Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: dobra wiadomość dla kandydatów na Terytorialsów (komunikat)

24.04.2017, 20:58aktualizacja: 24.04.2017, 20:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął decyzję o przyspieszeniu budowy struktur WOT w województwach śląskim i wielkopolskim. Dowództwa brygad WOT i pierwsze pododdziały zostaną sformowane w 2018 roku, rok wcześniej niż planowano. Decyzją ministra zostanie również wzmocniony potencjał obronny Warszawy. Powstaną dwa bataliony lekkiej piechoty z dowództwami po obu stronach Wisły.

Zgodnie z obowiązującą koncepcją utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, którą w kwietniu zeszłego roku podpisał minister Antoni Macierewicz, dotychczas zostały utworzone pierwsze trzy Brygady Obrony Terytorialnej (BOT) w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Na tym terenie prowadzony jest obecnie nabór kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej. Ochotnicy, którzy do tej pory w ogóle nie służyli w wojsku 6 maja rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe, a przysięgę wojskową na sztandar złożą 21 maja br. Szkolenie wyrównawcze, kierowane dla żołnierzy rezerwy rozpocznie się natomiast 22 kwietnia br.

Tworzenie WOT w drugim etapie będzie realizowane bez zmian w stosunku do obowiązującej koncepcji. Obecnie trwa proces tworzenia trzech brygad: dwóch w województwie mazowieckim oraz jednej w województwie warmińsko-mazurskim.

Trzeci etap budowy WOT, który rozpocznie się wraz z początkiem 2018 roku, zostanie rozszerzony o dwa dodatkowe województwa: śląskie oraz wielkopolskie, które zgodnie z obowiązującą koncepcją miały być formowane w ostatnim – czwartym etapie. Decyzja szefa resortu obrony narodowej o przyspieszeniu formowania WOT wynika z doświadczeń z budowy formacji w etapie pierwszym, jest odpowiedzią na bezprecedensowy odzew społeczny oraz zaangażowanie środowisk lokalnych w budowę piątego rodzaju sił zbrojnych.

Czwarty – ostatni etap formowania WOT rozpocznie się na początku 2019 roku i obejmie cztery województwa na zachodniej ścianie naszego kraju: opolskie, dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej - po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.

Wzmocnienie potencjału obronnego Warszawy

Z początkiem 2019 roku w Warszawie i okolicach rozpocznie się formowanie dwóch batalionów lekkiej piechoty. Każdy z batalionów będzie składał się z czterech kompanii, w tym dwóch o profilu miejskim oraz po jednej o profilu ogólnym i wodnym. Profilowanie pododdziałów WOT ma służyć nie tylko lepszemu przygotowaniu do walki, równie ważnym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w czasie klęsk naturalnych i zdarzeń losowych wymagających podejmowania działań ratowniczych.

Stały Rejon Odpowiedzialności jednego z batalionów będzie obejmował obszar prawobrzeżnej Warszawy i powiatów leżących za linią Wisły na wschód z lokalizacją dowództwa batalionu w Zegrzu. Drugi batalion będzie odpowiadał za tereny lewobrzeżnej Warszawy i powiatów położonych za linią Wisły na zachód, dowództwo batalionu będzie rozmieszczone w stolicy.

Czytaj także:

- Duże poparcie społeczne dla WOT: http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/duze-poparcie-spoleczne-dla-wot-u2017-03-10/

- Dołącz do zawodowców: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/22357?t=Dolacz-do-zawodowcow

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2017, 20:58
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ