Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: akt oskarżenia przeciwko obywatelom Gruzji i Litwy dotyczący szeregu kradzieży metodą „na przebite koło” (komunikat)

08.08.2018, 10:56aktualizacja: 08.08.2018, 10:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, obywatelom Gruzji i Litwy, dotyczący kradzieży metodą „na przebite koło”.

Kradzież 30 tysięcy złotych na szkodę mieszkańca Częstochowy

W toku śledztwa ustalono, że 7 listopada 2017 roku mieszkaniec Częstochowy zawiadomił Policję o kradzieży z jego samochodu pieniędzy w kwocie 30.000 złotych. Z zeznań mężczyzny wynikało, że tego dnia w godzinach popołudniowych pobrał z banku w Częstochowie pieniądze w kwocie 30.000 złotych, które schował do reklamówki i położył na przednim siedzeniu pojazdu. Następnie wsiadł do samochodu i pojechał do domu. Jadąc ulicą Pułaskiego stwierdził przebicie opony i z tego powodu zatrzymał się na pobliskim placu. Tam zajął się wymianą koła z przebitą oponą, na koło zapasowe. W tym czasie reklamówka z pieniędzmi znajdowała się na przednim siedzeniu samochodu. Pokrzywdzony udał się do domu i wówczas zauważył, że w reklamówce nie ma pieniędzy.

Zabezpieczono noże i kolce, służące do przebijania opon

W wyniku czynności śledczych stwierdzono, że kradzieży dopuściło się dwóch obywateli Gruzji i obywatel Litwy. Mężczyźni ci zostali zatrzymani kilka dni później w miejscowości Osiecz koło Konina, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Częstochowie. Podczas przeszukania sprawców ujawniono noże i kolce, służące do przebijania opon oraz przedmioty pochodzące z przestępstw.

Mechanizm działania sprawców

W trakcie dalszego postępowania ustalono, że oskarżeni popełnili również inne przestępstwa kradzieży, działając metodą „na przebite koło”. Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że obserwowali w bankach lub kantorach osoby, pobierające większą ilość gotówki. Następnie jeden z oskarżonych przecinał nożem oponę samochodu osoby pobierającej gotówkę. Potem sprawcy jechali za pokrzywdzonymi i wykorzystywali moment zatrzymania pojazdu i wymiany opony. Wtedy dokonywali kradzieży pieniędzy i innych przedmiotów, znajdujących się w samochodzie.

Ukradli łącznie ponad 500 tysięcy złotych

W postępowaniu stwierdzono, że oskarżeni w okresie od czerwca 2014 roku dopuścili się szeregu przestępstw kradzieży metodą „na przebite koło” w Częstochowie, Poznaniu, Wrocławiu, Siemianowicach Śląskich, Turku, Łodzi, Koninie i Warszawie. Łączna wartość skradzionych przez nich pieniędzy przekracza kwotę 500.000 złotych.

Przesłuchani przez prokuratora mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw kradzieży metodą „na przebite koło” (z wyjątkiem jednego z obywateli Gruzji, który przyznał się do kradzieży, która miała miejsce w Koninie). Wyjaśnienia te stoją jednak w sprzeczności z zebranymi w śledztwie dowodami, a w szczególności z zabezpieczonymi zapisami monitoringu i opiniami z zakresu identyfikacji antropologicznej wizerunków osób.

Obywatele Gruzji byli już w przeszłości karani, a obywatel Litwy jest osobą niekaraną.

Zarzucane oskarżonym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.08.2018, 10:56
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ