Newsletter

Nauka i technologie

Czy warto palić fortepianem w piecu? Co gra nie tak w bioenergii? Podsumowanie konferencji

31.03.2017, 11:54aktualizacja: 31.03.2017, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)/Piotr Skubisz fot.1
Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)/Piotr Skubisz fot.1
Czy racjonalne jest zużywanie na zatankowanie paliwa do jednego samochodu takiej ilości kukurydzy, jaka mogłaby wykarmić jednego człowieka przez cały rok? Analityk megatrendów, Marcin Popkiewicz poddał to w wątpliwość w trakcie konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Obywatelskich (<a href="https://inspro.org.pl/">INSPRO</a>): Bioenergia - pułapki i potencjał. Odnawialne źródła energii, ale czy zrównoważone?

10 mld zł w latach 2006-2015 przeznaczonych w Polsce na współspalanie biomasy z węglem, czy to inwestycja w odnawialne źródła energii? Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej (IEO), w swoich obliczeniach pokazał, że to jak spalanie w kominku fortepianu.

W systemie wsparcia OZE w 2017 roku współspalanie może liczyć na 9 mld zł w okresie 15 lat. Wydajność biomasy w stosunku do modułów fotowoltaicznych z jednego hektara to proporcja 53 do 10 000 (w Mwh/ha). Na tle UE Polska pozostaje w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie OZE.

Bioenergia, która miała być ekologiczną alternatywą dla węgla, stała się pułapką, z której coraz trudniej uciec. Jak udowadnia ostatni raport Chatham House, Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z Wielkiej Brytanii, spalanie drewna ma gorsze skutki dla środowiska niż spalanie węgla.

INSPRO przygotowało i zaprezentowało polską wersję dokumentu zawierającego rekomendacje NGO dla zrównoważonego wykorzystania bioenergii. Publikacja "Pułapki i potencjał. Rola bioenergii w polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020. Rekomendacje NGO" do pobrania (pdf). Rekomendacje zostały wypracowane m.in. przez: BirdLife, Transport & Environment, European Environmental Bureau - organizacje, z którymi INSPRO współpracuje.

INSPRO do udziału w konferencji zaprosiło niezależnych ekspertów rynku energetycznego, organizacje pozarządowe i branżowe. Jak sprawić, by bioenergia spełniała wszelkie wymogi energetyki odnawialnej? Czy odnawialne zawsze oznacza zrównoważone źródło energii?

Gorąca dyskusja, w której wzięli udział również: Beata Wiszniewska (PIGEOR) i Karol Teliga (POLBIOM) oraz publiczność, potwierdza potrzebę szerokiej debaty publicznej nad przyszłością wykorzystania bioenergii w Polsce i Unii Europejskiej.

KONTAKT:

Paulina Lota

e-mail: paulina.lota@inspro.org.pl

tel. +48 506 484 387

-

Piotr Skubisz

e-mail: piotr.skubisz@inspro.org.pl

tel. +48 519 300 635

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.03.2017, 11:54
Źródło informacji Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO)
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ