Newsletter

MPiT: Pierwszy dzień Kierownictwa MPiT na EKG (komunikat)

13.05.2019, 22:00aktualizacja: 13.05.2019, 22:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Reforma Unii Europejskiej i polski lobbing w tej instytucji; brexit; cyfryzacja i automatyzacja gospodarki; nowe technologie; przemysł w Europie; rządowe działania dla biznesu, w tym dla startupów; inwestycje polskich i zagranicznych firm – to tylko niektóre tematy paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w których uczestniczą przedstawiciele MPiT. W debacie inaugurującej wydarzenie, udział wzięła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Unia Europejska wymaga reformy, bo nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Wciąż zajmuje drugie miejsce wśród trzydziestu największych gospodarek świata, ale coraz rzadziej jest postrzegana jako ta wiodąca – mówiła szefowa MPiT podczas panelu "Nowa Unia – młoda Unia", który zainaugurował XI edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dodała, że chodzi nie tylko o wzmocnienie europejskiej gospodarki i konkurencyjności, ale też o odnowę norm i wartości, na których była budowana wspólnota europejska. Wskazała, że UE musi zacząć wykorzystywać swój potencjał w oparciu m.in. o swobodny przepływ towarów i usług oraz szanse, jakie daje dziejąca się na naszych oczach rewolucja cyfrowa. – Polska jest promotorem wspólnych działań w tym zakresie. Albo zawalczymy razem o konkurencyjność gospodarki cyfrowej UE, albo osuniemy się do roli konsumentów pozaunijnych technologii .Kolejny panel, w którym uczestniczyła minister Emilewicz, poświęcony był robotyzacji. – Automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja wyeliminują już niedługo część zawodów. Nie oznacza to, że roboty wyślą ludzi na masowe i przymusowe bezrobocie. W miejsce starych zawodów, pojawią się nowe. Zmieni się charakter pracy człowieka z wytwórczej na nadzorczą. Kontrolowanie bardziej wyspecjalizowanych maszyn wymagać będzie od pracowników innych kwalifikacji niż te, które dzisiaj dominują na rynku. Przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją wynika z inteligencji emocjonalnej, umiejętności myślenia poza schematami i kreatywności – podkreśliła Emilewicz.

Pierwszego dnia Kongresu, odbyła się też dyskusja na temat przyszłości stosunków UE i Wielkiej Brytanii. Obecny na panelu wiceminister Marcin Ociepa zaznaczył, że Polsce zależy na bliskich i stabilnych relacjach z Wielką Brytanią, mimo brexitu. – Wierzymy, że bez względu na ostateczną jego formę, uda się wynegocjować z naszym partnerem umowę, która utrzyma obecne warunki w handlu dwustronnym, a wszelkie zakłócenia zostaną zredukowane do minimum. Jak powiedział jeden z przedstawicieli brytyjskiego rządu, „Zjednoczone Królestwo opuszcza Unię, ale nie wychodzi z Europy” i tak też podchodzimy do całej sytuacji – zapewnił. Przedstawił działania mające na celu zminimalizowanie skutków brexit dla polskich przedsiębiorców. – Jeszcze na jesieni znaczna część firm nie była dobrze przygotowana do brexit . Teraz, poprzez szereg inicjatyw, konferencji, warsztatów, ta sytuacja wygląda znacznie lepiej. Z kolei na panelu o polskim lobbingu w Unii Europejskiej, wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii podkreślał, że dziś aktywność polskiego biznesu mierzona rankingami aktywności lobbingowej w Brukseli plasuje nas między 13. a 18. miejscem wśród państw członkowskich Unii. Poinformował, że 16 maja w Brukseli zostanie otwarty Business & Science Poland, który jest inicjatywą stricte biznesową, pochodzącą od samych przedstawicieli biznesu, po to, aby wspierać ich w reprezentacji swoich ich interesów. Na XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest też wiceminister Marek Niedużak. Pierwszego dnia uczestniczył w rozmowach o sukcesji w polskich firmach. Zwrócił uwagę, że w Europie rośnie liczba dobrze prosperujących biznesów, których nikt nie chce przejąć. Przypomniał, że od 25 listopada 2018 r. w Polsce obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, a z nowych rozwiązań można skorzystać niezależnie od tego czy przedsiębiorca przed śmiercią planował lub rozpoczął proces sukcesji. Według stanu na koniec kwietnia 2019 r., do CEIDG zostało wpisanych 4 850 zarządców sukcesyjnych.

– W ramach prac nad Pakietem Przyjazne Prawo, rozpoczęliśmy drugi etap zmian legislacyjnych, których celem jest ułatwienie sukcesji przedsiębiorstw. Skoncentrowaliśmy się na trzech nowych obszarach: wykonywanie praw w spółkach handlowych przez spadkobierców przed uregulowaniem spraw spadkowych; korzystanie z majątku zmarłego małżonka przedsiębiorcy do prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozliczenia zachowku, gdy spadek obejmuje przedsiębiorstwo; przenoszenie decyzji administracyjnych na następcę prawnego przedsiębiorcy – osoby fizycznej w przypadku sukcesji dokonywanej za życia – powiedział wiceminister.

Przedstawiciele Kierownictwa MPiT podczas drugiego dnia Kongresu:

09:45 - 11:00 – Step Into the Future, Biznes, praca, technologie – teraz przyszłość - wiceminister Marek Niedużak

11:30 - 13:00 – Przemysł w Europie - wiceminister Marek Niedużak

15:30 - 17:00– Polskie porty morskie - wiceminister Marek Niedużak

15:30 - 17:00– Wciąż w smogu (?) – pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kub/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2019, 22:00
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii