Newsletter

MC: Najważniejszy pierwszy (k)rok! (komunikat)

31.05.2019, 17:17aktualizacja: 31.05.2019, 17:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Wychuchane, wyczekane, a zanim człowiek się obejrzy, ma już rok. Świetnie sobie radzi, postępy widać nawet z dnia na dzień. O kim mowa? O jednej z naszych najmłodszych latorośli – e-usłudze "Zgłoś urodzenie dziecka". Właśnie świętujemy jej pierwszy rok. Jako dumni rodzice mamy czym się pochwalić.

Wszystko zaczęło się 1 czerwca 2018 r. o północy. To miał być prezent dla rodziców na… Dzień Dziecka. Z naszych informacji wynika, że najbardziej z jej przyjścia na świat cieszyli się tatusiowie. Wiązali z nią duże nadzieje – jak najmniej wizyt w urzędzie, koniec ze stresem pt. "Jakie w końcu imię wybraliśmy?". Pojawiła się. I co? Godzina 8.00 – 5 zgłoszeń, godz. 9.00 – 6 kolejnych, godz. 10.00 – jest postęp, 7 zgłoszeń. W sumie do północy nazbierało się ich 96.

Duma rodziny

Każdego kolejnego dnia było lepiej. Tylko w pierwszym miesiącu działania nowego udogodnienia skorzystało z niego niemal 3 tysiące rodziców.

– Popularność tej e-usługi udowadnia nam, że rodzice czekali na takie rozwiązanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – 10 proc. wszystkich narodzin zgłaszane jest przez Internet. To dobry wynik, zgodny z naszymi oczekiwaniami w pierwszym roku działania usługi – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Z okazji urodzin zebraliśmy kilka ciekawostek.

Kiedy najczęściej rodzice siadają przed komputerami, by zarejestrować nowego członka rodziny? W poniedziałek.

W jakich miesiącach zgłoszono najwięcej maluchów? W sierpniu 2018 r. – online zarejestrowano wtedy 3797 dzieci. Na drugim miejscu jest lipiec 2018 r. – w tym czasie 3749 rodziców skorzystało z naszej e-usługi. Na kolejnym miejscu – styczeń 2019 r. z liczbą 3663 zgłoszonych dzieci.

Grudzień 2018 r. wygrywa w innej kategorii. W tym miesiącu w Polsce urodziło się dokładnie 27 300 dzieci. Narodziny 3384, czyli 12,4 proc., z nich rodzice zgłosili online. To świetny wynik.

Ile narodzin zarejestrowano przez Internet w pierwszym roku działania e-usługi? Do dziś zgłoszono w ten sposób niemal 40 tysięcy maluchów, a dokładnie 39 330. To fantastyczny urodzinowy prezent.

Bliscy cyfrowo

Niebawem zostaniesz mamą lub tatą? Obowiązków na pewno Wam przybędzie. Po co ich sobie dokładać? Skorzystajcie z naszych ułatwień. Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy je specjalnie dla Was.

Teraz, jak dziecku, wytłumaczymy Wam jak zgłosić online narodziny dziecka.

Powinniście to zrobić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) najpóźniej trzy dni od jej wystawienia.

Przygotowując się do zgłoszenie urodzenia dziecka, załóż Profil Zaufany – jeśli jeszcze go nie masz. Sprawdź, jak to zrobić.

Karta wystawiona. Teraz wejdź na www.obywatel.gov.pl. Wybierz usługę Zgłoś urodzenie dziecka. Cały proces to tylko pięć prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem (zgłosić narodziny może mama lub tata).

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go Profilem Zaufanym.

Gotowe!

To dziecinnie proste

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.

Przy okazji rejestracji malucha załatwisz też kilka innych spraw. Dziecku zostanie nadany numer PESEL oraz zameldujecie je.

– Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – na skrzynkę ePUAP. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.05.2019, 17:17
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii