Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak w środę zakończył trzydniową wizytę na Węgrzech.
- Wszyscy rozmówcy popierali inicjatywę zacieśnienia współpracy państw Europy Środkowej w kontekście aktualnych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Europa – podsumował rozmowy wiceminister Dziedziczak. Program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami władz węgierskich, w tym z sekretarzem stanu Miklósem Soltészem oraz podsekretarzem stanu Attilą Fülöpem w Ministerstwie Zasobów Ludzkich. O parlamentarnym wymiarze współpracy dwustronnej między Polską a Węgrami wiceminister Dziedziczak rozmawiał z wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu Jánosem Latorcaim. Wiceszef MSZ spotkał się ponadto z sekretarzem stanu Árpádem Jánosem Potápim, odpowiedzialnym m.in. za politykę wobec diaspory węgierskiej mieszkającej poza krajem oraz Judit Hammerstein, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu, odpowiadającą za Instytuty Węgierskie za granicą i międzynarodowe kontakty w zakresie edukacji.
Od 2014 roku węgierscy Polacy mają swojego przedstawiciela w węgierskim parlamencie. Rzecznikiem narodowości polskiej jest Halina Csúcs, aktywna działaczka polonijna, od blisko pół wieku mieszkająca na Węgrzech. Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski uhonorował rzecznik Csúcs odznaką "Bene Merito". – Działalność pani Haliny Csúcs przyczyniła się do zwiększenia rozpoznawalności i znaczenia polskiej mniejszości w społeczeństwie węgierskim, w tym także wśród elit politycznych Węgier – podkreślił podczas uroczystości wręczenia odznaki wiceminister Jan Dziedziczak. Sekretarz stanu w MSZ odwiedził ponadto Polonię w Székesfehérvár i Balatonboglár. W Székesfehérvár spotkał się z burmistrzem miasta Andrásem Cser-Palkovicsem i złożył kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, w Balatonboglár zwiedził polską izbę pamięci tzw. boglarczyków, czyli polskich uchodźców, którym Węgrzy udzielili schronienia w czasie II wojny światowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.06.2017, 22:35 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |