Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Celem badań była próba poznania postaw i wiedzy młodych matek na temat laktacji i roli położnej w promowaniu naturalnego karmienia piersią. Wyniki potwierdzają, że właściwe przygotowanie kobiet do karmienia piersią w okresie ciąży oraz edukacja i wsparcie w okresie poporodowym – szczególnie w zakresie technik karmienia/przystawiania dziecka do piersi – powoduje, że matki wydłużają czas karmienia piersią. Wskazują również jak dużą rolę w promowaniu karmienia piersią odgrywają położne, w tym szczególnie położne podstawowej opieki zdrowotnej podczas edukacji przedporodowej i po porodzie w trakcie wizyt patronażowych.
Z badań wynika, że ponad dwie piąte młodych matek karmiło swoje nowonarodzone dziecko tylko piersią. Ankietowane kobiety wstępnie deklarowały, że chciałyby karmić dziecko wyłącznie piersią przez rok lub 6 miesięcy, jednak spełnienie tego oświadczenia dla wielu z nich było z różnych względów niemożliwe. Wśród przyczyn zbyt wczesnego rezygnowania z karmienia piersią (przed ukończeniem przez dziecko 6. miesiąca życia) młode matki najczęściej wymieniały brak wystarczającej ilości pokarmu (36,76%), brak odpowiedniej wiedzy o zaletach karmienia naturalnego (25,90%), czasochłonność karmienia (23,06%), jak również chorobę i/lub hospitalizację dziecka (13,88%).
Jako przyczynę problemów laktacyjnych związanych z osobą matki najczęściej była wskazywana nieprawidłowa technika karmienia piersią (20,72%) i zbyt mała ilość pokarmu, co może mieć wpływ na zbyt wczesne rezygnowanie matek z karmienia piersią, co nie jest zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), i ze stanowiskiem Komitetu ds. Żywienia ESPGHAN, które rekomendują wyłączne karmienie niemowląt piersią przez 6 miesięcy jako najwłaściwszy i polecany sposób żywienia dziecka.
Zdaniem kobiet w wydłużeniu czasu karmienia piersią mógłby pomóc kobietom przede wszystkim właściwy instruktaż na temat technik karmienia/przystawiania dziecka do piersi (41,48%), stosowanie preparatów wspomagających laktację (23,18%), przestrzeganie właściwej diety (21,81%) oraz świadomość korzyści wynikających z karmienia naturalnego (13,81%).
„Osoby z pozytywnym doświadczeniem i pewne swojej wiedzy mogą skutecznie pomagać młodym matkom. Według respondentek to właśnie położna odgrywa istotną rolę zarówno w promowaniu naturalnego karmienia jak i rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Badane matki w zdecydowanej większości, pozytywnie oceniały informacje uzyskane od położnych rodzinnych na temat karmienia dziecka piersią, najczęściej stwierdzając, że były one wyczerpujące i bardzo przydatne. Położne udzielały nie tylko wsparcia informacyjnego, ale także potrafiły skutecznie uspokoić, wesprzeć emocjonalnie i rozwiać wątpliwości dotyczące ilości pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka” – twierdzi dr hab. Beata Pięta, prof. UM w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych.
Badane matki najczęściej były odwiedzane przez położną rodzinną cztery razy w okresie dwóch miesięcy po porodzie (38,47%). W przypadku co czwartej badanej (25,55%) położna zrealizowała 2 lub 3 wizyty patronażowe, a do prawie co dziesiątej respondentki (11,67%) dotarła tylko jeden raz po porodzie. Chociaż prawie co piąta ankietowana (18,13%) była odwiedzona przez położną rodzinną pięć lub więcej razy w okresie dwóch miesięcy po urodzeniu dziecka, to jednak wśród badanych znalazły się również matki, do których położna nie dotarła w ogóle (6,18%).
„W przestrzeni społecznej powinno być znacznie więcej informacji o tym, co tracimy, jeśli kobiety nie karmią piersią i jakie szkody zdrowotne ponoszą i matka i dziecko” – twierdzi dr hab. Beata Pięta, prof. UM w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych
Wyniki badań potwierdzają dużą rolę wsparcia karmienia naturalnego, zarówno poprzez propagowania karmienia piersią już w okresie ciąży, jak i wsparcia informacyjnego, emocjonalnego oraz praktycznego matek karmiących. Jak podkreślają eksperci WHO, promowanie naturalnego karmienia oraz ochrona i wspieranie matek karmiących piersią stanowi jedną z najbardziej efektywnych strategii poprawiających stan zdrowia ludności. Wiąże się z większą odpornością dzieci na choroby, korzystnie wpływa na ich rozwój, tworzy silną więź pomiędzy matką a dzieckiem i pozytywnie wpływa na zdrowie kobiety.
Źródło: materiały prasowe „Badanie opinii młodych matek na temat laktacji i roli położnej w promowaniu karmienia piersią”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 04.06.2019, 17:47 |
Źródło informacji | iLCS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
72% festiwalowiczów dba o styl. Allegro prezentuje limitowaną kolekcję ubrań zaprojektowaną przez artystów
- 09.07.2025, 14:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Allegro
-
Image
Kantar: Wiosna przyniosła wzrost ilości konsumentów jabłek
Sadownicy zatrzymali wieloletni trend spadku ilości konsumentów jabłek. Comiesięczny monitoring pokazuje, że coraz więcej Polaków ma na nie ochotę. Już zima 2024/2025 przyniosła wypłaszczenie wieloletniego trendu spadkowego. Porównując „styczeń do stycznia” po raz pierwszy ilość konsumentów nie spadła. Ale wiosna to już duże wzrosty ilości konsumentów jabłek. Historyczne wyniki komentują sadownicy.- 09.07.2025, 12:42
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ