Newsletter

Davos/ Eksperci: usługi medyczne dynamicznie rozwijającym się obszarem globalnej gospodarki

24.01.2019, 16:40aktualizacja: 24.01.2019, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (2)
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (2)
Sektor usług medycznych jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów globalnej gospodarki – wskazywali eksperci, którzy wzięli udział w debacie w Domu Polskim w Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne.

Zdaniem ekspertów, chodzi zarówno o nakłady inwestycyjne, tempo rozwoju oraz implementację najnowocześniejszych technologii.

Rosnąca potrzeba przeprowadzenia systemowych zmian, które zapewniłyby powszechny dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, jest jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego.

W trakcie debaty zorganizowanej przez PZU oraz Financial Times w polskim pawilonie eksperci rozmawiali o tym, jak w obliczu dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii może wyglądać przyszłość światowego rynku usług medycznych.

Prezes PZU Paweł Surówka, otwierając dyskusję zauważył, że "działalność związana z rozwojem usług medycznych jest jednym z najważniejszych obszarów wzrostu Grupy PZU".

"Jako największa instytucja finansowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej staramy się zadbać o bezpieczeństwo naszych klientów nie tylko w zakresie ich finansów, lecz także zapewnić im dostęp do najwyższej jakości opieki zdrowotnej" – zaznaczył prezes PZU.

Zwrócił uwagę, że obecnie Grupa przeprowadza testy wielu innowacyjnych projektów, dlatego PZU zaprosiło do dyskusji w Davos najwybitniejszych światowych ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia, aby wymienić się poglądami na temat poprawy dostępności usług medycznych.

Współzałożyciel oraz prezes Proteus Digital Health Andrew Thompson, będący specjalistą w dziedzinie nowoczesnej farmakologii wykorzystującej mikrochipy oraz rozwiązania mobilne w diagnostyce i leczeniu chorób przewlekłych, podkreślił, że jesteśmy obecnie świadkami największej przemiany technologicznej w dziejach medycyny.

"Zapewnienie dostępności usług medycznych w skali globalnej wymaga fundamentalnej zmiany, której kluczowym elementem jest rozwój nowych technologii. W perspektywie najbliższych kilku lat w obszarze ochrony zdrowia, technologia dostarczy nam rozwiązania, których dzisiaj nie jesteśmy jeszcze sobie w stanie wyobrazić" – ocenił Thompson.

Jego zdaniem, jednym z czynników odgrywających w tym zakresie kluczową rolę będzie dynamiczny rozwój mobilnego internetu, który ma ogromny potencjał do bycia akceleratorem przemian w obszarze opieki medycznej, podobnie jak w przeszłości stało się to w przypadku elektryczności.

Jak zaznaczył rektor Uniwersytetu Thomasa Jeffersona oraz prezes Jefferson Health Stephen Klasko, dla dalszego rozwoju medycyny istotne są trzy kluczowe aspekty: digitalizacja, globalizacja oraz robotyzacja.

"Sektor ochrony zdrowia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych gałęzi gospodarki, będzie dążył do digitalizacji oraz globalizacji. Co także istotne, musimy zdecydować, za jakie obszary opieki medycznej i kompetencje będą odpowiedzialni ludzie, a za jakie roboty" – podkreślił Stephen Klasko.

Wiceprezes Microsoft Healthcare Peter Lee, który jest światowym ekspertem w dziedzinie zastosowania technologii komputerowych oraz rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia, podkreślił w jak przełomowym momencie dla dalszego rozwoju usług medycznych obecnie się znajdujemy.

"Nigdy wcześniej, w całej historii ludzkości, nie tworzyliśmy technologii, która posiadałaby tak ogromny potencjał demokratyzacji dostępu do usług medycznych. W mojej opinii dyskusja, którą tutaj dzisiaj prowadzimy jest niezwykle istotna dla świata i nie mogłaby odbywać się w bardziej odpowiednim momencie" – zaznaczył Peter Lee.

Debata była jedną z inicjatyw zorganizowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Domu Polskim, którego powstanie jest rezultatem wspólnych działań PZU oraz Banku Pekao. Stanowiło ono kolejny element kampanii #PolandCanDoNation, którego pierwszą odsłoną była konferencja zorganizowana przez PZU na początku października 2018 roku w Nowym Jorku.

49. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się od 22 do 25 stycznia. Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych. Tematem przewodnim tegorocznego forum jest Globalizacja 4.0.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.01.2019, 16:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii