Newsletter

MRiRW: Dobrostan zwierząt - zgoda Komitetu Monitorującego (komunikat)

28.06.2019, 16:31aktualizacja: 28.06.2019, 16:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniował propozycję zmian m.in. w zakresie nowego działania Dobrostan zwierząt.

Posiedzeniu, które odbywało się w dniach 25-26 czerwca 2019 r przewodniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

"Doświadczenia z wdrażania dotychczasowych programów na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich mają istotny wpływ w określaniu zasad i kierunków wsparcia Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020" - podkreślił wiceminister. Zaznaczył ponadto, że w przyszłości należy w większym stopniu skoncentrować się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie. Do tego celu niezbędne jest zintensyfikowanie współpracy środowisk naukowych z rolnikami oraz doradztwem rolniczym.

W ramach nowego działania: Dobrostan zwierząt, rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.

Wsparcie w ramach tego działania obejmie:

Pakiet 1. Dobrostan świń:

- wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 301 zł/szt. rocznie,

- wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 24 zł/szt. rocznie,

- wariant 1.3. Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) – stawka płatności 612 zł/szt. rocznie,

- wariant 1.4. Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) – stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.

Pakiet 2. Dobrostan krów:

- wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie,

- wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie,

- wariant 2.3. Dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu - dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie.

Na realizację działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 przeznaczono 50 mln euro. Planuje się, że zostanie ono uruchomione w 2020 r.

W trakcie posiedzenia Komitet Monitorujący pozytywnie zaopiniował, również zmiany PROW 2014-2020:

- dla działania M02 "Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw", w poddziałaniu 2.3 "Wsparcie dla szkolenia doradców",

- dla działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS – rozwój lokalny kierowany przez społeczność), w poddziałaniu 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania,

- w sprawie kryteriów wyboru operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie w działaniu M04 "Inwestycje w środki trwałe", w poddziałaniu 4.1 "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" w typie operacji "Modernizacja gospodarstw rolnych".

Pozytywnie zaopiniowano, także dokonanie realokacji finansowych pomiędzy poszczególnymi instrumentami Programu, m.in. w celu zapewnienia środków na realizację działania Dobrostan zwierząt oraz dostosowania wielkości budżetów poszczególnych instrumentów do aktualnego stanu wdrażania Programu.

Podczas posiedzenia Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przyjął Roczne sprawozdanie z wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za rok 2018.

W części informacyjnej posiedzenia, omówiono stan realizacji Programu, w tym ram wykonania i zasady n+3, jak również przedstawiono wyniki badań ewaluacyjnych dla Programu. Przedstawiono także informacje dotyczące Strategii komunikacji PROW 2014-2020, w tym co do działań informacyjnych, reklamowych i szkoleniowych.

Drugiego dnia posiedzenia, obyły się wizyty studyjne, w trakcie których zaprezentowano dobre przykłady z wdrażania działania Współpraca, Przetwórstwo i Marketing Produktów Rolnych, a także instrumentu Leader w formule RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.06.2019, 16:31
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii