Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin otworzyli dzisiaj w Wiedniu międzynarodową konferencję naukową „Zabijanie Inteligencji. Europejskie Elity Intelektualne pod okupacją niemiecką, 1939-1945”.
– Niszczenie inteligencji w czasie wojny było procesem fizycznej zagłady narodu polskiego i przyniosło ogromne straty, po wojnie tylko ok. 1 proc. Polaków miało wyższe wyksztalcenie, co miało skutki dla powojennej historii Polski. Ta strata była odbudowywana przez dziesięciolecia – podkreślił wiceminister Jan Dziedziczak. – Chcemy dotrzeć z przesłaniem, czym było niszczenie społeczeństwa obywatelskiego przez okupantów, do europejskiej inteligencji. Dlatego tak ważne jest dla nas godne upamiętnienie ofiar obozu w Gusen ?– mówił wiceszef MSZ. W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii, przy czym największe były obozy w Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Szacuje się, że we wszystkich obozach więzionych było nie mniej niż 190 tys. osób. Polacy stanowili ok. 25 proc. wszystkich więźniów systemu i byli najliczniejszą grupą narodowościową.?
Dwudniowa konferencja, organizowana wspólnie przez Instytut Polski w Wiedniu i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z obchodami 72. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen. W uroczystościach, m.in. przy Memoriale Gusen, zorganizowanych przez Ambasadę RP w Wiedniu po raz pierwszy wziął udział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.?W Memoriale Mauthausen odbyły się też uroczystości rocznicowe zwieńczone zorganizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu oraz Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego koncertem muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic.
W poniedziałek w Ambasadzie RP w Wiedniu wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się ponadto z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen oraz austriacką Polonią. Wiceszef MSZ odznaczył Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej w Polsce: Tadeusza Jaskulskiego, Piotra Radowskiego i Mirosława Wojnarowskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2017, 19:58 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |