Newsletter

Nauka i technologie

Chiny: przemysłowe miasto przykładem działań w kierunku ograniczenia zanieczyszczeń

21.04.2017, 12:14aktualizacja: 21.04.2017, 12:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

LANZHOU, Chiny, 20 kwietnia 2017 r. /PRNewswire/ - Właściciel baru z kebabem Ma Xiaobing początkowo z niechęcią instalował urządzenie do kontroli dymu, ale teraz działalność rozkwita.

"Dawniej opiekaliśmy cztery baranie udźce dziennie, a teraz potrzebujemy około 20 - komentuje Ma, właściciel baru w Lanzhou w prowincji Gansu. - Mamy więcej klientów i nigdy nie było u nas takich tłumów” - dodaje właściciel.

Położone w dolinie Żółtej Rzeki w jałowym obszarze północno-zachodnim kraju Lanzhou do niedawna było jednym z najbardziej zanieczyszczonych chińskich miast. Zanieczyszczenie było tak gęste, że miejscowa ludność żartowała, że miasta nie widać na zdjęciach satelitarnych.

Wzmożone działania prowadzące do ograniczenia zanieczyszczeń obniżyły gęstości wskaźników PM10 i PM2.5 do poziomu poniżej 75% w porównaniu do poziomu z roku 2013. W zeszłym roku liczba dni, w które widoczny jest błękit nieba, zwiększyła się o 50 i sięgnęła 243 dni w roku.

Zgodnie z orzeczeniem centralnego zespołu kontrolnego stolica prowincji stała się „modelem podnoszenia jakości powietrza". Roczne zużycie węgla w mieście zmniejszono z poziomu 10 miliona ton w roku 2012 do 6 milionów ton w roku ubiegłym.

Jednym z kroków, które podjęto w Lanzhou, było zaangażowanie nadzorców oddolnie we wspólne wysiłki. Yang Mingyan, jeden z urzędników w strukturach rządowych, należy do grona 10 000 nadzorców zanieczyszczenia w mieście.

"Każdego ranka sprawdzam podległy mi obszar pod względem tego, kto co pali i czy przypadkiem nie wykorzystywany jest gorszy sort węgla czy drewna. Jeżeli odkryję nieprawidłowości, to proszę sprawcę o zaprzestanie, a w przypadku nieposłuszeństwa zgłaszam sprawę wyżej” - wyjaśnia nadzorca.

We wszystkich miastach można znaleźć polityki przeciwdziałania zanieczyszczeniu, ale to w Lanzhou są one ściśle egzekwowane.

"Niektóre miasta boją się lub nie mogą sobie poradzić z dużymi firmami w zakresie ochrony środowiska, bo obawiają się wpływu na lokalną gospodarkę. W Lanzhou nie mamy takich problemów” - skomentował Xing Lifeng, zastępca dyrektora Urzędu Ochrony Środowiska w Lanzhou.

Urząd nałożył kary nawet na państwowe przedsiębiorstwo petrochemiczne i zażądał przeprosin dla mieszkańców od niektórych firm.

Wśród urzędników, którzy angażowali się w działania, posypały się awanse, a ci urzędnicy, którzy sami nie przestrzegali przepisów dotyczących kontroli zanieczyszczenia zostali ukarani.

"Prawdę powiedziawszy wiele kroków, które pojęliśmy wcale nie są bardzo innowacyjne, ale truciciele w Lanzhou podlegają pełnym konsekwencjom prawnym” - dodał Xing.

Niektóre z innych miast, które borykają się z dużym zanieczyszczeniem, na przykład Shijiazhuang czy Zhengzhou, wysłały urzędników do Lanzhou, aby mogli czerpać bezpośrednio z pozytywnych doświadczeń.

"Wiele z sukcesów Lanzhou można z łatwością przenieść w inne miejsca - komentuje Ma Jianmin z uniwersytetu w Lanzhou. - Na przykład monitorowanie przez internet jest w porządku, ale w Lanzhou urzędnicy rutynowo odwiedzają największych trucicieli i sami sprawdzają, co się dzieje” - wyjaśnia naukowiec.

Rząd oczekuje, że do roku 2020 dni z dobrą jakością powietrza będą stanowić co najmniej 80% wszystkich dni w roku w miastach prefekturalnych. Jest to ambitny cel, który jeszcze w Lanzhou nie został zrealizowany.

"Lanzhou jeszcze trochę brakuje do osiągnięcia tego celu. Zanieczyszczenie zmniejsza się najpierw przez uporanie się z tymi czynnikami, które najłatwiej jest wyeliminować. Dlatego też ograniczanie zanieczyszczenia jest coraz trudniejsze, a z każdym odniesionym sukcesem nasze zadanie staje się coraz większym wyzwaniem” - dodał Chen Yimin, urzędnik z Urzędu Ochrony Środowiska w Lanzhou.

Źródło: Lanzhou Environmental Protection Bureau

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.04.2017, 12:14
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ