Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zagraniczne ośrodki dla seniorów pomijane przez niemieckie instytucje

18.10.2017, 16:21aktualizacja: 18.10.2017, 16:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa ProAltum, fot. 2
Grupa ProAltum, fot. 2
Niemieckie instytucje odpowiedzialne za opiekę nad seniorami nie chcą współpracować z ośrodkami opieki nad osobami starszymi spoza Niemiec, mimo obowiązywania unijnego jednolitego rynku wewnętrznego. Tymczasem znajdujące się na terenie Polski ośrodki oferują pacjentom niemieckim opiekę na najwyższym poziomie przy konkurencyjnych cenach i cieszą się coraz większą popularnością wśród pensjonariuszy.

Grupa ProAltum oferuje klientom z Niemiec pobyt w Rezydencji Seniora „Erania” w Ustroniu Morskim. Jest to wysokiej klasy dom z 24-godzinną opieką specjalistów medycznych; pacjenci mogą też tu zamieszkać w samodzielnej części mieszkalnej. Personel w ośrodku to wykwalifikowani specjaliści, porozumiewający się po niemiecku. Grupa prowadzi również inny ośrodek dla seniorów „Zielony Zakątek” w Mysłowicach na Śląsku.

„Nasz ośrodek spełnia najwyższe standardy opieki nad seniorami. Wydawałoby się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasza oferta została ujęta w informacji niemieckich instytucji odpowiedzialnych za opiekę nad osobami starszymi. Wielokrotnie rozmawialiśmy z przedstawicielami tych instytucji i byliśmy zapewniani, że tak będzie. Niestety, to nie nastąpiło” – powiedziała Sylwia Korczak, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie ProAltum. Według niej, instytucje te wręcz utrudniają pensjonariuszom i ich rodzinom podjęcie decyzji o wyborze zagranicznego domu opieki, ponieważ „zwlekają z udzieleniem informacji o otrzymywanych świadczeniach za granicą, choć jest to ich obowiązek”.

Zdaniem Jakuba Granata, prezesa zarządu Grupy ProAltum, mimo braku wsparcia ze strony niemieckich kas chorych, oferta polskich domów opieki rozpowszechnia się wśród pacjentów „pocztą pantoflową” i oni chętnie decydują się na pobyt za wschodnią granicą. „To jest dowód, że nasza oferta jest optymalna dla niemieckich pensjonariuszy i nie powinna być pomijana w informacji tamtejszych instytucji” – powiedział Jakub Granat. Dodatkowo, koszty pobytu w ośrodkach opieki nad seniorami w Polsce są nisze niż w Niemczech. Tym bardziej więc ich oferta powinna być ujęta w informacji instytucji kierujących emerytów do ośrodków.

Według najnowszego raportu „Przyszłość demograficzna Europy” Berlińskiego Instytutu Populacji i Rozwoju (1), społeczeństwo niemieckie starzeje się i zjawisko to będzie postępować. „Proces starzenia się społeczeństwa niemieckiego jest już bardzo zaawansowany. Ok. 21% Niemców jest w średniej wieku 64 lat. Takie wskaźniki są wyższe tylko we Włoszech i w Grecji” – czytamy w raporcie.

1. http://www.berlin-institut.org/fileadmin/user_upload/Europas_demografische_Zukunft_2017/Europa_engl_online.pdf

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.10.2017, 16:21
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii