Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Polsce według map potrzeb zdrowotnych na schizofrenię choruje 279, 4 tysiąca osób. Schizofrenia diagnozowana jest u około 17 tys. Polaków rocznie, przy czym są to najczęściej ludzie młodzi, w wieku 15-35 lat. Schizofrenia z racji przewlekłego przebiegu i wpływu na wiele wymiarów funkcjonowania społecznego chorych, stanowi poważne wyzwanie dla polityki zdrowotnej. Z uwagi na fakt, że schizofrenia dotyka ludzi młodych generuje nie tylko wysokie koszty bezpośrednie opieki medycznej, ale również znaczące koszty pośrednie związane z absencją chorobową, rentami i utratą produktywności.
Wydatki ZUS w 2016 r. z powodu schizofrenii kształtowały się na poziomie nieco ponad 1,1 mld zł i stanowiły ok. 20 proc. wydatków poniesionych w związku z chorobami z grupy zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Łączne koszty (koszty pośrednie, NFZ, ZUS) związane ze schizofrenią poniesione w 2016 roku to 2,33 mld zł. W tym koszty pośrednie stanowią 30 proc. (691 mln), koszty NFZ 23 proc. (537 mln) oraz koszty ZUS 47 proc. (1,1 mld).
Na konieczność przeprowadzenia zmian systemowych w opiece psychiatrycznej zwracają uwagę dr Małgorzata Gałązka-Sobotka dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz klinicyści m.in. prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii, prof. Jerzy Samochowiec, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii. „Polska psychiatria wymaga opracowania nowego modelu finansowania i organizacji świadczeń uwzględniającego bardziej racjonalne wydatkowanie środków publicznych powiązane z efektem zdrowotnym i zmniejszeniem kosztów społecznych. Szczególnie pilne jest ustanowienie nowych standardów opieki nad pacjentem, a także regularny pomiar i doskonalenie jakości opieki, zgodnie z koncepcją Value Based Health Care”- mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka dyrektor IZOWZ.
„Przejście z lecznictwa zamkniętego do środowiskowego umożliwiającego szybką diagnozę i włączenie kompleksowego leczenia ma szansę przełamać stygmatyzację pacjentów chorujących na schizofrenię i umożliwić im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie” - dodaje dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii.
„Zapewnienie szerokiego dostępu do nowoczesnych, długodziałających leków pozwala zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby oraz koszty świadczeń zdrowotnych w szczególności związanych z hospitalizacją - wspiera funkcjonowanie opieki środowiskowej” - tłumaczy prof. Jerzy Samochowiec.
Na leczenie psychiatryczne przeznacza się średnio w UE ok 6-8 proc. nakładów na ochronę zdrowia, natomiast w Polsce zaledwie 3,2 proc. Warunkiem dla osiągniecia poprawy efektywności w leczeniu pacjentów ze schizofrenią jest zwiększenie finansowania świadczeń do minimum 5 proc. ogólnych wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej.
KONTAKT:
Izabella Dessoulavy-Gładysz
Value Communications
Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia
tel. 600 006 640
e-mail: izwoz@lazarski.edu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.08.2019, 17:25 |
Źródło informacji | Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU