Newsletter

Dnia 18 września Polska Spółka Gazownictwa oficjalnie otworzyła Oddział Zakład Gazowniczy w Gorzowie Wielkopolskim

18.09.2017, 16:52aktualizacja: 18.09.2017, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

To jeden z siedemnastu OZG, utworzonych od stycznia 2017 roku w związku ze zmianą struktury organizacyjnej PSG. Obecna na uroczystości Elżbieta Rafalska - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - powiedziała, że lokalizacja Oddziału Zakładu Gazowniczego w Gorzowie to szansa na aktywizację lokalnego rynku pracy poprzez stworzenie nowych miejsc zatrudnienia. Jak dodała każdy region, nie tylko wielkie aglomeracje, ma prawo się rozwijać. To idea zrównoważonego rozwoju, którą Polska Spółka Gazownictwa realizuje w praktyce. Obecnie w gorzowskim OZG pracuje 158 osób, a do końca tego roku zatrudnienie ma wzrosnąć o kolejnych 61 osób.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak powiedział, że jest to kolejna ważna inwestycja dla województwa lubuskiego, która ma kluczowy wpływ na jakość życia mieszkańców.

Maciej Woźniak - wiceprezes PGNiG - podkreślił, że powstanie ośrodka w Gorzowie Wielkopolskim jest ściśle skorelowane ze strategią zarówno Polskiej Spółki Gazownictwa, jak i całej Grupy Kapitałowej PGNiG. Jak dodał cała tzw. ściana zachodnia i sam Gorzów Wielkopolski są istotne z punktu widzenia polskiego gazownictwa, a dzięki utworzeniu Oddziału Zakładu Gazowniczego w Gorzowie gaz pochodzący z nowych kierunków, w tym z gazoportu w Świnoujściu i z Norwegii w sposób bezpieczny będzie trafiać do klientów. Prezes Maciej Woźniak przypomniał również, że tegoroczne wyniki, pokazujące szesnastoprocentowy wzrost wolumenu dystrybuowanego gazu, świadczą o rozpędzającej się gospodarce, a to z kolei jest efektem działań prospołecznych i gospodarczych prowadzonych przez Rząd RP.

Podczas obszernej prezentacji prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel omówił najistotniejsze zmiany, jakie zaszły w Spółce w ostatnim roku. Podkreślił, iż w wyniku trzymiesięcznych prac w Jadwisinie udało się wypracować kluczowe dla PSG dokumenty, tj. Nową Strukturę, Strategię i System Motywacyjny wraz z nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Jak dodał Strategiczny Pakiet Zmian na lata 2016-2022 jest efektem nowatorskiej formy współpracy przedstawicieli Pracodawcy i Strony Społecznej. Spółka stawia również na rozwój poprzez poprawę efektywności, w tym pozyskiwanie nowych klientów i optymalizację procesów, a nie prostą redukcję kosztów, między innymi poprzez zwolnienia pracowników. Prezes Zarządu PSG podkreślił, że jedną z pierwszych decyzji obecnego Zarządu PSG było wstrzymanie zaplanowanych przez poprzedni Zarząd zwolnień 1300 pracowników Spółki w 2016 roku. Także nowa struktura organizacyjna Spółki jest nastawiona na klienta i ściśle skorelowana z podziałem administracyjnym kraju. Prezes Jarosław Wróbel dodał również, że dostęp do gazu to nie tylko poprawa jakości życia, ale też szansa na przyciągnięcie potencjalnych inwestorów i rozwój całego regionu.

Oddziałowi Zakładowi Gazowniczemu w Gorzowie podlegają 4 Gazownie i 5 Placówek Gazowniczych. Są to Gazownie w Gorzowie Wielkopolskim, Kostrzynie nad Odrą, Zielonej Górze i Żaganiu oraz Placówki Gazownicze w Drezdenku, Nowej Soli, Sulechowie, Gubinie i Żarach. Zarządza ponad trzema tysiącami sieci wysokiego, podwyższonego, średniego i niskiego ciśnienia oraz dwudziestoma stacjami wysokiego ciśnienia i ponad dwustu osiemdziesięcioma stacjami drugiego stopnia. W latach 2016 - 2022 Polska Spółka Gazownictwa chce zrealizować w województwie lubuskim trzy duże tematy inwestycyjne o łącznej wartości niemal 60 milionów złotych. Są to budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Gorzów - Witnica wraz z budową Stacji Redukcyjno - Pomiarowej, budowa SRP Wschowa II oraz gazyfikacja gminy Miedzichowo, Trzciel. Dzięki tym inwestycjom w Lubuskiem przybędzie łącznie ponad 70 kilometrów sieci gazowych oraz dwie stacje gazowe. Ogółem do 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa chce wydać na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce ponad 11 miliardów złotych. Aktywnie nawiązuje też współpracę z samorządami na rzecz likwidacji tzw. białych plam na gazowniczej mapie Polski. Do tej pory PSG podpisała już 450 listów intencyjnych w sprawie gazyfikacji nowych gmin. Spółka chce realizować inwestycje w dużej mierze poprzez tzw. gazyfikację wyspową, czyli budowę stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Umożliwia to dotarcie do nowych odbiorców w sytuacjach, gdy budowa tradycyjnych sieci jest niemożliwa lub nieopłacalna, jednocześnie skracając czas przyłączenia odbiorców.

PSG chce również uruchomić w Jarosławiu na Podkarpaciu własny zakład, produkujący kompletne stacje regazyfikacji LNG. Spółka stawia również na innowacje, chce wdrażać nowoczesne rozwiązania technologiczne by optymalizować koszty i zwiększać efektywność. Dlatego w Rzeszowie powstało Centrum Badań i Rozwoju PSG, Spółka realizuje również autorski program Leonardo, służący budowaniu kultury innowacyjności.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.09.2017, 16:52
Źródło informacji Polska Spółka Gazownictwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ