Newsletter

Zdrowie i styl życia

MagForce AG: uroczystość inauguracyjna uwieńczyła otwarcie ośrodka terapii NanoTherm w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie w Polsce

04.04.2019, 12:35aktualizacja: 04.04.2019, 12:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

• Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jest pierwszym szpitalem poza terytorium Niemiec, który oferuje leczenie pacjentów z nowotworami mózgu przy pomocy terapii NanoTherm firmy Magforce.
<p>• Szybszy dostęp do leczenia po diagnozie w celu rozwiązania problemu dużych potrzeb medycznych niezaspokojonych w Polsce.

LUBLIN, Polska - (BUSINESS WIRE) - Firma MagForce AG (Frankfurt, Scale, XETRA: MF6, ISIN: DE000A0HGQF5), wiodąca firma dostarczająca sprzęt medyczny do nanomedycyny i skupiająca się na onkologii, ma przyjemność ogłosić oficjalne otwarcie nowego ośrodka terapii nowotworów mózgu NanoTherm w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie (SPSK4) w Polsce.

Oficjalna inauguracja nowego ośrodka terapii NanoTherm miała miejsce w dniu wczorajszym, 3 kwietnia 2019. Po uroczystości przecięcia wstęgi odbyło się przyjęcie tylko dla zaproszonych gości z organizacji rządowych, naukowych, stowarzyszeń pacjentów i przedstawicieli prasy. Uroczystość prowadził dyrektor Szpitala SPSK4 Radosław Starownik i Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublina oraz przedstawiciele firmy MagForce i szpitala SPSK4, którzy w trakcie w uroczystości przedstawili swoje uwagi.

Dyrektor szpitala SPSK4 Radosław Starownik tak skomentował otwarcie: "Cieszę się, że w naszym szpitalu będzie dostępna nowoczesna, wysoce innowacyjna metoda leczenia chorych z nowotworami mózgu. Wydaje się oczywiste, że jako jeden z wiodących ośrodków w kraju zajmujący się leczeniem tego typu schorzeń poszukujemy najnowszych rozwiązań medycznych, aby zapewnić naszym pacjentom terapię na najwyższym światowym poziomie. Pragnę zauważyć, że leczenie będzie dostępne zarówno dla pacjentów z Polski jak i z krajów sąsiednich”.

Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublina, chwalił pionierską rolę szpitala SPSK4 w zakresie prowadzenia tej nowej, innowacyjnej terapii: "W ostatnich latach rozwój Lublina spowodował, że stał się on metropolią, liderem we wschodniej Polsce, i jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w kraju. Pamiętając, że ochrona zdrowia i usługi służby zdrowia stanowią jeden z kluczowych sektorów ekonomicznych w naszym mieście i są podstawą dobrobytu dla naszych mieszkańców, staramy się stworzyć odpowiednie warunki do dalszego rozwoju i stymulować nowe, innowacyjne przedsięwzięcia poprawiające jakość naszej służby zdrowia. W związku z tym bardzo się cieszę, że jeden z naszych głównych szpitali znowu odgrywa wiodącą rolę poprzez pionierskie wprowadzanie kolejnej innowacyjnej opcji leczenia, która może mieć ogromne znaczenie dla pacjentów, u których zdiagnozowano guza mózgu”.

Ośrodkiem terapii NanoTherm w szpitalu SPSK4 będzie kierował prof. dr hab. n. med. Tomasz Trojanowski, były szef i kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej oraz krajowy konsultant w dziedzinie neurochirurgii i członek Naukowej Rady Konsultacyjnej Ministra Zdrowia, razem z prof. dr. hab. n. med. Radosławem Rolą, nowym szefem i kierownikiem Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej w szpitalu SPSK4 w Lublinie.

Dr Ben Lipps, dyrektor generalny MagForce AG dodał: „Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że ośrodek terapii NanoTherm jest teraz gotowy do użytku, a prof. Trojanowski i prof. Rola wraz ze swoim zespołem rozpoczną tę nową działalność z dużym entuzjazmem i energią. Dzięki naszej innowacyjnej terapii tworzymy nowe ścieżki, aby leczyć raka w skuteczny i łagodny sposób. Naszym celem jest udostępnienie Terapii NanoTherm pacjentom z guzami mózgu w całej Europie. Dziś jesteśmy o krok bliżej tego celu i bardzo się cieszę na współpracę z zespołem SPKS4”.

Współpraca z SPSK4 jest wspierana przez Fundację Alivia Cancer w Polsce. Celem fundacji jest mobilizowanie, zachęcanie i informowanie pacjentów chorych na raka oraz dostarczanie im narzędzi do podejmowania własnych decyzji zdrowotnych.

Uwagi dla redaktorów:

Zdjęcia z wydarzenia są dostępne bezpłatnie na stronie https://www.magforce.com/mediacenter/.

Uwagi dla wydawców:

Rola terapii NanoTherm w leczeniu nowotworów mózgu

Wprowadzanie innowacji dla pacjenta: dostęp do nowych możliwości leczenia w Polsce pozostaje dużą niezaspokojoną potrzebą medyczną.

Zgodnie z oszacowaniami, u co czwartego mieszkańca Polski w przeciągu jego życia diagnozowany jest nowotwór, a co piąty na niego umrze. Chociaż ostatnie lata przyniosły gwałtowny postęp w zakresie wiedzy dotyczącej patomechanizmów leżących u podstaw każdego nowotworu oraz samego nowotworu, co przyczyniło się do wprowadzenia na rynek wielu nowych lekarstw i terapii, dostęp do skutecznych możliwości leczenia w Polsce pozostaje ograniczony. W wyniku tego, Polak ma średnio mniejszą szansę na przeżycie 5 lat z nowotworem w porównaniu z obywatelami innych krajów europejskich (1).

SPSK4 w Lublinie to pierwszy szpital poza terytorium Niemiec, który oferuje terapię NanoTherm firmy MagForce do komercyjnego leczenia pacjentów z nowotworem mózgu. Umowa o współpracy, ogłoszona w czerwcu 2018 roku, zapewnia pacjentom z nowotworem mózgu szybszy dostęp do leczenia po diagnozie, jednocześnie umożliwiając polskim pacjentom leczenie przy pomocy terapii NanoTherm w ich kraju ojczystym. Z powodu agresywnego charakteru glejaka, dostępność terapii w odpowiednim czasie to decydujący czynnik w leczeniu nowotworów mózgu, ponieważ pacjenci mają tylko ograniczone możliwości poddania się leczeniu.

Współpracę z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie będą wspierać działania Fundacji Onkologicznej Alivia w Polsce. Misją Fundacji jest mobilizowanie, wzmacnianie pozycji i edukowanie pacjentów chorujących na raka oraz zapewnianie im narzędzi i niezbędnych środków do podejmowania decyzji dotyczących ich własnego zdrowia.

Terapia NanoTherm to względnie nowy zabieg ogniskowego leczenia guzów litych. Można go podsumować w prosty sposób: magnetyczne nanocząstki wprowadzane są bezpośrednio do guza lub do ściany jamy po resekcji. Cząsteczki te są następnie podgrzewane za pomocą zmiennego pola magnetycznego, co powoduje niszczenie komórek rakowych.

Nanocząstki to malutkie cząsteczki tlenku żelaza, które są zawieszone – bardzo drobno rozproszone w wodzie – mające średnicę około 15 nanometrów – gdzie jeden nanometr odpowiada jednej milionowej milimetra. Od razu po wprowadzeniu nagromadzają się one i pozostają jak implant w leczonej tkance. Zmienne pole magnetyczne, które zmienia swoją biegunowość z prędkością do 100 000 razy na sekundę, powoduje następnie generowanie ciepła przez te cząsteczki.

Zależnie od temperatur leczenia osiąganych w guzie lub w pojedynczych pozostałych komórkach rakowych w jamie po resekcji i długości leczenia, komórki rakowe są w ten sposób nieodwracalnie niszczone lub osłabiane, i stają się bardziej wrażliwe na stosowaną równolegle radioterapię lub chemioterapię. Sposób w jaki podawane są nanocząstki określany jest indywidualnie przez prowadzącego neurochirurga.

Ta nowa technologia umożliwia zwalczanie guza od wewnątrz lub zapewnia, że pozostałe pojedyncze komórki guza w ścianie jamy po resekcji – które mogą być odpowiedzialne za nawrót choroby – można zwalczać i zniszczyć po chirurgicznym usunięciu guza. Dzięki specjalnej strukturze powierzchni cząsteczek, pozostają one w miejscu ich podania i nie naruszają sąsiedniej zdrowej tkanki.

O Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznych Nr 4 w Lublinie, Polska

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie to największy szpital w województwie lubelskim, obejmujący 22 kliniki specjalistyczne i zapewniający Akademii Medycznej w Lublinie jednostki edukacyjne i badawcze. Szpital obsługuje pacjentów z województwa lubelskiego oraz z innych regionów kraju i z zagranicy. Zabiegi wykonywane są u ponad 1600 pacjentów rocznie i przeprowadzanych jest około 6000 konsultacji w przychodni neurochirurgicznej.

W lipcu 2010 roku, z powodu wysokiej jakości świadczonych usług oraz rozbudowanych możliwości leczenia i diagnostyki, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, Szpital IPC Nr 4 stał się Centrum Urazowym dla województwa lubelskiego. W roku 2012 szpital został jednym z nielicznych szpitali w Polsce, które mają swój własny skaner pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

O firmie MagForce AG i MagForce USA, Inc.

Firma MagForce AG, notowana w segmencie „Scale” (spółki o małej i średniej wielkości) na Giełdzie we Frankfurcie (MF6, ISIN: DE000A0HGQF5), razem ze swoją filią MagForce USA, Inc., to wiodąca firma dostarczająca sprzęt medyczny dla nanomedycyny i skupiająca się głównie na onkologii. Opatentowana terapia Grupy, NanoTherm®, umożliwia celowane leczenie litych guzów poprzez generowanie ciepła wewnątrz guza za pomocą aktywacji superparamagnetycznych nanocząstek.

NanoTherm®, NanoPlan® i NanoActivator® to elementy składowe terapii, które otrzymały oficjalne zatwierdzenie obowiązujące w całej UE jako sprzęt medyczny do leczenia nowotworów mózgu. MagForce, NanoTherm, NanoPlan i NanoActivator to znaki handlowe firmy MagForce AG w wybranych krajach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.magforce.com.

Poznaj naszą technologię: wideo (You Tube)

Możesz otrzymywać aktualne informacje wpisując się na naszą listę adresową

Wyłączenie odpowiedzialności

Niniejszy komunikat może zawierać stwierdzenia i informacje dotyczące przyszłości, które można rozpoznać za pomocą sformułowań wykorzystujących takie wyrażenia jak "oczekuje", "ma na celu", "przewiduje", "zamierza", "planuje", "sądzi", "zmierza do", "szacuje" lub "będzie". Stwierdzenia te oparte są na naszych obecnych oczekiwaniach i pewnych założeniach, które mogą podlegać różnym ryzykom i niepewnym czynnikom. Wyniki osiągnięte w rzeczywistości przez firmę MagForce AG mogą się znacząco różnić od stwierdzeń dotyczących przyszłości. Firma MagForce AG nie przejmuje żadnej odpowiedzialności za aktualizowanie stwierdzeń dotyczących przyszłości i korygowanie ich w przypadku uzyskania wyników innych niż oczekiwane.

1. Dostęp pacjentów onkologicznych do leczenia za pomocą leków w Polsce w odniesieniu do obecnej wiedzy medycznej, Raport z marca 2017: https://www.alivia.org.pl/raport2017/ALIVIA_REPORT_EN_web.pdf

Źródło: MagForce AG

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20190404005241/pl/

KONTAKT:

Barbara von Frankenberg

wiceprezes ds. komunikacji z inwestorami

tel. +49-30-308380-77

e-mail: bfrankenberg@magforce.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2019, 12:35
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ