Newsletter

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw, grożą kary i cofnięcie dopłat

13.04.2018, 22:40aktualizacja: 13.04.2018, 22:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Za wypalanie traw grożą kary i cofnięcie dopłat bezpośrednich - ostrzega ARiMR. Eksperci podkreślają, że wypalanie traw jest szkodliwe i niebezpieczne, a po przejściu pożarów ziemia nie jest bardziej żyzna, a - jałowa.

Agencja przypomina, że Kodeks wykroczeń przewiduje za wypalanie traw grzywnę do 5 tys. zł. Znacznie surowszą karę poniesie osoba, która podpalając trawy, spowoduje zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo mienia np. budynków. W tym przypadku Kodeks karny przewiduje karę więzienia od roku do 10 lat.

Również ARiMR, jeżeli stwierdzi, że rolnik wypala grunty rolne, może nałożyć karę finansową w postaci zmniejszenia wszystkich otrzymywany przez rolnika płatności o 3 proc. Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014 - 2020.

Zgodnie z zasadami, nałożona przez Agencję sankcja, w zależności od stwierdzonego stopnia winy, może zostać zmniejszona do 1 proc., jak i zwiększona do 5 proc. należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok. Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne. Wówczas całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 20 proc. , a w zupełnie skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia uporczywego wypalania traw, ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Agencja wskazuje, że nawet jednorazowe wypalanie obniża wartość plonów o 5 - 8 proc.; pogarsza się skład botaniczny siana. Niszczone są rośliny motylkowe. Zdecydowanie zwiększa się udział chwastów. (PAP)

awy/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.04.2018, 22:40
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ