Newsletter

Prawo.pl: jeden koncern ma przetwarzać polskie osocze na leki

12.11.2019, 17:42aktualizacja: 12.11.2019, 17:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jedna firma będzie produkować leki z nadwyżki osocza, które teraz jest sprzedawane za granicę, zadecydowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie chodzi o ok. 200 tysięcy litrów rocznie. Jednak, aby ogłosić przetarg, który wyłoni zwycięską firmę, trzeba zmienić przepisy kilku ustaw.

W Ministerstwie Zdrowia opracowano założenia przedsięwzięcia, które ma zapewnić polskiej służbie zdrowia dostęp do produktów leczniczych wytwarzanych z osocza pochodzącego od honorowych dawców krwi. Chociaż szczegółowe rekomendacje zespołu, który pracował nad tym w resorcie, są poufne, Prawo.pl dowiedziało się, że zarekomendowane zostało rozwiązanie, by w przyszłości wybudować w Polsce fabrykę frakcjonowania osocza. Jednak zanim to nastąpi, ma zostać ogłoszony przetarg na usługowe przetwarzanie polskiego osocza przez jednego dostawcę. Wtedy surowiec trafiałby do jednego zagranicznego koncernu, który produkowałby dla nas leki wytwarzane z osocza, takie jak np.: albuminy i immunoglobuliny ludzkie.

„Ogłoszenie przetargu na wyłonienie jednego frakcjonatora osocza będzie możliwe, kiedy zostaną przygotowane rozwiązania ustawowe, które umożliwiałyby wprowadzenie takiej koncepcji” - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. Jak twierdzi, teraz trwa weryfikacja projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. „Chcemy w ten projekt wpisać rekomendacje dotyczące sposobu zagospodarowania nadwyżek osocza, które zostały wypracowane przez zespół powołany przez ministra zdrowia, w szczególności związane z dystrybucją wytworzonych leków” - dodaje Gadomski.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/nadwyzki-polskiego-osocza-ma-przetwarzac-jeden-koncern,495784.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.11.2019, 17:42
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ