Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Marek F. został oskarżony o przestępstwa korupcyjne (komunikat)

09.05.2017, 11:55aktualizacja: 09.05.2017, 11:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia akt oskarżenia m.in. przeciwko Markowi F. Prokurator zarzucił mu udzielanie korzyści majątkowych w zamian za wystawienie nierzetelnych zaświadczeń lekarskich.

Co prokurator zarzucił oskarżonym

Marka F. oskarżono o dwukrotne przekazanie łapówek lekarzom, którzy niezgodnie z prawem wystawili mu zaświadczenia usprawiedliwiające jego niestawiennictwo w charakterze podejrzanego przed Urzędem Kontroli Skarbowej w grudniu 2014 roku oraz w prokuraturze w marcu 2015 roku. Chodzi o przestępstwa z art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego.

Aktem oskarżenia objęto również lekarzy Piotra Z. i Edmunda Z. Zarzucono im przyjęcie łapówek w związku z bezprawnie wystawianymi zaświadczeniami (art. 228 par. 1 i 3 kodeksu karnego), a w jednym przypadku także wystawienie zaświadczenia poświadczającego nieprawdę (art. 271 par. 3 kodeksu karnego).

Ponadto zarzuty popełnienia szeregu przestępstw usłyszał pośrednik Krzysztof Sz. Prokurator zarzucił mu powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych, a także podżeganie i wręczanie korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne. Chodzi o przestępstwa z art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego oraz z art. 230 par. 1 kodeksu karnego).

Co ustalono w toku śledztwa

Śledztwo prowadzone było w związku z uzyskaniem z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji materiałów niejawnych. Wskazywały one na nielegalne uzyskiwanie przez firmy zajmujące się działalnością detektywistyczną danych z systemów KSIP, PESEL, REGON i CEPIK, w zamian za korzyści majątkowe przekazywane funkcjonariuszom Policji.

W toku postępowania ujawniono, że Krzysztof Sz. - kierujący działalnością jednej ze spółek z branży detektywistycznej - powoływał się wobec swoich kontrahentów na wpływy w Policji i w zamian za korzyści majątkowe podejmował się załatwienia ich spraw, w tym nielegalnie pozyskiwał dla swoich klientów dane z systemów państwowych. Analiza materiałów wykazała również, że w grudniu 2014 roku Marek F. zwrócił się do Krzysztofa Sz. o pomoc w zorganizowaniu zaświadczenia lekarskiego usprawiedliwiającego jego nieobecność w Urzędzie Kontroli Skarbowej we Wrocławiu Ośrodku Zamiejscowym w Legnicy. Odpowiednie zaświadczenia lekarskie zostały wystawione przez dwóch lekarzy, którzy nie przeprowadzili badań oskarżonego. Dodać należy, że jeden z lekarzy pełnił funkcję biegłego sądowego.

Sytuacja powtórzyła się w marcu 2015 roku, kiedy Marek F. był wezwany do stawiennictwa w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Ponownie za pośrednictwem Krzysztofa Sz. przekazał on łapówkę lekarzowi Piotrowi Z., który wystawił zaświadczenie lekarskie nie badając Marka F.

Grozi kara do 10 lat więzienia

Podejrzani Marek F. i Krzysztof Sz. przyznali się do zarzuconych im czynów. Podejrzani lekarze Piotr Z. i Edmund Z. nie przyznali się do zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia. W ocenie prokuratury są one sprzeczne ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.

Wobec oskarżonych Marka F., Krzysztofa Sz. i Piotra Z. stosowano dozory Policji. Ponadto Piotra Z. zawieszono w pełnieniu funkcji biegłego. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/ karo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2017, 11:55
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ