Newsletter

#MyPasażerowie - ratujmy transport w regionach

29.05.2018, 16:46aktualizacja: 29.05.2018, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Obecne rozwiązania prawne powodują, że likwidowane są połączenia autobusowe, w regionach znika transport publiczny, PKS likwiduje linie, a wykluczenie transportowe dotyka coraz większej liczby mieszkańców Polski. Potrzebujemy mechanizmów, które zagwarantują dobrą komunikację również dla mniej zaludnionych regionów” - oceniają eksperci z Fundacji Prokolej, Inspro, Klubu Jagiellońskiego oraz Fundacji Nowe Spojrzenie.

Ponad 13,8 mln osób mieszka w gminach, w których nie istnieje organizowana przez samorząd komunikacja lokalna, z dawnej sieci PKS zlikwidowano 50% tras, a od 1993 roku 75% klientów straciło pozamiejski transport autobusowy.

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym to szansa na uratowanie transportu regionalnego.

Proponowane zmiany prawa transportowego powinny zapewnić minimalne standardy gwarantowane wszystkim obywatelom, wskazać szczebel samorządu odpowiedzialny za organizację transportu autobusowego, a przede wszystkim porzucić mit o samofinansowaniu się komunikacji autobusowej.

Brak jakichkolwiek środków, przeznaczanych na finansowanie transportu w regionach oznacza, że białe plamy nie znikną. To, że przychody z biletów i refundacji ulg ustawowych nie wystarczają, żeby utrzymać komunikację w regionach widać już dziś. I trudno nie zauważyć, że co kilka tygodni bankrutuje kolejny przewoźnik autobusowy i pozostawiając pasażerów na pustych przystankach.

Transport można sfinansować między innymi z oszczędności jakie przynosi konkurencyjny wybór przewoźnika (ok 30%), likwidacji nadużyć towarzyszących refundacji ulg ustawowych.

„Władze stoją przed szansą wprowadzenia w życie ustawy, która przywróci komunikację lokalną w Polsce, a przede wszystkim zapewni obywatelom dojazd do pracy, szkoły czy lekarza. Jeśli wykorzystają tą szansę poprawi się standard i bezpieczeństwo usług. Wierzymy, że jest to możliwe i będziemy monitorować ten proces” - podsumowuje Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej.

„Nie wolno zapominać o tym, że nie każdy może mieć samochód i prawo jazdy np. ze względu na wiek albo stan zdrowia. Czy ta część społeczeństwa chcemy uwięzić na zawsze w domach?” - dodaje Piotr Figiel z Fundacji Nowe Spojrzenie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2018, 16:46
Źródło informacji Fundacja Prokolej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii