Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
„Propozycje Unii Europejskiej dot. reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 nie mogą stać w opozycji do polskich interesów gospodarczych” – podkreślił prof. Jan Szyszko, minister środowiska podczas unijnej Rady ds. Środowiska ENVI w Brukseli, w której udział wziął również Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.
System EU ETS
Jednym z głównych tematów dzisiejszej Rady ENVI była reforma europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Podczas wrześniowego spotkania ministrów ds. środowiska Unii Europejskiej ustalono, że traktatowe zasady dot. kształtowania mixu energetycznego będą respektowane. Chodzi o to, by Polska mogła dowolnie wykorzystywać zasoby naturalne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. O utrzymanie tego rozwiązania zabiega dziś w Brukseli polska delegacja pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska.
„Polska przywiązuje wielką wagę do polityki klimatycznej widząc w niej szanse na zrównoważony rozwoju Europy i świata. Polska jako jedno z niewielu państw spełniła założenia protokołu z Kioto i dokonała redukcji emisji z wyraźną nadwyżką, przy jednoczesnym wzroście gospodarczym” – podkreślił minister Szyszko.
Prof. Szyszko przypomniał również, że głównym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie wzrostu tempa koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej, i jak najbardziej efektywnie. Porozumienie przewiduje dwie możliwości działań w tym zakresie. Pierwszym jest redukcja emisji, a drugim wzrost pochłaniania dwutlenku węgla, na przykład przez lasy.
Minister zwrócił również uwagę, że uwzględniając globalny charakter zmian klimatu, Porozumienie może doprowadzić do osiągnięcia zakładanego sukcesu jedynie wtedy, gdy do ochrony klimatu na adekwatnym poziomie zobowiążą się wszystkie państwa świata.
„Unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla obejmuje jedynie 4 proc. ogólnoświatowej emisji” – powiedział.
W opinii ministra środowiska europejska polityka klimatyczna powinna być dostosowana do zapisów Porozumienia paryskiego. Podkreślił on, że Polska jest w stanie spełnić założenia unijne, ale z poszanowaniem specyfiki naszego kraju i w duchu sprawiedliwości.
„Musimy zwrócić uwagę, że polskie lasy są gotowe do tego, by pochłaniać CO2 na poziomie 32 mln ton rocznie. Jesteśmy także za zagwarantowaniem państwom członkowskim pełnej swobody w kształtowaniu wydatkowania środków z Funduszu Modernizacyjnego” – dodał.
Prof. Szyszko przypomniał także, że Porozumienie paryskie nie mówi o dekarbonizacji, ale o konieczności dążenia do neutralności klimatycznej.
„Jesteśmy gotowi pochłaniać to, co wyemitujemy a jednocześnie stawiać na nowoczesne technologie spalania węgla” – zaznaczył minister.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/mż/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.02.2017, 17:34 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |