Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ekspozycja obejmuje dwanaście najciekawszych obiektów epistolograficznych, pozyskanych do Muzeum Fryderyka Chopina w latach 2011-2017 za pośrednictwem domów aukcyjnych, w międzynarodowych antykwariatach i od osób prywatnych. Wszystkim listom towarzyszy opis kontekstu ich powstania i transliteracja zapisu pozwalająca zapoznać się z pierwotną treścią nie poddaną zmianom redakcyjnym. Autografy są przykładami zarówno oficjalnej, jak i prywatnej korespondencji kompozytora. Wśród nich odnajdziemy między innymi listy do znanych w owym czasie muzyków i wydawców muzycznych, ale również bardzo osobiste wiadomości do przyjaciół Chopina - Wojciecha Grzymały czy Juliana Fontany.
Wystawa porusza również aspekty konserwatorskie wynikające ze specyfiki XIX-wiecznych papierowych dokumentów, które mają wpływ na ich przechowywanie i udostępnianie. Na przykładzie jednego z listów ukazana została złożoność materiału badawczego, jakim jest sam rękopis w rozumieniu obiektu muzealnego - z perspektywy jego substancji, proweniencji oraz treści.
Autografy prezentowane na wystawie są jedynie drobną częścią kolekcji Muzeum Chopina. Rzadko jednak - ze względu na zalecenia konserwatorskie - można je oglądać w tak pokaźnej ilości.
Wystawa czasowa „Tyle rzeczy za piórem zostaje"
Autografy listów Fryderyka Chopina w Muzeum Chopina
20 maja - 30 czerwca 2018 r.
Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina
Sala wystaw czasowych
ul. Okólnik 1, Warszawa
Wejście na wystawę w cenie biletu do Muzeum, w niedziele wstęp bezpłatny.
Więcej informacji: www.pl.chopin.nifc.pl, www.chopin.museum
KONTAKT:
Ewa Chamczyk
e-mail: echamczyk@nifc.pl
Łukasz Kaczmarowski
e-mail: lkaczmarowski@nifc.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.05.2018, 13:10 |
Źródło informacji | Narodowy Instytut Fryderyka Chopina |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ