zdecydowanie niższą wagę i są możliwe do wyeliminowania; kwestionowane dane zostały ujawnione w sprawozdaniach, a zastrzeżenia dotyczą zakresu i sposobu zaprezentowanych danych. Przedmiotowe kwestie nie powinny mieć również newralgicznego znaczenia dla podejmowanych decyzji inwestycyjnych przez akcjonariuszy.

Niezwykle istotny jest również moment nałożenia na Spółkę kary wykluczenia z obrotu giełdowego, gdyż podjęta decyzja opiera się przede wszystkim na zastrzeżeniach dotyczących okresu sprzed czterech lat. Od tego czasu w Spółce nastąpiły bardzo duże zmiany - Spółka znajduje się praktycznie na końcowym etapie restrukturyzacji, doprowadziła do diametralnego obniżenia poziomu zadłużenia, ma wypracowane w porozumieniu z wierzycielami realne mechanizmy spłaty pozostałych zobowiązań; w Spółkę zaangażował się nowy istotny inwestor, który zamierza wprowadzić do Spółki projekt generujący trwałe przychody, a jedyną przeszkodą w sfinalizowaniu tych przedsięwzięć było prowadzone postępowanie KNF, traktowane jako istotny element ryzyka inwestycyjnego.

Podjęcie decyzji o wykluczeniu Spółki z obrotu jest rażąco krzywdzące zarówno dla akcjonariuszy Spółki, którym odbiera się możliwość odzyskania zainwestowanych środków, jak i jej wierzycieli, którzy w kontekście informacji zamieszczonych powyżej tracą możliwość pełnego wyegzekwowania swoich roszczeń.

Z uwagi na powyższe, Spółka zamierza złożyć odwołanie od powyższej decyzji w szczególności z uwagi na jej istotne znaczenie dla akcjonariuszy Spółki, w tym przede wszystkim drobnych akcjonariuszy oraz wierzycieli Spółki.

Podstawa prawna: §36 RMF z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych (..)

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2017, 16:43
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii