Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: 72. rocznica wyzwolenia Mauthausen-Gusen (komunikat)

04.05.2017, 19:17aktualizacja: 04.05.2017, 19:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także przedstawiciele polskiego parlamentu wezmą udział w uroczystościach związanych z 72. rocznicą wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen.

Przedstawiciele polskich władz będą towarzyszyli delegacji byłych więźniów oraz reprezentantom organizacji kombatanckich. Swój udział zapowiedzieli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Obecna będzie również austriacka Polonia.

Cykl wydarzeń rozpocznie się już w piątek 5 maja spotkaniem młodzieży w St. Georgen an der Gusen, organizowanym przez burmistrza tej miejscowości m.in. z udziałem harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego. Następnego dnia odbędą się uroczystości przy Memoriale Gusen, w których – po raz pierwszy – weźmie udział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. Wcześniej spotka się on także z byłymi więźniami obozu z Polski. W niedzielę będą miały z kolei miejsce uroczystości rocznicowe w Memoriale Mauthausen. Zwieńczy je organizowany przez Instytut Polski w Wiedniu koncert muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic.

Ambasada RP w Wiedniu zorganizuje spotkanie z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen oraz Polonią, podczas którego sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak wręczy Krzyże Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej w Polsce. Po spotkaniu delegacja uda się do Kościoła na Kahlenbergu, gdzie znajduje się symboliczny grób ok. 30 tysięcy ofiar obozów KL Mauthausen-Gusen. 9 maja Wiceminister Jan Dziedziczak złoży ponadto wieńce pod pomnikiem ofiar w Wiener Neudorf oraz w Guntramsdorf. Ambasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski otworzy natomiast seminarium w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu organizowane we współpracy z austriackim Funduszem Przyszłości, podczas którego Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie zaprezentuje koncept Europejskiego Centrum Edukacji w Gusen im. Henryka Sławika.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie organizowana wspólnie przez Instytut Polski w Wiedniu i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego międzynarodowa konferencja zatytułowana „Killing Intellectuals. European Intellectual Elites under German Occupation 1939-1945”. Konferencję, która ma stymulować dyskusje naukową na temat eksterminacji elit intelektualnych w Europie okupowanej przez III Rzeszę, wspólnie otworzą wiceminister Jan Dziedziczak oraz wiceminister Magdalena Gawin.

Ponadto w Gusen, wzdłuż Georgerstraße, tuż obok ostatnich niszczejących budynków poobozowych, gdzie mogłoby zostać ulokowane Europejskie Centrum Edukacji w Gusen im. Henryka Sławika, Muzeum Historii Polski przy wsparciu Ambasady RP w Wiedniu oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaprezentuje plenerową wystawę „GUSEN: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie", która tego samego dnia zostanie pokazana w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a od 29 maja 2017 roku będzie prezentowana na Uniwersytecie Wiedeńskim.

W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii, przy czym największe były obozy w Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Szacuje się, że we wszystkich obozach więzionych było nie mniej niż 190 tys. osób. Polacy stanowili ok. 25 proc. wszystkich więźniów systemu i byli najliczniejszą grupą narodowościową. Do dziś zidentyfikowano 84 270 ofiar całego systemu obozów, w tym około 30 tys. Polaków.

Dla Polaków wyjątkowe znaczenie mają trzy obozy w Gusen, o najcięższej kategorii warunków w III Rzeszy. Obozy w Gusen budowano z myślą o zagładzie polskiej inteligencji. Ten plan był konsekwentnie realizowany. Większość więźniów obozów Gusen stanowili Polacy, głównie deportowani w ramach tzw. „Inteligenzaktion”. Po Powstaniu Warszawskim do Gusen byli transportowani mieszkańcy stolicy.

Dodatkowe informacje:

Website: http://wieden.msz.gov.plWebsite: http://www.polnisches-institut.at/ Website: https://obnt.pl/ Website: http://muzhp.pl/pl/c/1825/wystawa-gusen-granit-i-smierc-pamiec-i-zapomnienie Facebook: facebook.com/PLinAustria Twitter: @PLinAustria

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.05.2017, 19:17
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ