Newsletter

MS: weszła w życie ustawa o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie (komunikat)

05.05.2017, 16:06aktualizacja: 05.05.2017, 16:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Dzisiaj (5 maja) weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa z 9 marca 2017 roku, która przewiduje powołanie Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Komisja będzie organem administracji publicznej, który stanie na straży interesu publicznego, prowadzącym postępowania w sprawie wydania decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich. Komisja będzie miała siedzibę w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie. Ministerstwo zapewni także obsługę administracyjno-biurową prac Komisji.

Skład Komisji

W skład Komisji wchodzą przewodniczący powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości złożony w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz 8 członków w randze sekretarza stanu, powoływanych i odwoływanych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Zadania KomisjiKomisja ma na celu usuwanie skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Ponadto Komisja może występować do właściwych organów w razie stwierdzenia, w toku postępowania przed Komisją, okoliczności sprzyjających popełnianiu przestępstw lub wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych z naruszeniem prawa, a także okoliczności utrudniających ujawnianie przestępstw.

Katalog decyzji

Po przeprowadzeniu postępowania rozpoznawczego dotyczącego określonej nieruchomości, Komisja będzie mogła wydać decyzję administracyjną, w której:• utrzyma w mocy wydaną wcześniej decyzję reprywatyzacyjną; • uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości albo w części i orzeknie co do istoty sprawy; • uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który wydał taką ostateczną decyzję, jeżeli została wydana z naruszeniem prawa, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie; • w razie, gdy decyzja reprywatyzacyjna wywołała nieodwracalne skutki prawne, stwierdzi wydanie tej decyzji z naruszeniem prawa i wskaże okoliczności, z powodu których nie można jej uchylić; • umorzy postępowanie rozpoznawcze.

Społeczna Rada

Komisja będzie wydawała decyzje po zasięgnięciu opinii Społecznej Rady, składającej się z 9 osób powoływanych i odwoływanych przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, spośród członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego, a także stowarzyszeń, których statutowym celem jest działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz kształtowanie kompetencji obywatelskich.

Społeczna Rada będzie mogła wydać opinię w każdej rozpatrywanej przez Komisję sprawie w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku Komisji. Termin do wydania opinii może zostać przedłużony przez Przewodniczącego Komisji na wniosek Społecznej Rady. W sytuacji niewydania opinii przez Społeczną Radę w powyższym terminie, okoliczność ta nie wstrzymuje wydania decyzji przez Komisję.

Rozstrzygnięcia Komisji będą podlegały zaskarżeniu na zasadach ogólnych do sądu administracyjnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.05.2017, 16:06
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii