Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Chcemy rozwijać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi: zarówno dwustronną, jak i w formacie regionalnym. W obliczu wzrastających zagrożeń znaczenie współpracy sojuszniczej w ramach NATO staje się tym istotniejsze – mówił minister Waszczykowski podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami czołowych waszyngtońskich think-tanków.
Dzisiejsze rozmowy szefa polskiej dyplomacji z przedstawicielami American Enterprise Institute, German Marshall Fund, Atlantic Council, Cato Institute i RAND Corporation dotyczyły kwestii roli NATO, a także działań rosyjskich, w tym agresji na Ukrainę, jak również sytuacji w Syrii, a także zagrożeń ze strony Iranu i Korei Północnej. Minister odwiedził ponadto siedzibę Heritage Foundation, jednego z najbardziej wpływowych konserwatywnych think tanków na świecie. Rozmowy z kierownictwem Heritage Foundation dotyczyły głównie współpracy bilateralnej z USA oraz w ramach NATO.
W środę, pierwszego dnia wizyty, minister Waszczykowski spotkał się także z prezesem Rady Atlantic Council Jonem Huntsmanem oraz prezydentem Atlantic Council Fredem Kempe. Głównymi tematami rozmowy były polityka nowej administracji USA, Rosja, Unia Europejskia oraz polsko-amerykańskie relacje gospodarcze. Podczas spotkania omówiono także koncepcję Trójmorza, której promowaniem zainteresowanie wyrazili przedstawiciele Atlantic Council. – Koncepcja Trójmorza opiera się na ekonomicznych założeniach. Chcemy niwelować różnice w rozwoju między Europą Środkowo-Wschodnią i Europą Zachodnią i wzmacniać połączenia Północ-Południe w naszym regionie. To ogromna szansa dla amerykańskich firm – mówił minister i podkreślił, że Polska liczy na zainteresowanie firm amerykańskich udziałem w projektach infrastrukturalnych w naszym regionie.
Tematami rozmów ministra Waszczykowskiego z przedstawicielami RAND Corporation były m.in. zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji. – Pomimo tego, że Rosja jest jednym z potencjalnie najbogatszych krajów na świecie, to nie potrafi zapewnić wysokiego poziomu życia swoim obywatelom i angażuje się w agresywną politykę w wielu miejscach świata. W związku z tym wiążę ograniczone nadzieje z dalszym dialogiem politycznym bez zmiany polityki Rosji, m.in. na Ukrainie i w Syrii – zwrócił uwagę szef resortu dyplomacji. – Wraz ze stałym rozmieszczeniem sił NATO w Polsce, w tym wojsk amerykańskich, Polska przestała być członkiem drugiej kategorii w ramach Sojuszu – dodał.
Rozpoczynając wizytę w Waszyngtonie szef MSZ spotkał się z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. Rozmowy szefów polskiej i amerykańskiej dyplomacji dotyczyły zarówno współpracy sojuszniczej w ramach NATO jak i dwustronnej, w tym w obszarach bezpieczeństwa, gospodarki, energii i innowacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.04.2017, 23:49 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |