Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zarzuty w śledztwie dotyczącym niegospodarności w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów (komunikat)

12.04.2017, 13:44aktualizacja: 12.04.2017, 13:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące między innymi nieprawidłowości, do których dochodziło w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów S.A. oraz w GPW Dystrybucja sp. z o.o.

Spółka straciła 15 milionów złotych

W toku śledztwa 10 kwietnia 2017 roku prokurator przedstawił zarzuty Piotrowi M. - byłemu członkowi Zarządu GPW S.A. Dotyczą one karalnej niegospodarności. Zarzut jest związany z nabyciem w maju 2012 roku przez GPW S.A. certyfikatów inwestycyjnych jednego z Zamkniętych Funduszy Inwestycyjnych i wyrządzenia w związku z tą transakcją, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, szkody w kwocie 15 milionów złotych w mieniu spółki GPW S.A.

Wcześniej (22 marca 2017 roku) taki sam zarzut usłyszał Maciej J. - osoba zarządzająca Zamkniętym Funduszem Inwestycyjnym.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Prokurator zastosował wobec każdego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 75 tysięcy złotych.

Podejrzanych jest 17 osób

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od początku 2014 roku. Dotychczas w jego toku zarzuty przedstawiono 17 osobom. Są one podejrzane o karalną niegospodarność, pranie brudnych pieniędzy, posługiwanie się nieprawdziwymi dokumentami, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, a także o przestępstwa korupcyjne.

Jarosław K. – były członek Zarządu GPW S.A. podejrzany jest o żądanie korzyści majątkowej w kwocie 500 tysięcy złotych, a następnie przyjęcie kwoty 250 tysięcy złotych w zamian za doprowadzenie do nabycia certyfikatów pieniężnych z funduszu inwestycyjnego z przeznaczeniem na działalność jednej z warszawskich spółek i działanie na szkodę zarządzanej przez niego spółki poprzez wyrządzenie szkody w kwocie 15 milionów złotych.

W ostatnim czasie prokurator zmienił zarzuty stawiane Arkadiuszowi P. i Marzenie N.K. – członkom zarządu warszawskiej spółki oraz Arturowi K. – osobie faktycznie zarządzającej tą spółką. Obecnie są oni podejrzani o dwa przestępstwa karalnej niegospodarności oraz pranie brudnych pieniędzy. Pierwszy zarzut niegospodarności dotyczy kwoty 5 milionów złotych na szkodę GPW Dystrybucja sp. z o.o., a drugi kwoty 15 milionów złotych na szkodę GPW S.A. Z kolei zarzut prania brudnych pieniędzy dotyczy ponad 5 milionów złotych i jest związany z wcześniejszym zarzutem niegospodarności.

Arturowi K. przedstawiono ponadto zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem umowy poręczenia inwestycyjnego oraz zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych stanowiących zabezpieczenie inwestycji majątkowych.

Przemysław T. usłyszał zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych.

W śledztwie zarzuty usłyszeli również rzeczoznawca majątkowy oraz jego córka. Dotyczą one poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych obejmujących wycenę nieruchomości. Stanowiły one zabezpieczenie inwestycji majątkowych.

Zarzuty pomocnictwa do niegospodarności na szkodę GPW Dystrybucja sp. z o.o. na kwotę ponad 25 milionów złotych usłyszały również 3 osoby faktycznie zarządzające jedną z warszawskich spółek akcyjnych: Dariusz U., Sebastian U. oraz Katarzyna U.

Dwa zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności na kwoty 25 milionów złotych i 5 milionów złotych usłyszał także Mariusz D. – były Prezes GPW Dystrybucja sp. z o.o.

Ewa T. - była prezes GPW Dystrybucja sp. z o.o. podejrzana jest o popełnienie przestępstwa niegospodarności, tj. wyrządzenie szkody spółce w kwocie 25 milionów złotych.

Kolejni podejrzani w tej sprawie stoją pod zarzutami poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2017, 13:44
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ