Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z uwagi na wielokrotne odmowy kontraktowania zabiegów hemodializy przez Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia dla placówki DaVita przy ul. Kieleckiej 7a w Krakowie, zarząd spółki DaVita do końca maja będzie zmuszony podjąć decyzję o ewentualnym zamknięciu ośrodka. Dyrekcji nie pozostawiono żadnego pola manewru – jeśli NFZ nie zmieni stanowiska, likwidacja stacji stanie się nieunikniona. Oddział w Krakowie jest jedyną stacją w Polsce, która nie otrzymała finansowania ze środków Funduszu.
W lutym ubiegłego roku Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (MOW NFZ) ogłosił postępowanie konkursowe na zawarcie umów o świadczenie usług z zakresu opieki zdrowotnej w rodzaju świadczenia odrębnego kontraktowania z zakresu hemodializy. Zlokalizowana w centrum Krakowa stacja DaVita przystąpiła do konkursu, mimo że jego warunki ograniczały placówce szanse na otrzymanie finansowania.
Zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu zarząd spółki DaVita podjął rozmowy z Małopolskim Oddziałem NFZ w celu znalezienia rozwiązania, które pozwoli stacji funkcjonować, a leczonym tam pacjentom zapewni komfort i bezpieczeństwo. Urząd ostatecznie odrzucił wszelkie wypracowane propozycje rozwiązań i odmówił kontraktowania zabiegów hemodializy na lata 2018-2023. Mimo licznych negocjacji oraz poparcia prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a także Szpitala Uniwersyteckiego nie udało się przekonać płatnika do finansowania zabiegów.
„Rocznie inwestujemy 3 mln złotych w rozwój i utrzymanie krakowskiej stacji, aby zapewnić pacjentom najwyższy komfort oraz jakość usług hemodializoterapii świadczonych z zachowaniem najwyższych, międzynarodowych standardów leczenia. Od 2017 roku wyłącznie z budżetu spółki finansujemy wszystkie świadczone zabiegi hemodializy 37 pacjentów, którzy są pod stałą opieką stacji DaVita w Krakowie. Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia nie zmieni stanowiska w sprawie opieki nad pacjentami mieszkającymi w Śródmieściu Krakowa i nie zgodzi się na zakontraktowanie zabiegów będziemy zmuszeni ją zamknąć” – mówi Jarosław Stańczyk, dyrektor operacyjny spółki.
Zamknięcie stacji DaVita oraz przeniesienie Szpitala Uniwersyteckiego z ul. Kopernika na obrzeża Krakowa oznacza, że w centrum miasta nie będzie już miejsca, w którym chorzy będą mogli kontynuować terapię. Czas dojazdu na hemodializę do odległych placówek może każdorazowo wydłużyć się nawet do 3 godzin. Dodatkowe godziny poświęcone na zabiegi pozbawią pacjentów wielu aktywności w ciągu dnia, a niektórych zmuszą do rezygnacji z życia zawodowego, które jest niezwykle ważne w leczeniu osób wymagających stałych dializ. Warto również zaznaczyć, że większość pacjentów objętych opieką tejże stacji to osoby w wieku powyżej 65 lat, z szeregiem chorób współwystępujących, dla których nowa sytuacja oznacza znaczne obciążenie ich zdrowia i życia.
„Przez lata udało nam się zbudować profesjonalne, ciepłe i rodzinne miejsce, w którym wszyscy – zarówno nasi pacjenci, jak i cały zespół medyczny – czuli się dobrze i bezpiecznie. Jest mi niezmiernie przykro z powodu pacjentów, którzy ze względu na wydłużony czas dojazdu będą musieli zrezygnować na przykład z pracy. Decyzja Funduszu nie jest tylko kwestią administracyjną – ma także niewyobrażalny wpływ na obecne życie pacjentów” – deklaruje Andrzej Kraśniak, ordynator stacji DaVita przy ul. Kieleckiej 7a.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.05.2019, 12:22 |
Źródło informacji | Stacja Dializ przy ul. Kieleckiej 7a w Krakowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom