Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zaawansowany rak płuca z mutacją EGFR - pacjenci w oczekiwaniu na terapię przedłużającą życie o 7 miesięcy

07.10.2019, 18:17aktualizacja: 07.10.2019, 18:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pacjenci chorzy na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca z mutacją EGFR mogą przeżyć średnio 7 miesięcy dłużej, jeśli zastosuje się u nich inhibitor kinazy tyrozynowej III generacji w pierwszej linii leczenia - wynika z badania FLAURA, przedstawionego w październiku na zjeździe Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) w Barcelonie.

W Polsce ozymertynib jest podawany chorym na ten typ raka płuc w tzw. drugiej linii leczenia. Tymczasem wyniki badań przedstawionych na ESMO jednoznacznie wskazują, że jeśli zostanie on zastosowany u osób z lokalnie zaawansowanym bądź uogólnionym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z mutacją w genie EGFR, które dotychczas jeszcze nie były leczone, to przeżywają one przeciętnie 38,6 miesiąca, czyli o 7 miesięcy dłużej niż przy obecnie stosowanej terapii inhibitorami kinazy tyrozynowej pierwszej lub drugiej generacji.

„Dane z badania FLAURA pokazują, że warto inwestować w skuteczne leczenie, bo ono się przekłada na wieloletnie życie chorych w dobrej jakości i oddalenie ryzyka progresji choroby” - stwierdziła Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”. - Myślę, że te dane pozwalają na podjęcie dobrej, merytorycznej decyzji dotyczącej refundacji tego leku. Patrząc na to, że mamy ograniczone środki w systemie, musimy wybierać najskuteczniejsze terapie, przynoszące największe korzyści chorym. Oczekujemy refundacji tego leku w pierwszej linii leczenia, gdzie będzie mogła z niego skorzystać większa liczba osób”.

Eksperci podzielają tę opinię. Obecnie w Polsce refundacja obejmuje ozymertynib jedynie w II linii leczenia. „Wyniki badania FLAURA przedstawione podczas ESMO dobitnie świadczą o tym, że należy ten lek udostępnić również w pierwszej linii leczenia” - stwierdził profesor Krzakowski. Uzupełnił, że czas, jaki upłynie do momentu refundacji, jest uzależniony od obu stron: producenta i płatnika, i rezultatu prowadzonych przez nich negocjacji cenowych. „Oby ten czas był jak najkrótszy” - dodał.

Z wcześniejszych wyników badania FLAURA wiadomo, że ozymertynib wykazuje także 9-miesięczną przewagę w zakresie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby, co wiąże się z 54-procentową redukcją ryzyka progresji lub zgonu. Co ważne, wydłużenie czasu do progresji dotyczy także pacjentów ze stwierdzonymi przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego (przerzuty do mózgu).

„To nawet nie chodzi o to, że te wyniki są znamiennie lepsze, niż przystosowanych obecnie standardach leczenia, ale o to, że ten nowotwór stał się obecnie chorobą przewlekłą. My to obserwujemy w praktyce klinicznej: chorzy, którzy uczestniczyli w badaniach klinicznych z udziałem tego leku, żyją naprawdę bardzo długo” - powiedział prof. dr hab. n.med. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej. Dodał, że wydłużeniu życia towarzyszy również jego dobra jakość oraz lepsza tolerancja organizmu dla tego leku, który jest podawany w formie tabletek.

W opinii Beaty Ambroziewicz oprócz poszerzania dostępu do nowoczesnych terapii bardzo istotne jest także edukowanie pacjentów z rakiem płuca i ich rodzin, by potrafili upominać się o szczegółową diagnostykę, m.in. na poziomie molekularnym. „Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby pacjent z rakiem płuca otrzymał właściwą terapię i tu diagnostyka jest kluczowa. To nie jest tak, że lekarz dobiera leczenie według swojego uznania. W każdym przypadku powinien spojrzeć na szczegółowe wyniki badań diagnostycznych, w tym molekularnych, i na tej podstawie podjąć decyzję” - zaznaczyła Beata Ambroziewicz.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.10.2019, 18:17
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ