Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Aplikacja mObywatel wzbogaciła się o kolejną usługę. To mPojazd - czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC.
mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja została właśnie wzbogacona o nową usługę – mPojazd – z której korzystać mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Inaczej mówić – osoby, które są „wpisane” w dowód rejestracyjny. W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone, czy leasingowane.
– Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Co dokładnie znajdziesz w usłudze mPojazd?
Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.
Dla kogo?
Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż). Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.
Deregulacja, potem prawo jazdy w smartfonie
Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji czego do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.
Na pocztę i po zniżkę
mObywatel to obecnie cztery usługi. Poza mPojazdem oferuje również mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty – np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. To także mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek oraz podobna mLegitymacja studencka.
Cyfryzacja jest dla kierowców
To nie wszystkie usługi, jakie dla kierowców przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy czterech kółek na stronie www.Gov.pl mogą sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu, czy pobrać jego dane, sprawdzić, czy autobus, którym wybiorą się w trasę - jest bezpieczny.
mObywatel iOS – usługa: mTożsamośćmObywatel Android (6.0 wzwyż) – usługi: mTożsamość, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka
mObywatel na telefony z Androidem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.mobywatelmObywatel na telefony z iOS-em: https://itunes.apple.com/pl/app/mobywatel/id1339613469?l=pl
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.05.2019, 12:32 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |