Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Tymczasowe aresztowania kierownika i członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością farmaceutyczną (komunikat)

28.05.2019, 10:53aktualizacja: 28.05.2019, 10:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Tymczasowe aresztowania kierownika i członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością farmaceutyczną

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Poznania śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością farmaceutyczną.

W toku realizowanych czynności zatrzymano 7 osób, zlikwidowano magazyn i miejsce produkcji sfałszowanych i niedopuszczonych do obrotu "leków". Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uderzono w sam trzon grupy zatrzymując m.in. kierującego grupą przestępczą.

Zabezpieczono towar o wartości około miliona złotych

W trakcie działań zabezpieczono kilka tysięcy gotowych produktów leczniczych o działaniu przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym, jak i ich półproduktów wykorzystywanych na etapie produkcji. Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na około milion złotych.

Co zarzucono podejrzanym

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zatrzymanym poza zarzutami założenia, kierowania, czy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przedstawiono także zarzuty naruszenia przepisów ustawy prawo farmaceutyczne, ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy. Podejrzanemu o kierowanie grupą grozić może nawet do 15 lat pozbawienia wolności, a w przypadku pozostałych podejrzanych kara do 12 lat.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 3 sprawców. Sąd uwzględnił wnioski prokuratury stosując tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

"Leki" o łącznej wartości co najmniej 2,5 miliona złotych

W toku postępowania ustalono, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działała grupa co najmniej kilku osób, które w sposób zorganizowany, na zasadzie doskonale prosperującego przedsiębiorstwa, dokonała sprzedaży „leków” o łącznej wartości co najmniej 2,5 miliona złotych. Były one sprzedawane na terenie RP, jak i niemal wszystkich państw UE.

Jak ustalono członkowie grupy zajmowali się produkcją, przechowywaniem i odpłatnym udostępnianiem produktów leczniczych, w tym "leków" czterech największych koncernów farmaceutycznych. Wśród medykamentów znalazły się także substancje zabronione określone w grupie S1, S2 i S4 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie. Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu.

Produkty sprzedawane przez internet

Część gotowych "leków" docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Sprzedawano je w większości poprzez internet, a do klientów docierały w przesyłkach kurierskich. W ramach konspiracji swych działań grupa realizowała nadania przesyłek z zawartością "leków" z przygranicznych województw RP, z dala od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania. Sprzedaż ta niosła za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących, co potwierdzono w opinii biegłych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.05.2019, 10:53
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ