Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Krajowa informuje:
Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan. Doszło do niego w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 roku w Łęce Szczucińskiej (powiat dąbrowski, województwo małopolskiego).
Zrealizowano Europejski Nakaz Aresztowania
Główny sprawca tego zabójstwa – Paweł K., który ukrywał się przed organami ścigania i został zatrzymany 9 stycznia 2017 roku w Wiedniu w Austrii, dziś (11 maja 2017 roku) w specjalnym konwoju zostanie przewieziony do Polski. Zgodę na ekstradycję do Polski podejrzanego Pawła K. ostatecznie wyraził 25 kwietnia tego roku Wyższy Sąd Krajowy w Wiedniu. Decyzja jest prawomocna.
Po doprowadzeniu podejrzanego do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prokurator ogłosi mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 148 par. 2 pkt 1 kodeksu karnego (zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem). Przesłuchanie podejrzanego Pawła K. zaplanowane jest na 17 maja 2017 roku. Do tego czasu będzie on przebywał w Areszcie Śledczym.
Podejrzanych jest dziewięć osób
W sprawie tej prokuratorskie zarzuty przedstawiono już 9 osób.
Podejrzany jest ojciec Pawła K. – Józef K., któremu prokurator zarzucił pomocnictwo do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Podejrzana jest także Renata G.-D. – koleżanka zamordowanej Iwony Cygan. Prokurator ogłosił jej zarzuty popełnienia czterech przestępstw składania fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego).
Zarzuty usłyszało też sześciu ówczesnych lub obecnych funkcjonariuszy Policji. Prokurator zarzucił im nadużycie uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego (art. 231 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego).
Jeden z funkcjonariuszy Policji dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem. Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej uwzględnił ten wniosek i wymierzył mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata oraz karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych.
Wobec podejrzanych w dalszym ciągu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.05.2017, 13:38 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |