Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące między innymi nieprawidłowości, do których dochodziło w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów S.A. oraz w GPW Dystrybucja sp. z o.o.
Spółka straciła 15 milionów złotych
W toku śledztwa 10 kwietnia 2017 roku prokurator przedstawił zarzuty Piotrowi M. - byłemu członkowi Zarządu GPW S.A. Dotyczą one karalnej niegospodarności. Zarzut jest związany z nabyciem w maju 2012 roku przez GPW S.A. certyfikatów inwestycyjnych jednego z Zamkniętych Funduszy Inwestycyjnych i wyrządzenia w związku z tą transakcją, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, szkody w kwocie 15 milionów złotych w mieniu spółki GPW S.A.
Wcześniej (22 marca 2017 roku) taki sam zarzut usłyszał Maciej J. - osoba zarządzająca Zamkniętym Funduszem Inwestycyjnym.
Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.
Prokurator zastosował wobec każdego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 75 tysięcy złotych.
Podejrzanych jest 17 osób
Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od początku 2014 roku. Dotychczas w jego toku zarzuty przedstawiono 17 osobom. Są one podejrzane o karalną niegospodarność, pranie brudnych pieniędzy, posługiwanie się nieprawdziwymi dokumentami, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, a także o przestępstwa korupcyjne.
Jarosław K. – były członek Zarządu GPW S.A. podejrzany jest o żądanie korzyści majątkowej w kwocie 500 tysięcy złotych, a następnie przyjęcie kwoty 250 tysięcy złotych w zamian za doprowadzenie do nabycia certyfikatów pieniężnych z funduszu inwestycyjnego z przeznaczeniem na działalność jednej z warszawskich spółek i działanie na szkodę zarządzanej przez niego spółki poprzez wyrządzenie szkody w kwocie 15 milionów złotych.
W ostatnim czasie prokurator zmienił zarzuty stawiane Arkadiuszowi P. i Marzenie N.K. – członkom zarządu warszawskiej spółki oraz Arturowi K. – osobie faktycznie zarządzającej tą spółką. Obecnie są oni podejrzani o dwa przestępstwa karalnej niegospodarności oraz pranie brudnych pieniędzy. Pierwszy zarzut niegospodarności dotyczy kwoty 5 milionów złotych na szkodę GPW Dystrybucja sp. z o.o., a drugi kwoty 15 milionów złotych na szkodę GPW S.A. Z kolei zarzut prania brudnych pieniędzy dotyczy ponad 5 milionów złotych i jest związany z wcześniejszym zarzutem niegospodarności.
Arturowi K. przedstawiono ponadto zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem umowy poręczenia inwestycyjnego oraz zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych stanowiących zabezpieczenie inwestycji majątkowych.
Przemysław T. usłyszał zarzut związany z nakłanianiem rzeczoznawcy majątkowego do poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych.
W śledztwie zarzuty usłyszeli również rzeczoznawca majątkowy oraz jego córka. Dotyczą one poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych obejmujących wycenę nieruchomości. Stanowiły one zabezpieczenie inwestycji majątkowych.
Zarzuty pomocnictwa do niegospodarności na szkodę GPW Dystrybucja sp. z o.o. na kwotę ponad 25 milionów złotych usłyszały również 3 osoby faktycznie zarządzające jedną z warszawskich spółek akcyjnych: Dariusz U., Sebastian U. oraz Katarzyna U.
Dwa zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności na kwoty 25 milionów złotych i 5 milionów złotych usłyszał także Mariusz D. – były Prezes GPW Dystrybucja sp. z o.o.
Ewa T. - była prezes GPW Dystrybucja sp. z o.o. podejrzana jest o popełnienie przestępstwa niegospodarności, tj. wyrządzenie szkody spółce w kwocie 25 milionów złotych.
Kolejni podejrzani w tej sprawie stoją pod zarzutami poświadczenia nieprawdy w dokumentach.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mż/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.04.2017, 13:44 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |