Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także przedstawiciele polskiego parlamentu wezmą udział w uroczystościach związanych z 72. rocznicą wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen.
Przedstawiciele polskich władz będą towarzyszyli delegacji byłych więźniów oraz reprezentantom organizacji kombatanckich. Swój udział zapowiedzieli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Obecna będzie również austriacka Polonia.
Cykl wydarzeń rozpocznie się już w piątek 5 maja spotkaniem młodzieży w St. Georgen an der Gusen, organizowanym przez burmistrza tej miejscowości m.in. z udziałem harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego. Następnego dnia odbędą się uroczystości przy Memoriale Gusen, w których – po raz pierwszy – weźmie udział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. Wcześniej spotka się on także z byłymi więźniami obozu z Polski. W niedzielę będą miały z kolei miejsce uroczystości rocznicowe w Memoriale Mauthausen. Zwieńczy je organizowany przez Instytut Polski w Wiedniu koncert muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic.
Ambasada RP w Wiedniu zorganizuje spotkanie z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen oraz Polonią, podczas którego sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak wręczy Krzyże Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej w Polsce. Po spotkaniu delegacja uda się do Kościoła na Kahlenbergu, gdzie znajduje się symboliczny grób ok. 30 tysięcy ofiar obozów KL Mauthausen-Gusen. 9 maja Wiceminister Jan Dziedziczak złoży ponadto wieńce pod pomnikiem ofiar w Wiener Neudorf oraz w Guntramsdorf. Ambasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski otworzy natomiast seminarium w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu organizowane we współpracy z austriackim Funduszem Przyszłości, podczas którego Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie zaprezentuje koncept Europejskiego Centrum Edukacji w Gusen im. Henryka Sławika.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie organizowana wspólnie przez Instytut Polski w Wiedniu i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego międzynarodowa konferencja zatytułowana „Killing Intellectuals. European Intellectual Elites under German Occupation 1939-1945”. Konferencję, która ma stymulować dyskusje naukową na temat eksterminacji elit intelektualnych w Europie okupowanej przez III Rzeszę, wspólnie otworzą wiceminister Jan Dziedziczak oraz wiceminister Magdalena Gawin.
Ponadto w Gusen, wzdłuż Georgerstraße, tuż obok ostatnich niszczejących budynków poobozowych, gdzie mogłoby zostać ulokowane Europejskie Centrum Edukacji w Gusen im. Henryka Sławika, Muzeum Historii Polski przy wsparciu Ambasady RP w Wiedniu oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaprezentuje plenerową wystawę „GUSEN: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie", która tego samego dnia zostanie pokazana w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a od 29 maja 2017 roku będzie prezentowana na Uniwersytecie Wiedeńskim.
W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii, przy czym największe były obozy w Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Szacuje się, że we wszystkich obozach więzionych było nie mniej niż 190 tys. osób. Polacy stanowili ok. 25 proc. wszystkich więźniów systemu i byli najliczniejszą grupą narodowościową. Do dziś zidentyfikowano 84 270 ofiar całego systemu obozów, w tym około 30 tys. Polaków.
Dla Polaków wyjątkowe znaczenie mają trzy obozy w Gusen, o najcięższej kategorii warunków w III Rzeszy. Obozy w Gusen budowano z myślą o zagładzie polskiej inteligencji. Ten plan był konsekwentnie realizowany. Większość więźniów obozów Gusen stanowili Polacy, głównie deportowani w ramach tzw. „Inteligenzaktion”. Po Powstaniu Warszawskim do Gusen byli transportowani mieszkańcy stolicy.
Dodatkowe informacje:
Website: http://wieden.msz.gov.plWebsite: http://www.polnisches-institut.at/ Website: https://obnt.pl/ Website: http://muzhp.pl/pl/c/1825/wystawa-gusen-granit-i-smierc-pamiec-i-zapomnienie Facebook: facebook.com/PLinAustria Twitter: @PLinAustria
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ mż/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.05.2017, 19:17 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |