Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – chwała niezłomnym bohaterom! (komunikat)

01.03.2017, 20:51aktualizacja: 01.03.2017, 20:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, w tym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odbyły się uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony już po raz siódmy, jest dniem zwycięstwa tych, którzy odeszli w dramatycznych okolicznościach, poświęcając wszystko co najcenniejsze, swoje zdrowie i życie – rozpoczął uroczystość Zbigniew Ziobro.

Minister podkreślał konieczność przypominania prawdy o prawdziwych bohaterach. - Ta prawda powinna donośnie brzmieć i echem odbijać się od tych murów – mówił.

Przywołał śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który z pietyzmem i oddaniem kultywował pamięć o bohaterach. - Podjął wielkie zadanie budowy Muzeum Powstania Warszawskiego i marzył o tym, aby pojawiła się inicjatywa powołania muzeum oddającego hołd Żołnierzom Wyklętym, a także pielęgnującego pamięć i prawdę o nich wśród przyszłych pokoleń Polaków – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Mit Żołnierzy Niezłomnych

Do śp. Lecha Kaczyńskiego odwołał się również Prezydent Andrzej Duda. - To miejsce, które w najbliższych latach stanie się muzeum Żołnierzy Wyklętych, a zarazem więźniów politycznych PRL, jest wielkim marzeniem dwóch ludzi, których już z nami nie ma, ale duchem są pośród nas: Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtyki. Obaj nieśli mit Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów drugiej konspiracji, podziemia niepodległościowego, mówiąc, że tym właśnie mitem musimy przełamać okowy komunizmu, którymi spowito nasze państwo i nasz naród przez lata sowieckiego zniewolenia – mówił Prezydent RP.

- Wierzę, że to muzeum jest i będzie znakiem chwały dla prawdziwych bohaterów i absolutnym piętnem dla zdrajców – dodał Andrzej Duda. Zaznaczył też, że dzięki upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, wyniesieniu ich do panteonu bohaterów, będziemy budowali silną Ojczyznę, która po wsze czasy będzie niepodległa, suwerenna, wolna.

- Żołnierze Wyklęci powstali z mogił. Żołnierze wyklęci, katowani tu na Mokotowie, są teraz wśród nas na tym apelu. Jest z nami rotmistrz Pilecki, jest pułkownik Ciepliński, jest „Łupaszka”, jest generał Fieldorf. Oni są z nami. Oni zwyciężyli – mówił Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Symboliczne otwarcie

Odmówiono modlitwę za pomordowanych, a ceremonię zakończyło złożenie wieńców przed tablicą ku czci osób zamordowanych w czasach PRL w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – ministrowie, parlamentarzyści, szefowie urzędów i instytucji - Wojska Polskiego, Straży Więziennej, a także duchowni. Najważniejszymi uczestnikami byli jednak kombatanci – ostatni z żyjących Żołnierzy Niezłomnych. Nie mogło zabraknąć również rodzin i bliskich pomordowanych bohaterów. Wśród gości znalazła się między innymi Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego w mokotowskim więzieniu.

Przed głównymi uroczystościami Minister Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i Sekretarz Stanu Patryk Jaki symbolicznie otworzyli bramę Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Z terenu dawnego Aresztu, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, wyjechała ostatnia więźniarka.

Godność i honor

Uroczystości miały miejsce też pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości. Tablica poświęcona jest osobom więzionym, torturowanym i zamęczonym przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które miało tu w okresie stalinizmu swoją siedzibę, a w piwnicach znajdował się areszt.

Głos zabrali wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, poseł Ewa Tomaszewska, a także ksiądz prałat Józef Maj, kapelan środowisk niepodległościowych.

Premier Gliński przypomniał, że tablica powstała z inicjatywy śp. Lecha Kaczyńskiego, gdy był on ministrem sprawiedliwości. Wicepremier podkreślił także zaangażowanie polskiego państwa w upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych.

- Po latach systemowego kłamstwa, Rzeczpospolita wreszcie honoruje swoich niezwykłych synów i córki, którzy w latach nadzwyczaj trudnych wyborów, wybrali godność i honor, bezkompromisowo broniąc fundamentalnych wartości, grzebanych w tamtym okresie przez władzę ludową – mówił Piotr Gliński.

- Upamiętniamy naszych rodaków, wielkich przodków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, w której dziś możemy żyć i upowszechniać idee sprawiedliwości. Kierowali się trzema drogowskazami: Bóg, Honor i Ojczyzna. Byli ludźmi wielkiej wiary i wierzyli, że nadejdzie czas wielkiej Polski. I ta chwila nastąpiła po wielu latach – podkreślił minister Michał Wójcik.

Uczestnicy uroczystości przeszli również pod kamień z tablicą poświęconą Janowi Rodowiczowi „Anodzie”, by oddać hołd jego pamięci.

Pamięć o bohaterach

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm RP z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

W 66. rocznicę tych wydarzeń, czcimy pamięć bohaterów, a w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej powstaje, z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2017, 20:51
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ