Newsletter

ARiMR przypomina rolnikom o obowiązku spisu zwierząt gospodarskich

26.11.2017, 16:18aktualizacja: 26.11.2017, 16:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Do końca roku rolnicy mają czas na dokonanie spisu bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Za niedokonanie spisu grozi pomniejszenie dopłat, a nawet kara grzywny.

Według informacji podanych przez ARiMR, zgodnie z nowelizacją ustawy z marca 2016 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy hodowca bydła, trzody chlewnej, owiec lub kóz ma obowiązek sporządzić, raz do roku, spis swoich zwierząt gospodarskich. Rejestr musi być przygotowany najpóźniej do 31 grudnia.

Spis zwierząt weryfikuje ARiMR. Jak poinformowała PAP kierownik biura rejestracji zwierząt podlaskiego oddziału ARiMR Anna Godlewska, Agencja nie nałoży bezpośrednio kary na rolnika za brak spisu, ale taką informację przekaże powiatowemu lekarzowi weterynarii, który może pomniejszyć rolnicze dopłaty lub nawet nałożyć karę grzywny w wysokości do 500 zł.

"Nie rejestrujemy koni, nie rejestrujemy ptaków, tylko bydło, owce, kozy i świnie, bo są to podstawowe grupy zwierząt gospodarskich" - zaznaczył dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR Wiesław Grzymała.

Według danych przekazanych PAP przez podlaski oddział ARiMR, w tym województwie jest 81,5 tysiąca rolników. Podczas spisu zwierząt na koniec 2016 roku, zgłoszono 82 proc. miejsc, gdzie są stada bydła, 90 proc. stad owiec, 75 proc. stad kóz, oraz 52 proc. stad świń.

W tym roku w Podlaskiem zrobiło to, jak dotąd, tylko niewielu rolników. Według danych na 26 listopada, podlascy gospodarze dokonali spisu 17 proc. tzw. siedzib stad bydła, 20 proc. stad owiec, 25 proc. stad kóz i 19 proc. siedzib stad świń. (PAP)

autor: Małgorzata Półtorak, Robert Fiłończuk

mpt/ rof/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2017, 16:18
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ