Newsletter

Hamryszczak: program Polska Wschodnia zbliża się do półmetka

24.09.2017, 19:27aktualizacja: 24.09.2017, 19:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Do końca 2017 r. będzie wydana połowa unijnych pieniędzy dostępnych w programie Polska Wschodnia 2014-2020 - powiedział PAP wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Jesienią będą podpisywane umowy dot. kolejnych dużych projektów drogowych.

Polska Wschodnia 2014-2020 z budżetem ponad 2 mld euro z UE jest programem dedykowanym pięciu regionom: podlaskiemu, warmińsko-mazurskiemu, lubelskiemu, podkarpackiemu i świętokrzyskiemu. To specjalny program przeznaczony na wyrównywanie szans rozwojowych tych regionów. Program jest następcą programu Rozwój Polski Wschodniej z lat 2007-2013.

Hamryszczak powiedział PAP podczas pobytu w Białymstoku w ostatnim tygodniu, że obecnie zakontraktowano ponad 40 proc. dostępnych w programie Polska Wschodnia pieniędzy, a to oznacza, że - jak to określił - do końca 2017 r. będzie to połowa alokacji. "Spokojnie zrealizujemy cel, który został przed nami postawiony" - mówił wiceminister rozwoju.

Hamryszczak poinformował, że do listopada będą podpisywanie kolejne umowy na budowy dróg oraz transport publiczny i projekty kolejowe. Dodał, że to "niezwykle istotne" inwestycje dla wschodniego makroregionu Polski, ale także przedsięwzięcia "wysokobudżetowe", które z jednej strony przyniosą konkretne korzyści mieszkańcom, a z drugiej podniosą stopień wykorzystania pieniędzy w programie.

Minister wskazał, że wiele wskazuje na to, iż najwięcej pieniędzy na drogi pozyska województwo podlaskie. Samorząd tego regionu i miasto Białystok zdobyły łącznie ok. 900 mln zł z tego programu z puli 2,2 mld zł na duże projekty drogowe i transportowe.

autor: Izabela Próchnicka

edytor: Sonia Sobczyk (PAP)

kow/son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2017, 19:27
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ