Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Z najnowszego sondażu wynika, że 2 na 3 obywateli wierzy, że giganci technologiczni mają większą władzę niż Unia Europejska

06.09.2018, 17:03aktualizacja: 06.09.2018, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europe For Creators
Europe For Creators
W państwach członkowskich UE, gdzie dyrektywa dotycząca praw autorskich była przedmiotem gorącej debaty, 61 procent obywateli obawia się, że wpływ technologicznych gigantów zagraża funkcjonowaniu europejskiej demokracji, a 87 procent opowiada się za ustawodawstwem gwarantującym wynagrodzenia dla twórców.

Warszawa, 6 września 2018 r. - „Europe for Creators” ogłosiła dziś wyniki ankiety przeprowadzonej w krajach niezdecydowanych co do poparcia dyrektwy oraz we Francji. Okazało się, że przytłaczająca liczba respondentów (87 procent) popiera prawodawstwo chroniące prawa twórców. Wyniki ankiety ujawniły również głębokie obawy obywateli, że platformy internetowe zagrażają demokracji w Europie: 67 procent respondentów wskazało, że platformy mają większą władzę niż Unia Europejska, a 61 procent - że wpływy platform internetowych zagrażają suwerenności i niezależności krajów.

Ankieta internetowa przeprowadzona przez Harris Interactive na próbie 6 600 obywateli w wieku powyżej 18 lat w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Czechach, Rumunii, Grecji i Francji miała na celu zbadanie, jak postrzegane są stosunki między UE a platformami internetowymi oraz kwestie ochrony i wynagradzania twórców. 60 procent posłów do Parlamentu Europejskiego pochodzi z państw, w których przeprowadzono badanie, i to oni są są głównymi decydentami w debacie na temat prawa autorskiego.

Wyniki te, ogłoszone tuż przed głosowaniem 12 września, powinny sprowadzić decydentów na ziemię - powiedziała Véronique Desbrosses, dyrektor generalna Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (GESAC). Przyszłość Unii Europejskiej leży teraz w rękach europosłów. Obywatele się wypowiedzieli, teraz politycy muszą działać.

Dodatkowe ważne informacje wynikające z przeprowadzonej ankiety:

- 66 procent respondentów uważa, że platformy internetowe nie dzielą się sprawiedliwie przychodami z twórcami treści, które pojawiają się na ich stronach, a respondenci francuscy (76 procent) i niemieccy (72 procent) zdecydowanie wskazują, że obecny stan podziału przychodów jest niesprawiedliwy;

- 81 procent respondentów uważa, że platformy powinny sprawiedliwie wynagradzać wydawców prasy i dziennikarzy, przy czym najwięcej zwolenników wprowadzenia ustawy wyrównującej szanse znajduje się w Niemczech (43 procent) i w Rumunii (41 procent).

„To pierwsza ankieta, która miała na celu zbadanie, jak jest postrzegany wpływ globalnych gigantów technologicznych na funkcjonowanie demokracji w Europie. Wnioski jasno pokazują, że obywatele oczekują działań” - powiedział Jean-Daniel Lévy, szef działu opinii w Harris Interactive.

Ankieta została przeprowadzona między 24 a 30 sierpnia 2018 roku i obejmowała reprezentatywną próbę osób dorosłych w krajach docelowych.

Aby dowiedzieć się więcej o wynikach ankiety i Europe for Creators, odwiedź stronę www.europeforcreators.eu lub obserwuj temat na Twitterze @EUForCreators z #EuropeForCreators

O Europe for Creators

Europe for Creators zrzesza obywateli, twórców i organizacje zaangażowane w walkę o ochronę praw autorskich. Reprezentuje europejskich kompozytorów, muzyków, wokalistów, malarzy, rzeźbiarzy, reżyserów, producentów, dziennikarzy, pisarzy, a także naukowców - wszystkich tych, którzy łącznie odpowiadają za 12 milionów miejsc pracy w sektorze kreatywnym.

O Harris Interactive

Harris Interactive jest niezależną firmą zajmującą się badaniami rynku.

Zarządzana przez założycieli Nathalie Perrio-Combeaux i Patricka Van Bloeme, oferuje innowacyjne rozwiązania jakościowe i ilościowe, zarówno partnerom francuskim jak zagranicznym.

Harris Interactive łączy innowacyjne technologie ze wsparciem ekspertów, zapewniając swoim klientom wiedzę, która stawia ich przed konkurencją.

Harris Interactive Europe (w tym Harris Interactive France, UK i Germany) jest cześcią grupy ITWP.

KONTAKT:

GESAC

Aurelia Leeuw

tel. 32 (0) 2 511 44 54

e-mail: aurelia.leeuw@gesac.org

-

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Anna Klimczak

tel. 22 55 67 199

tel. kom. +48 664 701 770

e-mail: anna.klimczak@zaiks.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.09.2018, 17:03
Źródło informacji GESAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ