Newsletter

Wody Polskie: trwają prace nad strategią zapobiegania suszy w Polsce

22.03.2019, 15:35aktualizacja: 22.03.2019, 15:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Trwają prace nad strategią zapobieganiu suszy w Polsce, powstaną m.in. mapy zagrożenia suszą oraz rekomendacje dot. jej zwalczania - poinformowali w piątek przedstawiciele Wód Polskich. Dokument ma być gotowy w 2020 r. wraz ze planem rozwoju retencji

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił na piątkowym briefingu prasowym, że w Polsce coraz częściej musimy się mierzyć z problemem suszy i negatywnych konsekwencji z niej wynikających.

"W zeszłym roku na jednego mieszkańca Polski przypadało cztery razy mniej wody niż na statystycznego Europejczyka. Mamy problem z wodą. Co roku skraca się okres, w którym występuje susza bądź powódź. Na początku tego wieku susza występowała średnio co pięć lat. Teraz występuje co dwa lata bądź co rok. Musimy bardziej koncentrować się na tym temacie" - powiedział.

Szef Wód Polskich dodał, że społeczeństwo oczekuje konkretnych działań, by zabezpieczyć ich interesy poprzez magazynowanie wody, zapobieganiu suszy.

Daca poinformował, że Wody Polskie opracowują strategię "Stop suszy", która ma pozwolić zapobiegać temu zjawisku bądź ograniczyć jej negatywne działanie. Strategia ma być gotowa w 2020 roku.

Kierownik projektu Rafał Jakimiak z Wód Polskich wyjaśnił, że "produktami" strategii będą, m.in. mapy zagrożenia suszą, mapy narażenia na skutki suszy oraz katalog działań, których celem będzie ograniczenie tego zjawiska.

Prezes Wód Polskich dodał, że opracowywana strategia będzie spójna z programem, który powstaje w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Chodzi o strategię rozwoju retencji, czyli zatrzymywania wody. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.03.2019, 15:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ